Prejsť na obsah

Predkladáme 9 pozmeňujúcich návrhov pre skutočné riešenie situácie s medveďmi

Vládny návrh zákona o medveďoch je nefunkčný a nebezpečný pre ľudí. Podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová pripravila 9 pozmeňujúcich návrhov, ktoré ho aspoň čiastočne opravujú. Nové vedenie premrhalo pol roka, je najvyšší čas priniesť kvalitné riešenie, vyhlásila Stohlová.  “Narastajúci problém stretov s medveďmi nemôžeme prehliadať. Vláda si však vybrala

Vládny návrh zákona o medveďoch je nefunkčný a nebezpečný pre ľudí. Podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová pripravila 9 pozmeňujúcich návrhov, ktoré ho aspoň čiastočne opravujú. Nové vedenie premrhalo pol roka, je najvyšší čas priniesť kvalitné riešenie, vyhlásila Stohlová. 

Narastajúci problém stretov s medveďmi nemôžeme prehliadať. Vláda si však vybrala cestu, ktorá problém nevyrieši,” uviedla Stohlová. “Ak je prioritou zdravie ľudí, je potrebné preferovať uspatie a až následné usmrtenie medveďa – vždy, keď je to možné. Intenzívna streľba v okolí ľudských sídiel, ale aj postrelený jedinec predstavujú veľké riziko pre bezpečnosť ľudí,” vysvetlila poslankyňa za PS.

Veľkým problémom sú podľa Stohlovej aj vnadiská, ktoré medvede lákajú do blízkosti ľudí, pričom niektoré sú umiestnené len zopár desiatok metrov od miest, kde sa intenzívne pohybujú ľudia.

Hnutie preto navrhuje, aby bolo vnadenie zakázané minimálne dva kilometre od ľudských sídiel a jeden kilometer od turistických trás. V prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie by bolo vnadenie v danej oblasti zakázané úplne. 

Vo vládnom návrhu vidí Stohlová aj ambíciu presadiť škodlivé zmeny, ktoré s medveďmi nijako nesúvisia. “V zákone sa okrem medveďa nepochopiteľne objavili aj vlk, rys a šakal. To chceme jedným z pozmeňujúcich návrhov opraviť,” povedala Stohlová.

Vládna novela zákona tiež počíta s vydávaním výnimiek počas mimoriadnej situácie. To bolo v minulosti preukázateľne zneužívané, preto navrhujeme, aby si z takto zastreleného medveďa nebolo možné ponechať žiadnu časť tela, teda žiadnu trofej. Motivácia musí byť jasná,” zdôraznila Stohlová.

Ďalšími pozmeňujúcimi návrhmi chce PS zabezpečiť odstránenie ďalších zdrojov, ktoré lákajú medvede bližšie k človeku – odpadov a zvyšok zvierat z poľovania. Nástrojom ochrany ľudí je podľa Stohlovej aj informovanie a edukovanie ľudí, ako sa pri stretoch správať Navrhuje tiež smerovať manažment medveďa prostredníctvom výnimiek pod odbornú koordináciu Zásahového tímu.  

Každé jedno opatrenie smeruje k väčšej ochrane zdravia a života ľudí a zároveň k zachovaniu ochrany prírody. Opatrenia sme rozdelili, aby sa dalo o každom z 9 pozmeňujúcich návrhov hlasovať osobitne. Poslanci a poslankyne sa tak môžu jasne postaviť ku každému opatreniu zvlášť. A voliči a voličky budú mať možnosť vidieť ich hlasovanie,” uzavrela Stohlová. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare