Prejsť na obsah

Odmietame zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, podáme ústavnú sťažnosť a protestovať budeme aj vo verejnom priestore

Tlačové správy

Progresívne Slovensko v súvislosti s vládnym zámerom zrušiť ÚŠP hovorí o naplnení najhoršieho scenára, na ktorý upozorňovali ešte pred voľbami. Vláda postupuje na hulváta, nahrubo, cez skrátené legislatívne konanie, na ktoré neexistuje žiaden dôvod, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Vláda chystá noc dlhých nožov. Robert Fico sa to učil od najlepších –

Progresívne Slovensko v súvislosti s vládnym zámerom zrušiť ÚŠP hovorí o naplnení najhoršieho scenára, na ktorý upozorňovali ešte pred voľbami. Vláda postupuje na hulváta, nahrubo, cez skrátené legislatívne konanie, na ktoré neexistuje žiaden dôvod, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Vláda chystá noc dlhých nožov. Robert Fico sa to učil od najlepších – od Vladimíra Mečiara.

Skrátené legislatívne konanie je jasne protiústavné. Je to absolútne vylúčenie demokratickej diskusie, parlamentnej opozície, odbornej verejnosti. Ústavné súdy takéto postupy opakovane hodnotia ako neprípustné,” poukázal Šimečka s tým, že sa to navyše deje cez prílepok – zmenou trestného zákona. 

Úrad sa podľa Šimečkových slov dobre osvedčil pri stíhaní korupcie na najvyšších miestach a vláda ho ruší s cieľom dosiahnutia beztrestnosti a pomsty.

Právomoci nad vyšetrovaniami zásadných káuz chcú vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad nimi dať generálnemu prokurátorovi Marošovi „363“ Žilinkovi. Vláda chystá aj ďalšie škandalózne zmeny: zvrátenie už účinných rozhodnutí o prepadnutí majetku a retroaktívne mení aj zákon o ochrane oznamovateľov. Tak, aby už udelená ochrana policajtom zanikla dňom účinnosti tejto zmeny. To je nástroj šikanovania čestných policajtov,” zdôraznil Šimečka.

PS tieto škandalózne zásahy do právneho štátu odmieta, je pripravené na tvrdý odpor voči nim, vrátane rokovaní na európskej úrovni.

Podáme tiež avizovanú ústavnú sťažnosť, máme na to potrebných 32 poslancov. Odmietli sme sa prezentovať na schôdzi a budeme argumentovať v rozprave. A proti tomuto brutálnemu zásahu do právneho štátu a spravodlivosti na Slovensku budeme protestovať aj vo verejnom priestore. Spravíme všetko pre to, aby vládnej koalícii tento zámer neprešiel ľahko, a voči týmto svojim krokom pocítila aj odpor verejnosti,” uzavrel Šimečka.

Miesto, čas a formu protestu PS podľa jeho slov oznámi po koordinácii s ďalšími opozičnými stranami.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare