Prejsť na obsah

Progresívne Slovensko predstavilo tím a program pre zelenú budúcnosť Slovenska

BRATISLAVA – Máločo ovplyvní budúcnosť Slovenska tak dramaticky, ako environmentálne a ekologické krízy, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda EP Michal Šimečka. Podľa Šimečku sú tieto témy pre PS jednou z priorít. „Je absolútne kľúčové, ako ich zvládneme, a zároveň, ako využijeme príležitosti, ktoré sa spolu s nimi otvárajú. Je nevyhnutné, aby ich politici na Slovensku začali

BRATISLAVA – Máločo ovplyvní budúcnosť Slovenska tak dramaticky, ako environmentálne a ekologické krízy, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda EP Michal Šimečka.

Podľa Šimečku sú tieto témy pre PS jednou z priorít. „Je absolútne kľúčové, ako ich zvládneme, a zároveň, ako využijeme príležitosti, ktoré sa spolu s nimi otvárajú. Je nevyhnutné, aby ich politici na Slovensku začali brať vážne. Preto som rád, že PS ponúka najsilnejší tím a najlepší program pre zelenú budúcnosť Slovenska,“ hovorí Šimečka s tým, že tímlídrom pre túto oblasť bude ekológ a europoslanec Michal Wiezik.

Ten hovorí, že zvládnutie klimatickej krízy so sebou prináša obrovské možnosti pre rozvoj, inovácie, lacnejšiu a dostupnejšiu energiu aj čistejšie životné prostredie. „Slovensko potrebuje prejsť zelenou transformáciou, samozrejme s ohľadom na jej sociálny dopad. Zvládnutie tejto výzvy je nevyhnutné pre prežitie a prosperitu nás a budúcich generácií. Budúcnosť je zelená, v opačnom prípade nebude možná,“ uviedol Wiezik.

Kľúčový význam prípravy slovenských miest a obcí na extrémne suchá či horúčavy podčiarkol vicežupan bratislavského kraja Michal Sabo. „Dopady klimatickej krízy musíme brať vážne. Nestačí následky povodní či prívalových dažďov len sanovať, potrebujeme im predchádzať. To docielime jedine partnerstvom štátu a samospráv. Tie totiž potrebujú V PS hovoríme pomoc – nielen legislatívnu a finančnú, ale aj metodickú a konzultačnú,“ uviedol Sabo.

Progresívne Slovensko chce tiež napraviť zlyhania pri odstraňovaní environmentálnych záťaží. „Potrebujeme napríklad posilniť kompetencie ministerstva či kontrolu plnenia záväzných plánov sanácií. Prioritizovať chceme tie envirozáťaže, ktoré najviac ohrozujú ľudské zdravie, životné prostredie a iné strategické zdroje, napríklad pitnú vodu na Žitnom ostrove,“ povedala environmentalistka z PS Tamara Stohlová, ktorá otvorila kauzu Istrochem.

Predseda PS Michal Šimečka zdôraznil, že tieto výzvy nevyrieši jedno zázračné opatrenie. „Tri roky sme boli svedkami jednej atómovky za druhou. Dnes je jasné, že toto nie je cesta. V PS naopak ponúkame odborný a komplexný program. Pre zelenú, aj všetky ostatné kľúčové oblasti,“ povedal Šimečka.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Falošný hasič Fico ohrozuje slovenský automobilový priemysel, len tento rok sme stratili dva modely elektromobilov

Vláda sa zaoberá Správou o stave automobilového priemyslu v SR. Tento materiál pomenúva riziká, ktorým Slovensko v tejto oblasti čelí a navrhuje opatrenia. Robert Fico teraz pripomína...

Vyzývame Hlas, aby napravil svoju chybu a rozmrazil eurofondy pre samosprávy

Spoločný tlak opozície a samospráv má zmysel! Strana Hlas dnes spravila obrat o 180 stupňov a začala kritizovať ministra Migaľa za zmrazenie 200 miliónov eur z eurofondov, ktoré chce...

Oskar Dvořák: Minister Šaško mešká s medicínskym plánom národnej univerzitnej nemocnice

Uplynuli takmer tri mesiace odkedy minister zdravotníctva veľkolepo predstavil víziu novej nemocnice v Bratislave. Dodnes však verejnosť ani opozícia nepoznajú základné podrobnosti tohto...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare