Prejsť na obsah

Reedukačné centrum v Bystričanoch musí štát zavrieť, navrhujeme rozsiahle systémové opatrenia

Progresívne Slovensko po vlastnom prieskume vyzýva na zatvorenie reedukačného centra v Bystričanoch. Hrozivé zistenia nám potvrdili bývalí zamestnanci aj niekdajší chovanec, vyhlásila poslankyňa NR SR Tina Gažovičová. “Vzdelávanie detí v centre bolo len pro forma. Informácie o sexuálnom násilí medzi chovancami v zariadení ignorovali a nezabezpečili ochranu zneužívanému chlapcovi. A v centre dlhodobo nepôsobil žiadny

Progresívne Slovensko po vlastnom prieskume vyzýva na zatvorenie reedukačného centra v Bystričanoch. Hrozivé zistenia nám potvrdili bývalí zamestnanci aj niekdajší chovanec, vyhlásila poslankyňa NR SR Tina Gažovičová.

Vzdelávanie detí v centre bolo len pro forma. Informácie o sexuálnom násilí medzi chovancami v zariadení ignorovali a nezabezpečili ochranu zneužívanému chlapcovi. A v centre dlhodobo nepôsobil žiadny psychológ ani zdravotnícky pracovník, vieme dokonca o prípade, kedy lieky deťom podávala skladníčka. Dávkovanie svojvoľne menila, čo malo negatívny dopad na správanie detí,” upozornila Gažovičová s tým, že zariadenie stojí štát viac ako 600-tisíc eur ročne a vôbec neplní svoj účel. “Ministra Druckera a vládu preto vyzývame na zavretie reedukačného centra v Bystričanoch,” zdôraznila.

PS pripravilo 15 návrhov opatrení, ktoré prispejú k systémovej zmene reedukačných centier na Slovensku. Zlepšiť musíme úvodnú diagnostiku potrieb dieťaťa. Náročnú prácu musia robiť odborníci a odborníčky, preto sa štát musí viac zamerať na ich metodickú podporu. S ohľadom na zistenia navrhujeme povinnú supervíziu pre zamestnancov a posilnenie kontrol v centrách. Je najvyšší čas zaviesť nulovú toleranciu k násiliu a k nedodržiavaniu zákona, dodala Gažovičová. 

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík v tejto súvislosti hovorila so sociálnou kuratelou, kde minister práce Erik Tomáš prisľúbil navýšenie počtu kurátorov o 64 tak, aby na každého kurátora/ku prislúchal dohľad nad 55 deťmi.

Vízia sa však nepretavila do reality, do projektu sa zatiaľ zapojila len asi polovica Úradov práce. Sociálni kurátori a kurátorky sú navyše zle finančne ohodnotení, čelia vyhrážkam a napadnutiam, pričom nie sú nijako chránení. Problém si teda vyžaduje oveľa viac, ako len navýšenie počtu kurátorov a jednu tlačovú správu ministerstva práce,” uviedla Petrík. 

Na hrozivú situáciu v reedukačných centrách po celom Slovensku upozornila aj nedávna správa generálnej prokuratúry. Tú však koalícia odignorovala, vyhlásil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.

V pléne Národnej rady by mali dostať priestor najväčšie problémy našej spoločnosti. Porušovanie práv najzraniteľnejších podľa koalície medzi ne zjavne nepatrí. Na úvod tejto schôdze som žiadal o zaradenie správy generálnej prokuratúry, no koalícia sa alibisticky zdržala. Je to obrovská hanba,” uviedol Dubéci.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare