Prejsť na obsah

Nebudeme sa mlčky prizerať rozvratu národných parkov, spúšťame petíciu

Progresívne Slovensko spúšťa petíciu Zachráňme národné parky. Túto vládu definuje babráctvo, papalášizmus a ničenie toho, čo funguje – v oblasti životného prostredia to však nabralo absurdné rozmery, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Minister a štátni tajomníci rezortu životného prostredia za SNS sú tam evidentne len preto, aby jazdili na vrtuľníkoch a štvorkolkách

Progresívne Slovensko spúšťa petíciu Zachráňme národné parky. Túto vládu definuje babráctvo, papalášizmus a ničenie toho, čo funguje – v oblasti životného prostredia to však nabralo absurdné rozmery, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Minister a štátni tajomníci rezortu životného prostredia za SNS sú tam evidentne len preto, aby jazdili na vrtuľníkoch a štvorkolkách v najchránenejších oblastiach a presadili v nich ešte aj streľbu a ťažbu. Šikanujú a vyhadzujú odborníkov, ničia naše národné parky. Upozorňujeme na to od začiatku, a nebudeme mlčať ani cez leto. Chcem vyzvať všetkých ľudí na Slovensku, aby sa k nám pridali. Keď sa spojíme, našu prírodu dokážeme ochrániť,” zdôraznil Šimečka. 

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová pripomenula, že kroky smerujúce k likvidácii národných parkov sa v posledných týždňoch ešte zrýchlili. 

Chceme dať verejnosti možnosť postaviť sa za naše národné dedičstvo a dať vládnej koalícii jasne najavo, že ľudia na Slovensku s plánmi vedenia rezortu nesúhlasia. V petícii žiadame o zachovanie všetkých národných parkov, zabezpečenie ich trvalej ochrany a rozvoja, ale aj o dodržiavanie medzinárodných záväzkov,” uviedla Stohlová s tým, že s petíciou chce PS v lete precestovať celé Slovensko. 

Na ministerstve životného prostredia podľa medializovaných informácií dokonca zriadili špeciálnu komisiu.

Jej úlohou je znížiť ochranu prírody na najnižšiu možnú prípustnú mieru, znížiť výmeru bezzásahových území či zastaviť „envirošikanu“ voči subjektom, ktoré chcú v prírode hospodáriť. Predsedá jej samotný minister. Situácia je naozaj kritická, musíme sa tomu postaviť. Ide o naše prírodné bohatstvo, národnú hrdosť a  budúcnosť našich detí. Národné parky si nemôžeme nechať vziať,” vyhlásila Stohlová.  

Európska komisia musí ciele takejto komisie považovať za čistú provokáciu, upozornil europoslanec Michal Wiezik. 

Tento experiment môže veľmi negatívne dopadnúť na čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy. Rezort životného prostredia sa už teraz prepadáva v plnení úloh a nedokáže v termíne splniť žiadnu z nich. Je absurdné, že v takejto časovej tiesni mrhajú kapacitami na kroky, ktoré sú v rozpore s Plánom obnovy aj s európskou legislatívou. Akoby sa chceli uistiť, že Slovensko 4 miliardy z Plánu obnovy nedostane,” uzavrel Wiezik.  

Link na petíciu: https://www.zachranmenarodneparky.sk/ 

Link na stream z tlačovej besedy: https://www.facebook.com/100044409340300/videos/797755332141940 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare