Progresívne Slovensko v nadväznosti na návrh ministra práce Erika Tomáša, ktorým ohrozuje financovanie mimovládnych organizácií z 2% z daní, zvoláva Výbor NR SR pre ľudské práva a národné menšiny. Podľa návrhu ministra práce Erika Tomáša by sa ľudia mali rozhodovať, či financie z 2% z daní venujú svojim rodičom ako bonus k dôchodku alebo niektorej
Progresívne Slovensko v nadväznosti na návrh ministra práce Erika Tomáša, ktorým ohrozuje financovanie mimovládnych organizácií z 2% z daní, zvoláva Výbor NR SR pre ľudské práva a národné menšiny. Podľa návrhu ministra práce Erika Tomáša by sa ľudia mali rozhodovať, či financie z 2% z daní venujú svojim rodičom ako bonus k dôchodku alebo niektorej z mimovládnych organizácií.
“Riešiť problém s chýbajúcimi zdrojmi na 13. dôchodky zmenami financovania mimovládnych organizácií a ohrozením finančnej pomoci ľuďom v ťaživých životných situáciách považujeme za absolútne nepremyslené a škodlivé.”, uviedla Lucia Plaváková, podpredsedníčka PS, ktorá ako predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny zvoláva jeho zasadnutie na utorok 14. novembra.
“Návrh ministra práce Erika Tomáša nielenže nezabezpečí pokrytie chýbajúcich zdrojov na 13. dôchodky, keďže celková suma 2% z daní od fyzických osôb predstavuje približne desatinu chýbajúcich zdrojov, ale navyše poškodí najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Zdroje z 2% z daní získavajú mnohé občianske združenia napríklad za účelom pomoci deťom so zdravotným znevýhodnením pri nákupe zdravotných pomôcok alebo financovaní liečby, ktoré im nedokáže zabezpečiť štát. O túto pomoc by dôsledkom návrhu Erika Tomáša mnohí rodičia v náročných životných situáciách prišli.”, dodala Lucia Plaváková.
Na zasadnutie výboru, ktoré by sa malo uskutočniť v utorok 14. novembra 2023, budú okrem ministra práce Erika Tomáša a ministra financií Ladislava Kamenického pozvaní aj zástupcovia a zástupkyne mimovládnych organizácií, ktorých sa návrh priamo dotýka.
„Vládna koalícia si pravdepodobne aj takto predstavuje boj proti mimovládnym organizáciám. Osobne som takúto organizáciu viedla 15 rokov a citlivo vnímam, čo bude výsledkom navrhovanej zmeny – dilema bežných ľudí, či dve percentá darujú napríklad organizáciám, ktoré poskytujú špecializovanú pomoc ich deťom, ktorú im nezaplatí štát, alebo tieto peniaze darujú rodičom,“ uviedla Zuzana Števulová, poslankyňa NR SR a členka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Daňová asignácia je podľa jej slov dôležitým a dlhodobým nástrojom príjmu mimovládnych organizácií.
“Ak sa chce vládna koalícia baviť o možnostiach zmeny, očakávala by som racionálny návrh, ktorý reálne pomôže ľuďom v seniorskom veku a zároveň nepoškodí mimovládne organizácie, ktoré až pričasto suplujú neexistujúce služby štátu. Priestor na takúto diskusiu so všetkými stranami, ktorých sa to týka, bude práve na zasadnutí výboru,” dodala Zuzana Števulová.
Progresívne Slovensko využije všetky nástroje, aby mimovládne organizácie mohli pokračovať v činnostiach, ktoré dlhodobo robia v prospech spoločnosti a ľudí v rôznych náročných životných situáciách.
Podobné články
Slovensko má na viac. Spustili sme petíciu za zachovanie orientácie Slovenska
20. januára
V pondelok nastupuje nová americká administratíva na čele s Donaldom Trumpom, preto je dôležité, aby sme si jasne zadefinovali slovenské záujmy voči nášmu kľúčovému spojencovi. Presne...
Huliakov deštruktívny zákon nesmie získať podporu, vyzývame ministrov Tarabu a Kmeca, aby konali
19. januára
Rudolf Huliak chce deštruktívnym návrhom zákona zvrátiť reformu národných parkov. Je to nehorázny krok, ktorý by slovenské národné parky vrátil o desiatky rokov späť. Prioritou by...
Robertovi Ficovi sme v Kyjeve otvorili dvere, teraz je rad na ňom
18. januára
Rokovania delegácie Progresívneho Slovenska v Kyjeve dokazujú, že Robert Fico klamal. Našou hlavnou misiou bolo prispieť k tomu, aby sa vyriešila situácia s tranzitom plynu, ktorú premiér...