Informácie o tom, že si predseda vlády na vyšetrenie atentátu objednal správu SIS iba vzbudzujú obavy, že atentát chce využiť na politický boj proti opozícii. Celé mesiace je vyšetrovanie vedené netransparentne a verejnosť nie je o ničom informovaná, upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. “Namiesto toho vládni politici bez akýchkoľvek dôkazov útočia na opozíciu a
Informácie o tom, že si predseda vlády na vyšetrenie atentátu objednal správu SIS iba vzbudzujú obavy, že atentát chce využiť na politický boj proti opozícii. Celé mesiace je vyšetrovanie vedené netransparentne a verejnosť nie je o ničom informovaná, upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
“Namiesto toho vládni politici bez akýchkoľvek dôkazov útočia na opozíciu a médiá a snažia sa na nich prehodiť zodpovednosť. Vyšetrovať má polícia a generálna prokuratúra. Nie SIS vedená synom vysokopostaného funkcionára Smeru. Navyše minister vnútra o správe tvrdí niečo úplne iné, ako predseda vlády. Ak sa v štáte nedokážu skoordinovať kľúčoví ľudia zodpovední za našu bezpečnosť, ešte viac to prehlbuje nedôveru ľudí,” zdôraznil Šimečka.
Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci doplnil, že koalícia odmietla aj návrh hnutia na zriadenie parlamentnej komisie na prešetrenie atentátu, ktorá by bola objektívna a nestranná.
“Bezpečnostné zložky zjavne zlyhali. Aj verejnosť potrebuje ubezpečiť, že to majú pod kontrolou, dnes však nikto neinformuje o vyšetrovaní postupu ochranky ani o zlepšení postupov do budúcna. Šermujú správami SIS a na základe nejakých selektívnych informácií obviňujú všetkých naokolo,” vyhlásil Dubéci.
Právomoci a kapacity SIS ani zďaleka nie sú také, aby dokázali vytvoriť nosnú správu o atentáte, zdôraznil odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor.
“Na to máme na Slovensku iné orgány. Spravodajské služby majú byť síce dôležitým, ale len doplnkom v celom procese. Namiesto strašenia správami SIS by vláda mala konečne vyšetriť možné pochybenia na ministerstve vnútra, ale aj v spravodajských službách, ktoré dopustili vážne ohrozenie života predsedu vlády,” uzavrel Bátor.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...