Prejsť na obsah

Programové vyhlásenie vlády ignoruje ľudské práva, rovnosť aj menšiny

Mimoriadny ľudskoprávny výbor k návrhu ministra práce Tomáša, ktorý ohrozuje mimovládne organizácie nebol uznášaniaschopný. Koaliční poslanci a poslankyne sa dnes zbabelo chceli vyhnúť diskusii s mimovládnymi organizáciami a znefunkčnili dokonca aj zasadnutie výboru, ktorý mal prerokovať ich vlastné programové vyhlásenie vlády, vyhlásila podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a šéfku Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia

Mimoriadny ľudskoprávny výbor k návrhu ministra práce Tomáša, ktorý ohrozuje mimovládne organizácie nebol uznášaniaschopný. Koaliční poslanci a poslankyne sa dnes zbabelo chceli vyhnúť diskusii s mimovládnymi organizáciami a znefunkčnili dokonca aj zasadnutie výboru, ktorý mal prerokovať ich vlastné programové vyhlásenie vlády, vyhlásila podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a šéfku Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková.

Bolo by pritom o čom diskutovať, keďže v oblasti ľudských práv, rovnosti a ochrany práv menšín vo svojom programovom vyhlásení vláda ani zďaleka nevykročila do 21. storočiaRodová rovnosť je pre vládu Roberta Fica zjavne zakázané spojenie, pritom je kľúčom k naplneniu základného ústavného princípu rovnosti. Niečo, čo by pre sociálnodemokratické strany, ktorými dve vládne strany údajne sú, malo byť absolútnou samozrejmosťou,” vysvetlila Plaváková s tým, že v PVV nie je napísané nič ani o odstraňovaní nerovného odmeňovania žien, segregácie rómskych detí, boji proti rasizmu či nenávistným prejavom alebo rovnosti párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí.

Členka ľudskoprávneho výboru Zuzana Števulová poukázala, že napriek prezentovanému dôrazu na posilnenie nezávislosti justície a prokuratúry sme len v piatok sledovali ako sa minister vnútra vyhrážal sudcovi disciplinárnym stíhaním. 

V oblasti implementácie rozsudkov ESĽP a ÚS sa vláda chce zamerať na kajúcnikov, no odpovede na otázku, či sa bude zaoberať aj implementáciou rozsudkov týkajicich sa obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou, ktorá sa odohrala pod taktovkou predchádzajúcej Ficovej vlády, sme sa nedočkali, dodala Števulová s tým, že napriek nedávnym a opätovným medializovaným informáciám o rodovo podmienenom násilí na ženách na Slovensku v PVV absentujú aj reálne opatrenia na prevenciu a boj proti nemu.

Znepokojujúci je aj tón programového vyhlásenia a vyjadrenia predstaviteľov vlády smerom k občianskej spoločnosti a mimovládkam, kde sledujeme ich rozdeľovanie na “politicky zamerané subjekty financované zo zahraničia” a tie vykonávajúce “prospešnú” činnosť. V kontexte avizovaných zmien v ich financovaní tieto vyhlásenia vzbudzujú obavy o ďalšie kroky vlády smerom k občianskemu sektoru,” varovala Števulová.

Na potrebu boja proti násiliu na deťoch upozornil člen výboru Ondrej Prostredník, z textu PVV podľa jeho slov nie je vôbec zrejmé, aké opatrenia chcú prijímať na zlepšenie situácie. 

Vláda by mala čo zlepšovať aj v oblasti náboženskej slobody. Slovenská republika reguluje náboženskú slobodu diskriminačným zákonom, ktorý menším komunitám veriacich neumožňuje získať status registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti. Programové vyhlásenie vlády tento problém nijako nerieši,” uzavrel Prostredník.  

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare