Prejsť na obsah

Lepšia vymožiteľnosť práva

Zriadime expresný online súd, ktorý bude schopný rozhodovať jednoduchšie spory do výšky 10 000 eur v maximálnej lehote 60 dní. Tento online súd bude súčasťou platformy „Spravodlivosť online“, v rámci ktorej bude k dispozícii automatické generovanie podaní na Expresný online súd, ako aj alternatívne spôsoby riešenia sporov a automatizované právne poradenstvo.   Zvýšime vymožiteľnosť práva
  • Zriadime expresný online súd, ktorý bude schopný rozhodovať jednoduchšie spory do výšky 10 000 eur v maximálnej lehote 60 dní. Tento online súd bude súčasťou platformy „Spravodlivosť online“, v rámci ktorej bude k dispozícii automatické generovanie podaní na Expresný online súd, ako aj alternatívne spôsoby riešenia sporov a automatizované právne poradenstvo.

 

  • Zvýšime vymožiteľnosť práva a skrátime súdne konania zavedením filtra odvolaní, na základe ktorého bude odvolací súd rozhodovať o prípustnosti odvolaní podľa tvrdších pravidiel, rýchlejšie, a to nielen pri zjavne nezmyselných odvolaniach. 

 

  • V záujme zrýchlenia súdneho konania zavedieme pravidlo, že odvolací súd vždy vo veci rozhoduje. To znamená, že odvolací súd v žiadnom prípade nebude môcť vrátiť prípad na opätovné konanie prvostupňovému súdu, môže ho len potvrdiť alebo zmeniť, a to aj v prípade, že je potrebné doplniť dokazovanie, čím sa vyhneme praxi, v rámci ktorej si súdy prípady prehadzujú z jednej inštancie na druhú.

 

  • V rámci platformy „Spravodlivosť online“ bude tiež možné, aby si ktokoľvek založil živnosť alebo obchodnú spoločnosť jednoducho, online, za 20 minút.

 

  • Podporíme, aby základné zápisy do Obchodného registra SR mohol vykonávať aj notár/notárka, nie len súd.
Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare