Prejsť na obsah

SNS chce ovládnuť Fond na podporu umenia, hrozí likvidácia veľkej časti slovenskej kultúry 

SNS chce cez pozmeňujúci návrh ovládnuť Fond na podporu umenia a úplne ho podriadiť politickej kontrole Ministerstva kultúry, varuje Progresívne Slovensko. De facto sa tak zruší jeho verejnoprávna podstata a nezávislosť, vyhlásila podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová. “Poslanci SNS na minulej schôdzi navrhovali drobné úpravy v dozorných orgánoch verejnoprávnych fondov.

SNS chce cez pozmeňujúci návrh ovládnuť Fond na podporu umenia a úplne ho podriadiť politickej kontrole Ministerstva kultúry, varuje Progresívne Slovensko. De facto sa tak zruší jeho verejnoprávna podstata a nezávislosť, vyhlásila podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová.

Poslanci SNS na minulej schôdzi navrhovali drobné úpravy v dozorných orgánoch verejnoprávnych fondov. V druhom čítaní zákonov však už pán Michelko predložil pozmeňujúci návrh, ktorý hrubou sekerou štiepi základné princípy, na ktorých je Fond na podporu umenia postavený,” upozornila Jaurová s tým, že fond bol zriadený, aby umožnil nezávislé a výsostne odborné rozhodovanie o financovaní štátom nezriaďovanej kultúry. 

Fond na podporu umenia od svojho vzniku podporil desaťtisíce kultúrnych a umeleckých projektov vo všetkých regiónoch Slovenska. Nový návrh presúva prakticky všetky kompetencie o udeľovaní podpory na Radu fondu, v ktorej bude z 13 členov ministerstvo kultúry nominovať 8. 

FPU ročne administruje okolo 5000 žiadostí. Ako chce nová 13-členná rada rozhodovať o všetkých týchto projektoch? Hrozí nielen politizácia fondu, ale aj úplná paralýza jeho fungovania a hrubá likvidácia významnej časti slovenskej kultúry. Ďalšia radikálna zmena na poslednú chvíľu, bez možnosti pripomienok odbornej verejnosti. Za PS môžem sľúbiť, že urobíme všetko preto, aby takýto návrh zmietli zo stola. Pretože bez kultúry nie sme,” dodala Jaurová.

Členka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dana Kleinert poukázala na to, že Fond na podporu umenia prispel minulý rok napríklad na knižnice sumou takmer 2,2 milióna eur, na tradičnú kultúru a neprofesionálne umenie viac ako 1,6 milióna eur a na múzeá a galérie vyše 1,1 milióna eur. A to po celom Slovensku.

Právomoc rozhodovať o kultúre si uzurpuje výlučne SNS. Odborníci a odborníčky už nemajú mať slovo. Od nástupu tejto vlády čelíme arogantnému pytliactvu na všetkých rezortoch v gescii tejto strany. V Progresívnom Slovensku stojíme za odbornou obcou a budeme bojovať za nezávislosť kultúry,” uzavrela Kleinert.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare