Progresívne Slovensko dnes podalo návrh na Ústavný súd na posúdenie súladu tzv. „ruského zákona o mimovládnych organizáciách“ s Ústavou SR a právom Európskej únie. Poslankyne Lucia Plaváková a Beáta Jurík označili zákon za vážne ohrozenie demokratických princípov, základných práv a slobôd. „Prezident Peter Pellegrini presne pred týždňom tento zákon podpísal s odôvodnením, že nenašiel ústavnoprávne
Progresívne Slovensko dnes podalo návrh na Ústavný súd na posúdenie súladu tzv. „ruského zákona o mimovládnych organizáciách“ s Ústavou SR a právom Európskej únie. Poslankyne Lucia Plaváková a Beáta Jurík označili zákon za vážne ohrozenie demokratických princípov, základných práv a slobôd.
„Prezident Peter Pellegrini presne pred týždňom tento zákon podpísal s odôvodnením, že nenašiel ústavnoprávne argumenty, ktoré by odôvodňovali jeho vetovanie. My sme tieto argumenty našli, zahrnuli do nášho návrhu na posúdenie súladu s Ústavou a dnes ho podávame na Ústavný súd,” povedala predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková.
V návrhu PS žiada aj o pozastavenie účinnosti, keďže dopady tohto zákona sú mimoriadne zásadné a ohrozujú základné demokratické princípy a ľudské práva.
„Zákon podľa nášho názoru porušuje slobodu združovania, právo na súkromie a ochranu osobných údajov. Je v rozpore aj s právom EÚ, konkrétne voľným pohybom kapitálu. Povinnosť zverejňovať osobné údaje darcov a členov orgánov MVO je neprimeraná a bez garancií individuálneho posúdenia rizík,“ doplnila Plaváková.
Tento zákon je súčasťou širších zásahov vlády Roberta Fica do základných práv a slobôd. Mali sme tu lex atentát obmedzujúci zhromažďovacie právo, obmedzovanie práva na informácie a na najbližšej schôdzi parlamentu máme aj putinovskú novelu Ústavy, ktorej cieľom je potlačiť práva určitej skupiny obyvateľstva a vytrhnúť Slovensko zo systému medzinárodnej ochrany ľudských práv.
“Robert Fico tak stavia Slovensko po boku Ruska mimo demokratický svet. Odklon od demokracie k diktátorským režimom známym porušovaním ľudských práv dokazuje aj nedávna cesta premiéra do Moskvy. Stál po boku diktátorov, ktorí rovnako ako on považujú ľudské práva za prekážku ich uzurpácie moci,” zdôraznila Plaváková.
„Ficov zlepenec v poslednej dobe opakuje, že Slovensko je členským štátom EÚ, akoby o tom musel presviedčať aj sám seba. Samotným obsahom zákonov a aj spôsobom ich prijímania sa vzďaľujeme európskym štandardom. Približujeme sa režimom, o ktorých sme si mysleli, že sú už u nás minulosťou. V prípade zákona o MVO nám ani nebol umožnený dostatočný priestor na diskusiu,“ zdôraznila podpredsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Beáta Jurík.
„Koalícia zavádza, keď tvrdí, že ide o európsky zákon. Žiadny členský štát taký zákon nemá a Maďarsko ho dokonca muselo po rozhodnutí Súdneho dvora z roku 2020 zrušiť. My sme sa teraz vybrali proti tomuto rozhodnutiu a hrozí nám preto konanie pre porušenie práva EÚ zo strany Komisie, ktorá pred tým koalíciu aj varovala.” dodala Jurík.
“Poslanci koalície darmo opakujú, že vyškrtli z pôvodného znenia nálepkovanie zahraničný agent a lobing. Napriek zmenám zo strany Hlas si myslíme, že schválený zákon je aj naďalej v rozpore s právom EÚ,” uzavrela.
Podobné články

Samozvanej strane regiónov - Hlasu vyhovuje zmrazenie peňazí pre samosprávy
11. júla
Poslanci strany HLAS neprišli podporiť naše uznesenie, hoci hovorí len to, čo sami regiónom sľubovali už v kampani. Kým poslanci Hlasu odmietajú podporiť uvoľnenie 200 miliónov eur pre...

B. Vančo: Zvolávame mimoriadne rokovanie výboru, zlyhania ministra Suska sú zásadné
10. júla
Novela Trestného zákona z dielne ministra spravodlivosti Borisa Suska priniesla svoje skazené ovocie. Trpia ňou bežní ľudia aj právny štát, povedal člen Ústavnoprávneho výboru NR SR...

Transakčná daň ničí slovenskú ekonomiku už 100 dní, vracia sa doba cashu
10. júla
Letná sezóna je v plnom prúde, ľudia v cestovnom ruchu doplácajú na hlúpu transakčnú daň, ktorá im ničí ich podnikanie. Reštaurácie, malé obchody aj penzióny už prestávajú...