Prejsť na obsah

Taraba sa pri odpade vyhovára na Budaja, sám pritom opakuje jeho chybu

Progresívne Slovensko upozornilo na rozhodnutie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu o odklade povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku. Súčasný stav ministrovi vyhovuje, pretože zapadá do vízie odpadového hospodárstva novej vlády – spaľovať v maximálnej možnej miere, vyhlásil poslanec NR SR Michal Sabo. „Začína sa opakovať naratív záujmových skupín, ktoré za najlepší možný spôsob

Progresívne Slovensko upozornilo na rozhodnutie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu o odklade povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku. Súčasný stav ministrovi vyhovuje, pretože zapadá do vízie odpadového hospodárstva novej vlády – spaľovať v maximálnej možnej miere, vyhlásil poslanec NR SR Michal Sabo.

„Začína sa opakovať naratív záujmových skupín, ktoré za najlepší možný spôsob ako nakladať s odpadom, vyhlasujú jeho energetické zhodnotenie. Teda spálenie. Prišlo to až tak ďaleko, že je vedome zdôrazňovaný náš záväzok voči EÚ skládkovať maximálne 10 % komunálnych odpadov do roku 2035, no rovnako zámerne je vypúšťaná druhá časť našich záväzkov. A to je recyklovať 65 % komunálnych odpadov do toho istého roku,“ uviedol Sabo s tým, že nové vedenie envirorezortu využilo nečinnosť Jána Budaja pri celkovom rozvoji obehovej ekonomiky na Slovensku. 

V praxi sa podľa jeho slov opäť ukazuje, že v rozvoji obehovej ekonomiky na Slovensku chýba akákoľvek stratégia a dlhodobá, udržateľná, záväzná vízia. 

Definitívny odklad zavedenia európskej legislatívy môže znamenať žalobu zo strany EÚ, no predovšetkým potrestá obce a podnikateľov, ktorí sa na zavedenie povinnosti pripravili a dnes majú zmarené investície. Jej odkladom navyše samosprávy strácajú motiváciu zavádzať nástroje na zníženie produkcie odpadu a zlepšenie jeho triedenia. Skládky môžu znečisťovať vodu, pôdu, vzduch, navyše produkujú metán a ukladaním neupraveného odpadu len predlžujeme negatívne vplyvy na naše životné prostredie,” dodal Sabo.

Podľa jeho slov sa z diskusie vytráca záväzná hierarchia nakladania s odpadmi. Teda primárne vzniku odpadu predchádzať, opätovne ho použiť a v treťom rade recyklovať. 

“Tieto tri spôsoby nakladania s odpadom majú byť preferované a podporované. Na to je potrebné vytvoriť legislatívne prostredie a poskytnúť v nich samosprávam súčinnosť – nielen finančnú, ale aj metodickú a konzultačnú,“ povedal Sabo.  

Podľa podpredsedu PS a podpredsedu Európskeho parlamentu Martina Hojsíka je nevyhnutný odborný a koncepčný prístup. Napriek tomu, že sa Tomáš Taraba právom odvoláva na predchádzajúce vedenia rezortu, sám nasleduje ich prístup.

„Oznamuje odklad povinnosti mechanicko-biologicky upraviť odpad pred uložením na skládku, ale vôbec nehovorí, aké opatrenia spraví, aby sme odklad povinnosti museli spraviť naposledy. Pričom nástroje na motivácie, či už cez podporu výstavby zariadení alebo cez motivačné nastavenia poplatkov za uloženie odpadu na skládku, má vo svojich rukách,“ uzavrel Hojsík.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Cestou k víťazstvu nemusia byť iba klamstvá či hysterické okopávanie druhých

10. júna

Veľmi si vážim dôveru, ktorú voliči a voličky dali v eurovoľbách Progresívnemu Slovensku. Predbežné neoficiálne výsledky, ktoré doteraz poznáme, nám hovoria niekoľko...

Zem nie je plochá a RTVS nie je vaša. Progresívne Slovensko a SaS pripravujú protest za záchranu RTVS 

10. mája

Progresívne Slovensko a SaS v stredu 15.5. o 18:00 na Námestí Slobody pripravujú protest za záchranu RTVS. Bude to v čase, na ktorý koalícia avizovala mimoriadnu schôdzu parlamentu. Vláda...

Vláda chce obciam zobrať možnosť zakázať hazard na svojom území, je to absurdný zásah do kompetencií samospráv

30. apríla

Progresívne Slovensko varuje pred medializovaným zámerom vlády zobrať obciam právo regulovať hazard a herne na svojom území. K zákazu hazardu pristúpili mnohé mestá práve kvôli...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare