Prejsť na obsah

Nástup autokracie sa vyznačuje snahou zastrašiť kritické hlasy

Progresívne Slovensko odsudzuje útoky predstaviteľov vlády na ľudí z médií, kultúrnej obce, mimovládnych organizácií, či menšín. Prinášame návrhy pre ochranu ľudí, ktorí si iba robia svoju prácu, vyhlásila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková. “Každý deň zo strany koalície prichádzajú nové agresívne útoky. Novinárky Martina Töröková, Soňa Mäkká,

Progresívne Slovensko odsudzuje útoky predstaviteľov vlády na ľudí z médií, kultúrnej obce, mimovládnych organizácií, či menšín. Prinášame návrhy pre ochranu ľudí, ktorí si iba robia svoju prácu, vyhlásila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

Každý deň zo strany koalície prichádzajú nové agresívne útoky. Novinárky Martina Töröková, Soňa Mäkká, Jana Krescanko Dibáková, psychológ Matúš Bakyta, či herečka Zuzana Fialová, a zoznam zďaleka nie je konečný. Toto je ten sľubovaný pokoj a mier? Je to nebezpečná hra a Slovensko si už zažilo, kam až môže zájsť. Je načase, aby s ňou vládni predstavitelia prestali,” zdôraznila Plaváková.

Poslankyňa NR SR Zuzana Števulová v tejto súvisloti predstavila návrh PS na novelu Trestného zákona. Hnutie chce doplniť osobitný motív – pohnútku na spáchanie trestného činu voči inej osobe pre výkon jej povolania alebo funkcie v oblasti ochrany ľudských práv, hodnôt právneho štátu alebo demokratického zriadenia.

Nástup autokracie sa zvykne vyznačovať tým, že sa snaží umlčať a zastrašiť svojich kritikov – novinárov, novinárky či ľudskoprávnych aktivistov. V tejto situácii chceme prijať osobitnú ochranu týchto ľudí a vyslať do spoločnosti signál, že právny štát a demokracia sú hodnoty, ktoré chceme a budeme ochraňovať. To by mala byť úloha vlády, no sú to práve jej predstavitelia, kto namiesto ochrany nenávisť vyvolávajú,” doplnila Števulová s tým, že PS zorganizuje aj okrúhly stôl ohľadom ďalších možností presadzovania ochrany, vrátane implementácie tzv. anti-SLAPP legislatívy. Tá ľudí v médiách a ochrancov ľudských práv chráni pred šikanóznymi žalobami a zneužívaním práva.

Ženy vo verejnom priestore aj súkromí zažívajú násilie častejšie a v intenzívnejšej forme, práve preto, že sú ženy, pripomenula poslankyňa NR SR Beáta Jurík.

Pre žiadnu doterajšiu vládu toto nebola priorita. Aj preto predkladáme návrh, ktorý efektívne chráni pred rodovo-podmieneným násilím vrátane kybernetického. Zahŕňa zavedenie nového prečinu sexuálneho obťažovania, alebo doplnenie definície zločinu týrania blízkej osobyNebezpečné prenasledovanie návrh rozširuje explicitne aj na online priestor,” uviedla Jurík. 

Kandidátka do volieb do Európskeho parlamentu a bývalá novinárka Veronika Cifrová Ostrihoňová zdôraznila, že boj proti online násiliu prebieha aj na európskej úrovni. 

Vďaka EÚ máme Akt o digitálnych službách, ktorý zaväzuje veľké platformy k tomu, aby sa na nich nekontrolovane nešírilo násilie či klamstvá. Máme prvú celoeurópsku smernicu proti násiliu na ženách, kde chránime aj obete násilia v online priestore. Násilie totiž nepozná hranice. Práve Európska únia je arénou, kde sa rozhoduje o tom, akú budúcnosť chceme – v reálnom aj v online svete,” uzavrela Cifrová Ostrihoňová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare