Progresívne Slovensko upozornilo na rozhodnutie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu o odklade povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku. Súčasný stav ministrovi vyhovuje, pretože zapadá do vízie odpadového hospodárstva novej vlády – spaľovať v maximálnej možnej miere, vyhlásil poslanec NR SR Michal Sabo. „Začína sa opakovať naratív záujmových skupín, ktoré za najlepší možný spôsob
Progresívne Slovensko upozornilo na rozhodnutie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu o odklade povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku. Súčasný stav ministrovi vyhovuje, pretože zapadá do vízie odpadového hospodárstva novej vlády – spaľovať v maximálnej možnej miere, vyhlásil poslanec NR SR Michal Sabo.
„Začína sa opakovať naratív záujmových skupín, ktoré za najlepší možný spôsob ako nakladať s odpadom, vyhlasujú jeho energetické zhodnotenie. Teda spálenie. Prišlo to až tak ďaleko, že je vedome zdôrazňovaný náš záväzok voči EÚ skládkovať maximálne 10 % komunálnych odpadov do roku 2035, no rovnako zámerne je vypúšťaná druhá časť našich záväzkov. A to je recyklovať 65 % komunálnych odpadov do toho istého roku,“ uviedol Sabo s tým, že nové vedenie envirorezortu využilo nečinnosť Jána Budaja pri celkovom rozvoji obehovej ekonomiky na Slovensku.
V praxi sa podľa jeho slov opäť ukazuje, že v rozvoji obehovej ekonomiky na Slovensku chýba akákoľvek stratégia a dlhodobá, udržateľná, záväzná vízia.
“Definitívny odklad zavedenia európskej legislatívy môže znamenať žalobu zo strany EÚ, no predovšetkým potrestá obce a podnikateľov, ktorí sa na zavedenie povinnosti pripravili a dnes majú zmarené investície. Jej odkladom navyše samosprávy strácajú motiváciu zavádzať nástroje na zníženie produkcie odpadu a zlepšenie jeho triedenia. Skládky môžu znečisťovať vodu, pôdu, vzduch, navyše produkujú metán a ukladaním neupraveného odpadu len predlžujeme negatívne vplyvy na naše životné prostredie,” dodal Sabo.
Podľa jeho slov sa z diskusie vytráca záväzná hierarchia nakladania s odpadmi. Teda primárne vzniku odpadu predchádzať, opätovne ho použiť a v treťom rade recyklovať.
“Tieto tri spôsoby nakladania s odpadom majú byť preferované a podporované. Na to je potrebné vytvoriť legislatívne prostredie a poskytnúť v nich samosprávam súčinnosť – nielen finančnú, ale aj metodickú a konzultačnú,“ povedal Sabo.
Podľa podpredsedu PS a podpredsedu Európskeho parlamentu Martina Hojsíka je nevyhnutný odborný a koncepčný prístup. Napriek tomu, že sa Tomáš Taraba právom odvoláva na predchádzajúce vedenia rezortu, sám nasleduje ich prístup.
„Oznamuje odklad povinnosti mechanicko-biologicky upraviť odpad pred uložením na skládku, ale vôbec nehovorí, aké opatrenia spraví, aby sme odklad povinnosti museli spraviť naposledy. Pričom nástroje na motivácie, či už cez podporu výstavby zariadení alebo cez motivačné nastavenia poplatkov za uloženie odpadu na skládku, má vo svojich rukách,“ uzavrel Hojsík.
Podobné články
Ľuďom prináša Fico drahotu, miliardárovi kompenzuje nižšie zisky
09. januára
Kým Slováci sa zoznamujú s Ficovou drahotou, o svoje zisky sa nemusí báť Daniel Křetinský, jeden z najbohatších Európanov. Vláda Roberta Fica mu totiž na úkor občanov kompenzuje...
Ficovi je Putin bližší ako slovenskí lekári, učitelia a občania
23. decembra
Robert Fico poslúžil ako nástroj Putinovej propagandy bez toho, aby dosiahol čokoľvek pre našu vlasť, povedal o ceste premiéra do Moskvy predseda PS Michal Šimečka. V najťažších...
V Európskom parlamente sme vyrokovali peniaze pre Slovensko, pomôžu so škodami po povodniach
17. decembra
Európsky parlament schválil legislatívy, ktoré významne pomôžu Slovensku. Pracovali na nich poslankyne a poslanec za Progresívne Slovensko - Ľubica Karvašová, Michal Wiezik a Lucia Yar....