Prejsť na obsah

Slovensko nesmie hrať rolu Putinovho trójskeho koňa v Európskej únii

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre Európske záležitostí Beáta Jurík a podpredseda Zahraničného výboru NR SR Tomáš Valášek sa dnes vrátili z Medziparlamentnej konferencie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ vo Varšave.

Beáta Jurík v paneli o hybridných hrozbách upozornila, že ruská propaganda je už teraz prítomná na území EÚ. Nabúrava dôveru občanov v európsku budúcnosť krajín ako Slovensko, ale aj samotnej EÚ. “Ruskú propagandu šíria aj vlády Roberta Fica a Viktora Orbána. Sťahovanie ruských oligarchov zo sankčných zoznamov, odmietanie pomoci napadnutému susedovi, a naliehanie na obnovenie tranzitu ruského plynu sú dôkazom toho, že dnes hrajú rolu trójskeho koňa poslaného Putinom,“ dodala.

Jurík tiež zdôraznila potrebu Únie zobudiť sa a začať efektívne chrániť krajiny pred ruskými zásahmi do demokratických a slobodných volieb tak, ako sme to videli v Rumunsku alebo Gruzínsku. „Kto bude ďalší? Česko? Moldavsko?“ opýtala sa. 

Podpredseda PS Tomáš Valášek vo svojom vystúpení vyzval k odblokovaniu prostriedkov Európskej investičnej banky za účelom rozvinutia európskeho obranného priemyslu. Podľa Valáška malo k tomuto kroku európske spoločenstvo pristúpiť už dávno: „Náš zbrojársky priemysel musí mať možnosť získať lepšie a dostupnejšie úvery na rozšírenie výroby, napríklad v rámci programu SAFE.“  Valášek využil pracovnú cestu aj na stretnutie s poľským ministrom obrany. 

„Na našich zahraničných cestách žiadame partnerov z EÚ, aby nad Slovenskom nelámali palicu. To, že momentálne chýbame za stolom, pri ktorom sa rozhoduje o našej spoločnej bezpečnosti, je nielen smutné, ale aj v rozpore so záujmami SR. Nie je to však nezvratná situácia a my v PS robíme všetko pre to, aby nám naši partneri voľné miesto podržali,“ uzavrel Valášek.  

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Š. Kišš: Fico s Kamenickým vedia len prekrúcať čísla, útočiť a presviedčať ľudí, že sa majú dobre

Robert Fico sa dnes postavil na tlačovú besedu a opäť ľudí presviedčal, že sa majú dobre. S ministrom Kamenickým odkazujú, že so žalostným stavom slovenskej ekonomiky nejdú nič robiť...

Slovensko už má Fica plné zuby, za 20 rokov nám život len zhoršil

O dôvere pre štvrtú Ficovu vládu dnes nehlasujeme preto, že by mali odvahu predstúpiť pred parlament a požiadať o ňu. Dotlačil ich k tomu až Ústavný súd na podnet Progresívneho...

Michal Šimečka: Ústavný súd nám dal za pravdu, Fico sa už nemá na čo vyhovárať

Hovorili sme to od samého začiatku. Ficova vláda mala už v novembri predstúpiť pred parlament a požiadať o dôveru, povedal v parlamente predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka....

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare