Prejsť na obsah

Šimečka: Zmena volebného systému pod taktovkou Roberta Fica by znamenala demontáž demokracie

Tlačové správy

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka kritizuje koalíciu, že si nedokáže obhájiť vlastný program a v rozprave k programovému vyhláseniu vlády vystúpilo iba zopár jej členov a členiek. Považujem to za veľmi zlý signál neúcty k ľuďom na Slovensku, vyhlásil Šimečka. “Vláda Roberta Fica si dôveru nezaslúži. Jediné, na čo majú plán,

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka kritizuje koalíciu, že si nedokáže obhájiť vlastný program a v rozprave k programovému vyhláseniu vlády vystúpilo iba zopár jej členov a členiek. Považujem to za veľmi zlý signál neúcty k ľuďom na Slovensku, vyhlásil Šimečka.

Vláda Roberta Fica si dôveru nezaslúži. Jediné, na čo majú plán, je pomsta a beztrestnosť pre svojich ľudí. Z deravého programu vlády je zrejmé, že nemajú ambíciu vládnuť v prospech občanov. My v PS sme ho podrobili širokej a odbornej kritike. V rozprave vystúpil každý jeden poslanec a poslankyňa PS,” uviedol Šimečka.

Ako podpredseda NR SR v reakcii na potýčku v budove parlamentu vyzval klub Slovensko, resp. OĽANO, aby sa tento incident už neopakoval.

PS bude iniciovať aj vytvorenie Etického kódexu pre poslancov a poslankyne NR SR. Zároveň ale platí, že na individuálne zlyhanie nemôžu doplácať média a cez ne aj verejnosť, ktorá má právo na informácie o dianí v Národnej rade. Obzvlášť citlivé sú tieto kroky v dobe, keď premiér Fico sám útočí na takzvané nepriateľské média – keď chce z pozície moci preverovať, či informujú správne, a či si teda zaslúžia akreditáciu na Úrade vlády,” dodal Šimečka s tým, že predseda Národnej rada ho uistil, že usmernenie sa týka iba živých prenosov, teda nie bežnej mediálnej práce. 

 Na tlačovej besede Šimečka reagoval aj na správy o možnej zmene volebného systému.

Za PS chcem tieto snahy jednoznačne odmietnuť. Ak chce meniť volebný systém Robert Fico, jeho cieľom je zabetónovať sa pri moci po vzore jeho priateľa Viktora Orbána. Toto by bolo znamenalo demontáž demokracie a právneho štátu na Slovensku. Preto takéto úvahy ostro odmietam,” vyhlásil predseda PS a vyzval všetky opozičné strany vrátane KDH, aby na takéto hranie sa s ohňom nikdy nepristúpili. 

Šimečka tiež zdôraznil, že minister vnútra Šutaj Eštok by nemal po viacerých rozhodnutiach súdov o neodkladných opatreniach zastávať svoju funkciu.
Minister Šutaj Eštok nielenže nie je kompetentný – odborne ani morálne. Je aj zosobnením étosu tejto vlády – ženie ho túžba po pomste. Takýto človek na stoličke ministra vnútra nemôže sedieť. V tejto chvíli už zbierame podpisy pod návrh na jeho odvolanie hneď, podáme ho hneď, ako to bude možné,” uzavrel Šimečka.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare