Prejsť na obsah

Jasný rámec práce spravodajských služieb

Jasnejšie zadefinujeme úlohy služieb tak, aby nedochádzalo k širokým interpretáciám a prekryvu s prácou PZ a Finančnej správy. Vojenské spravodajstvo sa bude venovať výhradne vojensko-spravodajským úlohám a spravodajskej ochrane ministerstva obrany a ozbrojených síl SR. SIS zásadne obmedzí aktivity v oblasti finančnej kriminality či korupcie, ktoré kompetenčne spadajú pod oblasť kriminálneho spravodajstva. Úlohou SIS je
  • Jasnejšie zadefinujeme úlohy služieb tak, aby nedochádzalo k širokým interpretáciám a prekryvu s prácou PZ a Finančnej správy. Vojenské spravodajstvo sa bude venovať výhradne vojensko-spravodajským úlohám a spravodajskej ochrane ministerstva obrany a ozbrojených síl SR. SIS zásadne obmedzí aktivity v oblasti finančnej kriminality či korupcie, ktoré kompetenčne spadajú pod oblasť kriminálneho spravodajstva. Úlohou SIS je sa zamerať na ochranu národno-bezpečnostných záujmov SR najmä v kontexte iných štátnych a neštátnych aktérov. 

 

  • Výber vedenia spravodajských služieb bude prebiehať aj prostredníctvom verejného aj neverejného vypočutia pred výborom NR SR. Vybraní kandidáti a kandidátky by mali svojou profesionalitou garantovať apolitické fungovanie spravodajských služieb.

 

  • V mene zvýšenia efektivity fungovania spravodajských služieb zosúladíme zadávanie úloh a prijímanie výstupov skrz Bezpečnostnú radu SR a jej orgány. Na tento orgán presunieme aj Bezpečnostné a analytické centrum a Situačné centrum.

 

  • Prijmeme nový zákon o SIS a vojenskom spravodajstve, ktorý bude reflektovať moderné trendy riadenia a využívania špecifických oprávnení spravodajských služieb a ich kontroly.
Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare