Prejsť na obsah

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

Tlačové správy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju chce presadiť cez skrátené legislatívne konanie, varoval predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Robert Fico má od začiatku jediný cieľ – pomstiť sa všetkým, ktorí vyšetrovali ich zločiny a

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju chce presadiť cez skrátené legislatívne konanie, varoval predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Robert Fico má od začiatku jediný cieľ – pomstiť sa všetkým, ktorí vyšetrovali ich zločiny a zabezpečiť beztrestnosť pre svojich ľudí. Nemá žiaden plán pre budúcnosť Slovenska, ženie ho iba pomsta a beztrestnosť. Za PS hovorím jasne – Ficovmu plánu na demontáž právneho štátu sa rázne postavíme,” vyhlásil Šimečka.

PS preto predstavilo niekoľko zásadných požiadavok. Šimečka v prvom rade vyzval Fica na to, aby ihneď zverejnil návrh, ktorý Európskej komisii predložil. Druhou požiadavkou bolo, aby v diskusiách o špeciálnej prokuratúre nevynechával Benátsku komisiu, čo by podľa názoru hnutia určite požadovali aj zástupcovia EK. Treťou požiadavkou PS je odmietnutie skráteného legislatívneho konania v tejto veci. Ako štvrtý krok bude PS iniciovať rokovanie s predstaviteľmi EK. 

Zmeny chceli presadiť rýchlo a bez dohľadu verejnosti cez skrátené legislatívne konanie, ale takto demokracia nefunguje. Osobne spoločne s podpredsedom EP Martinom Hojsíkom iniciujeme stretnutie s európskym komisárom, ktorý rokoval s Ficom a Kaliňákom, a budem ho informovať o nebezpečí, ktoré predstavujú ich návrhy,” dodal Šimečka.

Podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková vysvetlila, že podľa návrhu novely chce vláda ÚŠP oslabiť tým, že dajú do rúk právomoci generálnemu prokurátorovi.

Ten bude mať v rukách možnosť zabezpečiť, aby konkrétne veci, ktoré spadajú pod ÚŠP, boli pridelené jemu podriadenému prokurátorovi, a nie ÚŠP. Mal by takisto rozhodovať o námietkach zaujatosti voči špeciálnym prokurátorom, a tým zabezpečiť, aby bol prípad pridelený jemu podriadenému prokurátorovi. Ak schvália návrh novely, ktorú som videla, bude to znamenať priame ohrozenie právneho štátu na Slovensku,” uviedla Plaváková.

Pred rozbiehajúcim sa parným valcom Ficovej vlády varoval podpredseda EP a podpredseda PS Martin Hojsík.

Slovenský právny systém a justíciu čakajú temné časy. Preto budeme konať. Dnes som oslovil slovenských kolegov v europarlamente, aby sme spoločne adresovali výhrady zástupcom a zástupkyniam EK. Budeme ich žiadať, aby Slovensku nevyhoveli v tak krátkom čase a takto brutálne otvárať právny systém. Verím, že naša iniciatíva bude úspešná,” uzavrel Hojsík.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare