Prejsť na obsah

Progresívne Slovensko podáva návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej

Progresívne Slovensko podáva návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Tejto vláde nezáleží na Slovensku a nezáleží jej na kultúre, inak by ju nezverili pani Šimkovičovej, ktorú do funkcie vyniesli klamstvá, konšpirácie a nenávisť k menšinám, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “To jediné, na čom Ficovi, Dankovi a Pellegrinimu záleží, je

Progresívne Slovensko podáva návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Tejto vláde nezáleží na Slovensku a nezáleží jej na kultúre, inak by ju nezverili pani Šimkovičovej, ktorú do funkcie vyniesli klamstvá, konšpirácie a nenávisť k menšinám, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

To jediné, na čom Ficovi, Dankovi a Pellegrinimu záleží, je pomsta a ich vlastná beztrestnosť. Dnes už vyše 175-tisíc ľudí vyzýva pani Šimkovičovú na odchod. Táto vláda pri svojom vzniku hovorila o novej politickej kultúre, no ministerka po jednej z najväčších petičných akcií v histórii Slovenska nielenže neodchádza sama, ale dočkali sme sa od nej ďalších hanebných konšpirácií o manipulovaní podpisov a urážok,” poukázal Šimečka s tým, že PS z pozície najsilnejšieho opozičného hnutia petíciu podporí zvolaním mimoriadnej schôdze na odvolanie ministerky kultúry.

Podpredsedníčka PS a predsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková upozornila na podnecovanie homofóbie a transfóbie, ktorým Martina Šimkovičová zaplavila komunikačné kanály ministerstva kultúry.

Rezort kultúry má rozvíjať rozmanitosť, podporovať menšiny, a chápať ich dôležitosť v spoločnosti. Namiesto toho sme si iba deň po tom, čo špeciálna prokuratúra uzavrela teroristický útok na Zámockej, z úst Martiny Šimkovičovej vypočuli slová jej nenávistného boja proti LGBTI+ ľuďom. Umenie a kultúra dokážu ťahať spoločnosť dopredu, no táto vláda nás chce silou mocou ťahať späť,” uviedla Plaváková. 

Podľa podpredsedníčky výboru pre kultúru a médiá Zory Jaurovej Šimkovičová od svojho menovania do funkcie presviedča o tom, že každý jej ďalší deň vo funkcii je pre slovenskú kultúru ohrozením. 

Predložila programové vyhlásenie vlády, ktoré nijakým spôsobom nerieši zásadné problémy slovenskej kultúry. Chce ovládnuť a zničiť RTVS, pričom nepodnikla žiadne kroky proti likvidačnému zníženiu jej rozpočtu. Chce zasahovať do nezávislosti dôležitých inštitúcií a verejných fondov. V čase pokračujúceho vraždenia ukrajinského obyvateľstva ruskou armádou chce, aby kultúrne inštitúcie opäť nadviazali spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom. Ministerka kultúry nič nevytvára a nebuduje, ale naopak borí, zastrašuje a rozoštváva. Dôvodov na jej odvolanie je viac ako dosť,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare