Národná Banka Slovenska v najnovšej správe znižuje odhad ekonomického rastu a upozorňuje na negatívne dopady ekonomického a politického smerovania našej krajiny. Potvrdzuje, že vláda konsolidáciu nezvládla, ekonomika sa dusí novými daňami, a drahota tvrdo dolieha na slovenské rodiny, upozornil člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet Štefan Kišš z Progresívneho Slovenska. „Ani NBS už
Národná Banka Slovenska v najnovšej správe znižuje odhad ekonomického rastu a upozorňuje na negatívne dopady ekonomického a politického smerovania našej krajiny. Potvrdzuje, že vláda konsolidáciu nezvládla, ekonomika sa dusí novými daňami, a drahota tvrdo dolieha na slovenské rodiny, upozornil člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet Štefan Kišš z Progresívneho Slovenska.
„Ani NBS už nechodí okolo horúcej kaše. Jej najnovšia správa o ekonomickom vývoji je obžalobou Ficovej vlády. Potvrdzuje naše slová o tom, ako drasticky dopadá Ficova drahota na ľudí, ako konsolidačný balíček odrádza investorov, a ako si vláda zatvára oči pred obchodnou vojnou s USA, ktorá Slovensko zasiahne najviac,“ uviedol Kišš.
NBS vo svojej správe upozorňuje, že všetko zdraželo. DPH v službách je mimoriadne vysoká, nižšia DPH v gastre a ubytovacích službách ceny neznížila a vyššie sú aj ceny potravín. “Vládni politici sa ešte nedávno pretekali s nákupnými košíkmi v potravinách a sľubovali nižšie ceny. Bolo to trápne divadlo a dnes už na dátach vidíme, že aj klamlivé,” dodal Kišš.
Na historický nárast neistoty u podnikateľov kvôli Ficovmu konsolidačnému balíčku poukázala aj NBS. Slovensko sa dokonca stalo rekordérom v celej EÚ, uviedol Kišš.
“A Národná Banka Slovenska pripomína aj to, že obchodná vojna s USA najviac zasiahne Slovensko. Vláda si však pred tým zatvára oči. Ak sa spustia colné opatrenia, Slovensko stratí miliardy eur na exporte, tisíce pracovných miest bude ohrozených a jeho hospodársky rast sa spomalí. Fico sa síce teší z Trumpovho návratu, ale ten nás bude bolieť viac ako iné krajiny. Kde je suverénna zahraničná politika, ktorá chráni Slovenské záujmy?” pýta sa poslanec.
Slovensko podľa poslanca stráca konkurencieschopnosť. “Namiesto toho, aby sa vláda snažila naštartovať ekonomický rast a motivovať podnikateľov k lepším výkonom, tak zavádza hlúpu transakčnú daň, ktorá ani nefunguje a ani neprinesie želaný výsledok pre štátnu kasu. Centrálna banka navyše predpokladá, že ekonomická situácia sa tak skoro nezlepší,” uzavrel Kišš.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...