Prejsť na obsah

Školstvo pre vládu nie je prioritou, rozpočet je toho dôkazom

Tlačové správy

Školstvo pre vládu nie je prioritou, rozpočet je toho dôkazom. Na výbore sme navyše namiesto piatich dostali jednu hodinu na debatu o rozdelení stoviek miliónov eur, vyhlásila poslankyňa NR SR Ingrid Kosová. Poslankyňa NR SR Viera Kalmárová upozornila, že ministerstvo školstva rozpočet prezentuje v príliš optimistickom svetle, keď hovorí o medziročnom nominálnom raste výdavkov o

Školstvo pre vládu nie je prioritou, rozpočet je toho dôkazom. Na výbore sme navyše namiesto piatich dostali jednu hodinu na debatu o rozdelení stoviek miliónov eur, vyhlásila poslankyňa NR SR Ingrid Kosová.

Poslankyňa NR SR Viera Kalmárová upozornila, že ministerstvo školstva rozpočet prezentuje v príliš optimistickom svetle, keď hovorí o medziročnom nominálnom raste výdavkov o 20 %.

Môže sa zdať, že ide o veľkorysý nárast zdrojov. Skutočnosť je však taká, že rozdiel medzi skutočným objemom financií, ktoré prúdili do kapitoly ministerstva školstva v roku 2023 a rozpočtom pre rok 2024 je iba 5 %. Je to preto, lebo rozpočet na začiatku roka 2023 bol tak poddimenzovaný, že ho bolo nevyhnutné v priebehu roka dodatočne sanovať,” uviedla Kalmárová.

Platy učiteľov dlhodobo nedosahujú výšku platov iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, a tento rozpočet na tom nič nemení, poukázala na to poslankyňa NR SR Ingrid Kosová.

Vláda sľubuje valorizáciu platov vo výške 158 miliónov. Ide však o sumu valorizácie zo septembra 2023, ktorá je len premietnutá do rozpočtu na rok 2024. V skratke: vôbec to neznamená ďalšie zvyšovanie platov v budúcom roku. Takto sa učiteľské povolanie naozaj nestane dostatočne atraktívnym,” dodala Kosová s tým, že rozpočet takisto nemyslí na zmenu financovania materských škôl, čo priamo ohrozuje dôležitý míľnik v pláne obnovy a odolnosti, aj na tento účel vyhradené peniaze z EÚ. 

Z celkového rozpočtu je tak podľa poslankyne NR SR Tiny Gažovičovej zrejmé, že školstvo nepatrí medzi priority vlády.

Na neadresnú plošnú kompenzáciu vysokých cien energie vláda vyčlenila až 800 mil. eur, teda viac, ako je celé navýšenie pre školstvo, vedu, výskum a prácu s mládežou. Vláda nemyslí na vzdelávanie ďalších generácií. Jej prioritou je pomsta a zabezpečenie beztrestnosti pre svojich ľudí. A to je pre budúcnosť Slovenska smutnou víziou,” uzavela Gažovičová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare