Prejsť na obsah

Šimečka: Chaos v parlamente ohrozuje budúcnosť Slovenska

Tlačové správy

Parlament sa zmieta v chaose, namiesto presadenia kľúčových zákonov sa venuje škodlivým návrhom a ohrozuje tým miliardy eur z Plánu obnovy.

BRATISLAVA –  Parlament sa zmieta v chaose, namiesto presadenia kľúčových zákonov sa venuje škodlivým návrhom a ohrozuje tým miliardy eur z Plánu obnovy, upozornil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda EP Michal Šimečka na tlačovej konferencií.

V PS chceme, aby sa vláda aj parlament začali zaujímať o otázky, ktoré sú skutočne dôležité pre budúcnosť Slovenska. Je nám jasné, že cesta k normálnej politike vedie cez voľby, a preto budeme v kampani ponúkať náš program a našich odborníkov a odborníčky. Nemôžeme však zostať ticho, keď vidíme, že výsledkom súčasného parlamentého chaosu sú nezodpovedné, populistické a diskriminujúce zákony, ktoré ohrozujú našu spoločnú budúcnosť,” vyhlásil Šimečka s tým, že bývalá vládna koalícia nesie plnú zodpovednosť.

Nedokázali sa žiaľ dohodnúť na skoršom termíne volieb. Teraz by sa mali snažiť situáciu aspoň upokojiť, ale naopak, sú to práve ich poslanci, ktorí prichádzajú s ďalšími chaotickými návrhmi. Hrozia nezmysly ako zavedenie hotovosti do Ústavy, zriaďovanie nového ministerstva pol roka pred voľbami, zákaz nedeľného predaja a tomu celému kraľuje volebná korupcia v podobe 500 EUR pre každého voliča a voličku za účasť vo voľbách,” uviedol šéf progresívcov. 

Národná rada dnes hlasuje aj o uznesení Anny Záborskej proti rezolúcii Európskeho parlamentu, ktorý sa zastal LGBTI+ ľudí na Slovensku. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková poukázala, že ide o štvrtú takú iniciatívu za posledných osem dní.

Priznám sa, že pri pohľade na dianie v parlamente neveriacky krútim hlavou. Nie sú schopní nájsť väčšinu potrebnú na zákony, bez ktorých prídeme o miliardy z Plánu obnovy. Ale iniciatívy namierené špeciálne proti transrodovým ľuďom alebo rovno celej LGBTI+ menšine pribúdajú jedna za druhou,” pripomenula Plaváková.

Okrem dvoch neprijatých zákonov, ktoré boli podmienkou pre čerpanie vyše 1,7 miliardy eur z Plánu obnovy je teraz ohrozená aj novela školského zákona. Podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek vyhlásil, že je pripravený za potrebné zákony hlasovať a vyzval ostatné strany, aby tam urobili tiež. 

Nesmieme dovoliť, aby chaos, konflikty a osobné záujmy poslancov a poslankýň ohrozili miliardy z Plánu obnovy,” tvrdí Valášek s tým, že zodpovednosť musí prevziať aj dočasne poverený premiér Heger.

Ďalší zákon, o ktorom Národná rada rozhoduje, ruší hodnotenie efektívnosti pri diaľničných projektoch za viac ako tri miliardy eur. Štefan Kišš, dlhoročný šéf ÚHP, dnes ekonomický expert PS pripomína, že by išlo o nebezpečný precedens. 

Koncept hodnoty za peniaze v slovenskej verejnej politike dnes šetrí stovky miliónov eur a zlepšuje verejné investičné projekty. Ak ho obídu, rýchlostná cesta bude drahšia a vôbec nemusí byť pripravená skôr,” povedal Kišš.

Progresívne Slovensko v parlamente presadzuje aj vlastný zákon o obmedzení najnebezpečnejšej hlučnej pyrotechniky, na tlačovej konferencií ho predstavila Tamara Stohlová. 

Nebezpečná zábavná pyrotechnika má negatívne dopady na život a zdravie ľudí, zvieratá a aj na životné prostredie. Naša výzva na jej obmedzenie prekročila 60-tisíc podpisov. Zákon, ktorý sme predložili odpovedá na tento stúpajúci záujem o zmenu, preto veríme, že poslanci a poslankyne ho podporia,” uzavrela Stohlová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare