Prejsť na obsah

Progresívne Slovensko: Predstavujeme program a tím pre podporu rovnosti na Slovensku

Tlačové správy

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko predstavilo program a tím pre podporu rovnosti všetkých ľudí. Na Slovensku žije stále príliš veľa ľudí, ktorí nemajú rovnaké práva a čelia znevýhodneniam, hoci sú rovnakými občanmi a občiankami našej krajiny, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka. “Rovnosť nie je ideológia ani kultúrna vojna. Práve naopak. To sú konkrétni

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko predstavilo program a tím pre podporu rovnosti všetkých ľudí. Na Slovensku žije stále príliš veľa ľudí, ktorí nemajú rovnaké práva a čelia znevýhodneniam, hoci sú rovnakými občanmi a občiankami našej krajiny, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

Rovnosť nie je ideológia ani kultúrna vojna. Práve naopak. To sú konkrétni ľudia, osudy našich priateľov, súrodencov a kolegýň. To je ich pocit bezpečia, ich možnosť realizovať svoj život naplno. A to je aj ich rozhodnutie, či zostanú žiť na Slovensku, alebo z neho budú musieť odísť,” dodal Šimečka. 

PS chce podľa podpredsedníčky a kancelárky hnutia Lucie Plavákovej vytvárať podmienky, ktoré napomáhajú rovnosti príležitostí a efektívnej ochrane ľudských práv.

V podpore rozmanitosti by mal byť štát kľúčovým aktérom a vytvárať základy spoločnosti, ktoré zabezpečia rešpekt a prijatie pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich identitu. Slovensko 30 rokov úplne prehliada a ignoruje práva queer ľudí. Páry rovnakého pohlavia a ich rodiny právne neexistujú, čo ich vystavuje nespravodlivosti a chýbajúcemu pocitu bezpečia,” vyhlásila Plaváková s tým, že PS sa bude zasadzovať sa za rovnosť párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí, znižovanie stereotypného vnímania menšín či za prijatie etického kódexu, ktorého cieľom je minimalizovať nenávistné prejavy, ktoré na pôde parlamentu šíria do spoločnosti a ubližujú nevinným ľuďom.  

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík priblížila opatrenia, ktorými chce Progresívne Slovensko podporovať prevenciu a boj proti rodovo-podmienenému násiliu tak, aby sa každá osoba cítila v bezpečí.

Do parlamentu opätovne predložíme návrh na Ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a zaručíme systémové financovanie zariadení núdzového bývania. Máme tiež za to, že rešpekt reprodukčných a sexuálnych práv je základom rovnosti v spoločnosti,” uviedla Jurík.

Predstavené priority PS sa zameriavajú aj na náboženskú neutralitu štátu a odluku cirkvi od štátu. Gestorkou a gestorom hnutia pre dané otázky sú členka predsedníctva Zora Jaurová a člen predsedníctva Ondrej Prostredník.

“Najlepším spôsobom, ako môže štát ochrániť náboženské slobody všetkých obyvateľov je dôsledné uplatňovanie ústavného princípu nábožensky neutrálneho štátu vo všetkých oblastiach – vo verejnom vzdelávaní, legislatíve alebo vo výkonnej praxi verejných orgánov. Zavedieme preto moderný spôsob financovania cirkví cez špeciálny daňový režim, vďaka ktorému bude financovanie zabezpečované jej členmi, členkami, sympatizantmi a sympatizantkami, nezávisle od štátu,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

Ukrajina si po dvoch rokoch krvavej ruskej agresie zaslúži podporu

23. februára

Ukrajina si zaslúži maximálnu podporu od svojich spojencov a susedov, povedal pri príležitosti druhého výročia krvavej ruskej agresie predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR...

Kandidátku PS v európskych voľbách posilní Veronika Cifrová Ostrihoňová a Ľubica Karvašová

20. februára

Progresívne Slovensko vo voľbách do Európskeho parlamentu posilní Veronika Cifrová Ostrihoňová aj Ľubica Karvašová, kandidovať nebude nikto z poslancov NR SR. Slovensko stále má...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare