Prejsť na obsah

Progresívne Slovensko: Predstavujeme program a tím pre podporu rovnosti na Slovensku

Tlačové správy

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko predstavilo program a tím pre podporu rovnosti všetkých ľudí. Na Slovensku žije stále príliš veľa ľudí, ktorí nemajú rovnaké práva a čelia znevýhodneniam, hoci sú rovnakými občanmi a občiankami našej krajiny, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka. “Rovnosť nie je ideológia ani kultúrna vojna. Práve naopak. To sú konkrétni

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko predstavilo program a tím pre podporu rovnosti všetkých ľudí. Na Slovensku žije stále príliš veľa ľudí, ktorí nemajú rovnaké práva a čelia znevýhodneniam, hoci sú rovnakými občanmi a občiankami našej krajiny, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

Rovnosť nie je ideológia ani kultúrna vojna. Práve naopak. To sú konkrétni ľudia, osudy našich priateľov, súrodencov a kolegýň. To je ich pocit bezpečia, ich možnosť realizovať svoj život naplno. A to je aj ich rozhodnutie, či zostanú žiť na Slovensku, alebo z neho budú musieť odísť,” dodal Šimečka. 

PS chce podľa podpredsedníčky a kancelárky hnutia Lucie Plavákovej vytvárať podmienky, ktoré napomáhajú rovnosti príležitostí a efektívnej ochrane ľudských práv.

V podpore rozmanitosti by mal byť štát kľúčovým aktérom a vytvárať základy spoločnosti, ktoré zabezpečia rešpekt a prijatie pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich identitu. Slovensko 30 rokov úplne prehliada a ignoruje práva queer ľudí. Páry rovnakého pohlavia a ich rodiny právne neexistujú, čo ich vystavuje nespravodlivosti a chýbajúcemu pocitu bezpečia,” vyhlásila Plaváková s tým, že PS sa bude zasadzovať sa za rovnosť párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí, znižovanie stereotypného vnímania menšín či za prijatie etického kódexu, ktorého cieľom je minimalizovať nenávistné prejavy, ktoré na pôde parlamentu šíria do spoločnosti a ubližujú nevinným ľuďom.  

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík priblížila opatrenia, ktorými chce Progresívne Slovensko podporovať prevenciu a boj proti rodovo-podmienenému násiliu tak, aby sa každá osoba cítila v bezpečí.

Do parlamentu opätovne predložíme návrh na Ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a zaručíme systémové financovanie zariadení núdzového bývania. Máme tiež za to, že rešpekt reprodukčných a sexuálnych práv je základom rovnosti v spoločnosti,” uviedla Jurík.

Predstavené priority PS sa zameriavajú aj na náboženskú neutralitu štátu a odluku cirkvi od štátu. Gestorkou a gestorom hnutia pre dané otázky sú členka predsedníctva Zora Jaurová a člen predsedníctva Ondrej Prostredník.

“Najlepším spôsobom, ako môže štát ochrániť náboženské slobody všetkých obyvateľov je dôsledné uplatňovanie ústavného princípu nábožensky neutrálneho štátu vo všetkých oblastiach – vo verejnom vzdelávaní, legislatíve alebo vo výkonnej praxi verejných orgánov. Zavedieme preto moderný spôsob financovania cirkví cez špeciálny daňový režim, vďaka ktorému bude financovanie zabezpečované jej členmi, členkami, sympatizantmi a sympatizantkami, nezávisle od štátu,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Tajné služby v zlých rukách sú pre Slovensko bezpečnostné riziko, obvinenie nominantov Smeru a SNS je alarmujúce

19. septembra

Po bývalom aj súčasnom riaditeľovi SIS či riaditeľovi NBÚ sú už obvinení aj exriaditelia Vojenského spravodajstva, obaja nominanti Smeru a SNS. Súčasné fungovanie spravodajských a...

Šimečka: Vládu nemusí zostavovať Smer. Poďme všetci presviedčať nerozhodnutých, aby slušnosť zvíťazila.

18. septembra

Progresívne Slovensko apeluje, aby sme sa všetci sústredili na presviedčanie nerozhodnutých, tí podľa hnutia rozhodnú o tom, kto bude zostavovať vládu. Každý jeden človek môže...

Valášek po stretnutí so šéfom NATO Stoltenbergom: Nie bitky, ale odbornosť a sebavedomosť robí zo Slovenska rešpektovaného spojenca

13. septembra

Potýčka Kaliňáka a Matoviča je hanbou a novým dnom slovenskej politiky, povedal po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom podpredseda Progresívneho Slovenska a...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare