Prejsť na obsah

Predstavujeme prvý balík konkrétnych opatrení na podporu podnikavosti a naštartovanie ekonomiky

Progresívne Slovensko predstavuje prorastový balík, do parlamentu predkladá štyri návrhy zákonov pre ekonomický rast. Štátny rozpočet aj konsolidačný balík Ficovej vlády podľa hnutia nešetrí, ani neinvestuje, len prejedá našu budúcnosť. My naopak chceme a vieme slovenskú ekonomiku naštartovať, vyhlásil ekonomický expert a poslanec NR SR Štefan Kišš. “Na Slovensku máme vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce. Spomaľuje

Progresívne Slovensko predstavuje prorastový balík, do parlamentu predkladá štyri návrhy zákonov pre ekonomický rast. Štátny rozpočet aj konsolidačný balík Ficovej vlády podľa hnutia nešetrí, ani neinvestuje, len prejedá našu budúcnosť. My naopak chceme a vieme slovenskú ekonomiku naštartovať, vyhlásil ekonomický expert a poslanec NR SR Štefan Kišš.

Na Slovensku máme vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce. Spomaľuje to zamestnávanie, tvorbu nových pracovných miest, znižuje konkurencieschopnosť a najmä príjmy zamestnancov. Jedným z kľúčových riešení pre ekonomický rast je zníženie odvodového zaťaženia práce nízkopríjmových zamestnancov rozšírením odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné odvody,” uviedol Kišš.

Poslanec NR SR a podpredseda PS Michal Truban priblížil návrh zákona, ktorý zavádza výhodnejšie pravidlá odpisovania, napríklad možnosť jednorazovo odpísať hmotný majetok do obstarávacej výšky 2 400 eur bez DPH, rýchlejšie odpísanie budov, zelených energetických riešení či budov vo vyššej energetickej triede a zároveň opäť viac zvýhodňuje aj superodpočet na výskum a vývoj.

Potrebujeme konečne zabezpečiť, aby sa slovenským firmám viac oplatilo investovať do modernizácie a ekologizácie ich fungovania a tiež do zvyšovania ich rastu a produktivity. V našom záujme je namiesto plošného rozhadzovania pomáhať zodpovedne a adresne, takto ušetrené peniaze sa dajú investovať do lepšieho prostredia pre podnikanie a život a do naštartovania ekonomiky. Aj tento návrh zákona stimuluje k investovaniu vo firmách a k ekonomickej aktivite,” poukázal Truban.

Ďalším z predkladaných zákonov chce PS predĺžiť dobu odpočítania straty vrátane straty vyplývajúcej z odpočtu výdavkov na výskum a vývoj daňovými subjektmi z 5 na 15 rokov. 

Pomôžme tým firmám, ktoré investovali do projektov a produktov na začiatku. Kým sa im investície začnú vracať v podobe ziskov, mali by mať možnosť si tieto investície odpísať ako stratu. Predĺžením lehôt sa vytvorí prostredie podporujúce dlhodobé investície, inovácie v oblasti zelenej transformácie a technologický pokrok. Zvýši sa tým takisto konkurencieschopnosť podnikateľského prostredia voči iným krajinám,” dodala poslankyňa NR SR Darina Luščíková, ktorá je gestorkou daného zákona.

Štvrtým zákonom máme ambíciu šetriť podnikateľom a podnikateľkám čas a zbavujeme ich nutnosti robiť poštárov medzi okienkami, priblížil poslanec NR SR Ján Hargaš.“Chceme znižovať byrokraciu pri kontakte ľudí s komerčným sektorom ako sú banky, telekomunikační operátori, či poisťovne. Ak potrebujete niečo vybaviť dnes, musíte sami priniesť výpis z registra či úradu. Chceme, aby mali aj niektoré neštátne inštitúcie možnosť si tieto údaje bezpečným a rýchlym spôsobom s vašim dovolením vyžiadať priamo od štátu a vám tak ušetrili prácu s prenášaním výpisov od okienka k okienku,” uzavrel Hargaš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare