Prejsť na obsah

Progresívne Slovensko: Predstavujeme program a tím pre podporu rovnosti na Slovensku

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko predstavilo program a tím pre podporu rovnosti všetkých ľudí. Na Slovensku žije stále príliš veľa ľudí, ktorí nemajú rovnaké práva a čelia znevýhodneniam, hoci sú rovnakými občanmi a občiankami našej krajiny, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka. “Rovnosť nie je ideológia ani kultúrna vojna. Práve naopak. To sú konkrétni

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko predstavilo program a tím pre podporu rovnosti všetkých ľudí. Na Slovensku žije stále príliš veľa ľudí, ktorí nemajú rovnaké práva a čelia znevýhodneniam, hoci sú rovnakými občanmi a občiankami našej krajiny, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

Rovnosť nie je ideológia ani kultúrna vojna. Práve naopak. To sú konkrétni ľudia, osudy našich priateľov, súrodencov a kolegýň. To je ich pocit bezpečia, ich možnosť realizovať svoj život naplno. A to je aj ich rozhodnutie, či zostanú žiť na Slovensku, alebo z neho budú musieť odísť,” dodal Šimečka. 

PS chce podľa podpredsedníčky a kancelárky hnutia Lucie Plavákovej vytvárať podmienky, ktoré napomáhajú rovnosti príležitostí a efektívnej ochrane ľudských práv.

V podpore rozmanitosti by mal byť štát kľúčovým aktérom a vytvárať základy spoločnosti, ktoré zabezpečia rešpekt a prijatie pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich identitu. Slovensko 30 rokov úplne prehliada a ignoruje práva queer ľudí. Páry rovnakého pohlavia a ich rodiny právne neexistujú, čo ich vystavuje nespravodlivosti a chýbajúcemu pocitu bezpečia,” vyhlásila Plaváková s tým, že PS sa bude zasadzovať sa za rovnosť párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí, znižovanie stereotypného vnímania menšín či za prijatie etického kódexu, ktorého cieľom je minimalizovať nenávistné prejavy, ktoré na pôde parlamentu šíria do spoločnosti a ubližujú nevinným ľuďom.  

Členka predsedníctva PS Beáta Jurík priblížila opatrenia, ktorými chce Progresívne Slovensko podporovať prevenciu a boj proti rodovo-podmienenému násiliu tak, aby sa každá osoba cítila v bezpečí.

Do parlamentu opätovne predložíme návrh na Ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a zaručíme systémové financovanie zariadení núdzového bývania. Máme tiež za to, že rešpekt reprodukčných a sexuálnych práv je základom rovnosti v spoločnosti,” uviedla Jurík.

Predstavené priority PS sa zameriavajú aj na náboženskú neutralitu štátu a odluku cirkvi od štátu. Gestorkou a gestorom hnutia pre dané otázky sú členka predsedníctva Zora Jaurová a člen predsedníctva Ondrej Prostredník.

“Najlepším spôsobom, ako môže štát ochrániť náboženské slobody všetkých obyvateľov je dôsledné uplatňovanie ústavného princípu nábožensky neutrálneho štátu vo všetkých oblastiach – vo verejnom vzdelávaní, legislatíve alebo vo výkonnej praxi verejných orgánov. Zavedieme preto moderný spôsob financovania cirkví cez špeciálny daňový režim, vďaka ktorému bude financovanie zabezpečované jej členmi, členkami, sympatizantmi a sympatizantkami, nezávisle od štátu,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare