Prejsť na obsah

Slovenské mosty chátrajú a môžu sa zrútiť, potrebujeme systematické riešenie

Progresívne Slovensko varuje pred chátraním mostov na Slovensku a volá po systematickom riešení. Na cestách I. triedy je až 42 percent mostov v zlom, veľmi zlom alebo havarijnom stave. Na cestách II. a III. triedy, ktoré spadajú pod samosprávy, je to až 67 percent, upozorňuje expert na dopravu PS Martin Pekár. “Sú to mimoriadne problematické

Progresívne Slovensko varuje pred chátraním mostov na Slovensku a volá po systematickom riešení. Na cestách I. triedy je až 42 percent mostov v zlom, veľmi zlom alebo havarijnom stave. Na cestách II. a III. triedy, ktoré spadajú pod samosprávy, je to až 67 percent, upozorňuje expert na dopravu PS Martin Pekár.

“Sú to mimoriadne problematické hodnoty. Na potrebu implementácie systematického obnovovania mostov upozorňujeme dlhodobo. Keby sa téma mostov naďalej ignorovala ako doteraz, dopadnú podobne ako most v Trstenej v marci 2020. Zrútia sa,“ uviedol Pekár.

Mosty podľa neho treba systematicky monitorovať a opravovať, väčšina z nich zateká, čím sa rozpadáva betón, a to spôsobuje koróziu samotnej mostnej výstuže.

“Vtedy už dochádza k potrebe redukcie hmotnosti na mostoch. Prichádzajú prvé dopravné obmedzenia. Odkladať riešenie stojí stále viac peňazí. Ak nebudeme konať, mosty nám začnú padať „na hlavu“,” dodal Pekár s tým, že pokiaľ by sme zlepšili starostlivosť o mosty v oblasti odvodnenia a opláštenia, vieme ich životnosť predĺžiť až na 100 rokov od ich konštrukcie. 

Odborník zdôrazňuje potrebu vytvorenia záväzného harmonogramu opráv podľa prioritizácie, ktorá vyplynie z dát. Finančné zdroje na opravu mostov chce hnutie hľadať najmä prostredníctvom eurofondov.

Sme presvedčení, že systematickým investovaním do mostov dokážeme zvrátiť nebezpečný trend ich schátravania. Okrem toho pripravujeme mobilnú aplikáciu, ktorá obsahuje dáta o všetkých cestných mostoch na Slovensku vrátane ich stavebno-technického stavu. Každý si vďaka nej bude vedieť okamžite skontrolovať, či napríklad most, cez ktorý denne prechádza do práce, nie je v kritickom stave a požiadať príslušného správcu, aby mu venoval zvýšenú pozornosť,” uzavrel Pekár.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla

Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením

Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú

Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare