Prejsť na obsah

Odmietame populizmus a strašenie ľudí pri refixácii hypoték, chceme umožniť predĺženie splácania či hypotekárne prázdniny

Tlačové správy

Progresívne Slovensko chce situáciu s hypotékami riešiť umožnením predĺženia splácania či hypotekárnymi prázdninami. Odmietame strašenie ľudí populistami na čele s Robertom Ficom, vyhlásil na tlačovej besede predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka. “Vážnosť problému si v PS naplno uvedomujeme. Ale riešenia, ktoré navrhujú populisti sú neudržateľné a v konečnom dôsledku si ich odnesú ľudia,

Progresívne Slovensko chce situáciu s hypotékami riešiť umožnením predĺženia splácania či hypotekárnymi prázdninami. Odmietame strašenie ľudí populistami na čele s Robertom Ficom, vyhlásil na tlačovej besede predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

Vážnosť problému si v PS naplno uvedomujeme. Ale riešenia, ktoré navrhujú populisti sú neudržateľné a v konečnom dôsledku si ich odnesú ľudia, často práve tí najohrozenejší. 

Naše odborníčky a odborníci pripravili opatrenia, ktoré pomôžu ľuďom s hypotékami prekonať toto ťažké obdobie, ale zároveň sú fér aj voči tým, ktorí hypotéky nemajú. Sú však hlavne finančne udržateľné, čo je dôležité vzhľadom na katastrofálny stav verejných financií a nekončiacej chuti politikov rozdávať,” uviedol Šimečka.

Podpredsedníčka PS a odborníčka na sociálne veci Lucia Plaváková zdôraznila, že podľa dát väčšina hypoték po refixácii splátky narastie o 100-200 eur mesačne. Aj to však môže podľa jej slov byť pre priemerne zarábajúcu domácnosť v ťažkých časoch problém.

Rôzne domácnosti potrebujú rôznu mieru pomoci, preto chceme ľuďom dať ľuďom na výber. Aby si mohli zvoliť také riešenie, ktoré im pri ich hypotéke a rozpočte vyhovuje najviac. Prvým z nich je umožniť ľuďom predĺženie splácania. Banky budú mať povinnosť ponúknuť ľuďom pri refixácii možnosť predĺžiť si dobu splácania tak, aby sa ich mesačná splátka nezvýšila alebo sa zvýšila len o menšiu sumu,” uviedla Plaváková s tým, že druhým navrhovaným riešením, je zavedenie hypotekárnych prázdnin, ktoré by pomohli domácnostiam preklenúť obdobie vysokých úrokov. Ľudia tak budú mať možnosť požiadať o odklad splátok  na určité obdobie.

Expert na dostupnosť bývania, sociálne inovácie a sociálne politiky Sergej Kára pripomenul, že hnutie pri navrhovaných riešeniach myslí aj na najzraniteľnejších.

Predstavené opatrenia efektívne pomôžu väčšine domácností. Napriek tomu medzi dlžníkmi stále môžu byť aj takí a také, ktorým tieto opatrenia nepostačia. Najzraniteľnejším domácnostiam môže hroziť, že prídu o vlastné bývanie. Pre túto skupinu budú platiť adresné opatrenia realizované prostredníctvom sociálneho systému alebo vďaka novým podporným aktivitám zo strany Štátneho fondu pre rozvoj bývania,” povedal Kára.

Štát podľa ekonomického experta hnutia Štefana Kišša nemôže plošne preplácať hypotéky, lebo si to nemôže dovoliť. Riešením podľa neho nie je ani nesystémový odvod, ten by si totiž banky premietli do poplatkov, úrokov, a horších služieb.

Aj v prípade bánk ponúkame systémové riešenia. Chceme dosiahnuť zrušenie zvláštnych poplatkov ako napríklad poplatok za hotovostný vklad alebo spracovanie prijatej platby, alebo poplatok za zmenu PIN kódu cez bankomat či vyššie úroky na vklady v bankách, ktoré sú u nás veľmi nízke. A čo je najdôležitejšie, potrebujeme rozvíjať investovanie a kapitálový trh, ktorý na Slovensku v podstate neexistuje. Hovorím napríklad o sprístupnení investovania do slovenských firiem, sfunkčnení burzy cenných papierov ale aj o finančnom vzdelávaní,” uzavrel Kišš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

Ukrajina si po dvoch rokoch krvavej ruskej agresie zaslúži podporu

23. februára

Ukrajina si zaslúži maximálnu podporu od svojich spojencov a susedov, povedal pri príležitosti druhého výročia krvavej ruskej agresie predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR...

Kandidátku PS v európskych voľbách posilní Veronika Cifrová Ostrihoňová a Ľubica Karvašová

20. februára

Progresívne Slovensko vo voľbách do Európskeho parlamentu posilní Veronika Cifrová Ostrihoňová aj Ľubica Karvašová, kandidovať nebude nikto z poslancov NR SR. Slovensko stále má...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare