Prejsť na obsah

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister životného prostredia Tomáš Taraba obratom po nástupe do funkcie prijal rozhodnutie obnoviť trofejný lov vlka dravého. Len v najbližšej sezóne má byť odstrelených až 60 kusov tohto

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister životného prostredia Tomáš Taraba obratom po nástupe do funkcie prijal rozhodnutie obnoviť trofejný lov vlka dravého. Len v najbližšej sezóne má byť odstrelených až 60 kusov tohto vzácneho živočícha, ktorý je chránený slovenskou aj európskou legislatívou. Progresívne Slovensko tento krok kritizuje podanou pripomienkou k navrhovanej vyhláške, ale aj zvolaním mimoriadneho výboru.

“Tomášovi Tarabovi sa nedá uprieť jedno pozitívum. Len mesiac po svojom nástupe pripomenul Slovensku, ako dôležitá je ochrana prírody. Svojim barbarským pristupom k nášmu prírodnému bohatstvu a živením hoaxov o ochrane prírody vzbudil odpor širokej verejnosti,” povedal podpredseda EP Martin Hojsík.  

Podľa jeho slov to podčiarkuje vôľu takmer 35 000 ľudí, ktorí doslova za niekoľko dní podpisom vyjadrili odpor voči Tarabovmu zámeru zdecimovať populáciu vlkov na Slovensku. 

“Plánovaná kvóta 60 jedincov nie je založená na dátach, čo v minulosti potvrdila aj Európska komisia. Odstrel by bol neadresný, neodborne stanovený a nespĺňal by žiadny účel. Spôsobil by len škody na prírode. S tým nemôže žiaden príčetný minister životného prostredia súhlasiť,” dodáva europoslanec Michal Wiezik. 

Progresívne Slovensko poukazuje na fakt, že postoj ministra životného prostredia je dokonca v rozpore so samotným stanoviskom štátnych ochranárov, ktorí spadajú do jeho kompetencie. 

“Štátna ochrana prírody odborne vyvrátila názor svojho rezortného šéfa. Len nedávno zverejnila čísla, ktoré jasne dokazujú, že odstrel vlka nemá priamy dopad na hospodárske škody. A práve hospodárskymi škodami sa snaží Taraba svoj ústupok poľovníkom zdôvodniť,” hovorí poslanec NRSR Michal Sabo. 

Práve pre nezrovnalosti v argumentácii ministerstva a ignoráciu verejnej mienky, ktorá volá po ochrane tohto symbolu prírodného bohatstva Slovenska, podľa Michala Saba podávajú za Progresívne Slovensko pripomienku k navrhovanej vyhláške a iniciujú zvolanie mimoriadneho výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
“Je čoraz očividnejšie, že Tomáš Taraba nevie, nechce a najmä nemá riadiť ministerstvo. Plní program založený na nepochopení dôležitosti ochrany prírody a obhajovaní záujmov úzkej skupiny poľovníckej lobby, čím v skutočnosti škodí nám všetkým, rozvoju regiónov a hlavne slovenskej prírode,”  uzatvára poslankyňa NRSR Tamara Stohlová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare