Prejsť na obsah

PS zvoláva mimoriadny Výbor k avizovaným zmenám 2% z daní, ktoré ohrozujú pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách  

Tlačové správy

Progresívne Slovensko v nadväznosti na návrh ministra práce Erika Tomáša, ktorým ohrozuje financovanie mimovládnych organizácií z 2% z daní, zvoláva Výbor NR SR pre ľudské práva a národné menšiny. Podľa návrhu ministra práce Erika Tomáša by sa ľudia mali rozhodovať, či financie z 2% z daní venujú svojim rodičom ako bonus k dôchodku alebo niektorej

Progresívne Slovensko v nadväznosti na návrh ministra práce Erika Tomáša, ktorým ohrozuje financovanie mimovládnych organizácií z 2% z daní, zvoláva Výbor NR SR pre ľudské práva a národné menšiny. Podľa návrhu ministra práce Erika Tomáša by sa ľudia mali rozhodovať, či financie z 2% z daní venujú svojim rodičom ako bonus k dôchodku alebo niektorej z mimovládnych organizácií. 

Riešiť problém s chýbajúcimi zdrojmi na 13. dôchodky zmenami financovania mimovládnych organizácií a ohrozením finančnej pomoci ľuďom v ťaživých životných situáciách považujeme za absolútne nepremyslené a škodlivé.”, uviedla Lucia Plaváková, podpredsedníčka PS, ktorá ako predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny zvoláva jeho zasadnutie na utorok 14. novembra.   

“Návrh ministra práce Erika Tomáša nielenže nezabezpečí pokrytie chýbajúcich zdrojov na 13. dôchodky, keďže celková suma 2% z daní od fyzických osôb predstavuje približne desatinu chýbajúcich zdrojov, ale navyše poškodí najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Zdroje z 2% z daní získavajú mnohé občianske združenia napríklad za účelom pomoci deťom so zdravotným znevýhodnením pri nákupe zdravotných pomôcok alebo financovaní liečby, ktoré im nedokáže zabezpečiť štát. O túto pomoc by dôsledkom návrhu Erika Tomáša mnohí rodičia v náročných životných situáciách prišli.”, dodala Lucia Plaváková.

Na zasadnutie výboru, ktoré by sa malo uskutočniť v utorok 14. novembra 2023, budú okrem ministra práce Erika Tomáša a ministra financií Ladislava Kamenického pozvaní aj zástupcovia a zástupkyne mimovládnych organizácií, ktorých sa návrh priamo dotýka. 

Vládna koalícia si pravdepodobne aj takto predstavuje boj proti mimovládnym organizáciám. Osobne som takúto organizáciu viedla 15 rokov a citlivo vnímam, čo bude výsledkom navrhovanej zmeny – dilema bežných ľudí, či dve percentá darujú napríklad organizáciám, ktoré poskytujú špecializovanú pomoc ich deťom, ktorú im nezaplatí štát,  alebo tieto peniaze darujú rodičom,“ uviedla Zuzana Števulová, poslankyňa NR SR a členka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. 

Daňová asignácia je podľa jej slov dôležitým a dlhodobým nástrojom príjmu mimovládnych organizácií. 

“Ak sa chce vládna koalícia baviť o možnostiach zmeny, očakávala by som racionálny návrh, ktorý reálne pomôže ľuďom v seniorskom veku a zároveň nepoškodí mimovládne organizácie, ktoré až pričasto suplujú neexistujúce služby štátu. Priestor na takúto diskusiu so všetkými stranami, ktorých sa to týka, bude práve na zasadnutí výboru,” dodala Zuzana Števulová. 

Progresívne Slovensko využije všetky nástroje, aby mimovládne organizácie mohli pokračovať v činnostiach, ktoré dlhodobo robia v prospech spoločnosti a ľudí v rôznych náročných životných situáciách.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare