Prejsť na obsah

Na ľudskoprávnom výbore vystúpi prenasledovaný spisovateľ Farhad Babaei

Pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa ľudských práv (10. december) a prebiehajúcich 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách vystúpi na pôde Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny prenasledovaný iránsky spisovateľ Farhad Babaei. V Iráne čelil perzekúcii aj preto, že podporoval protesty za práva iránskych žien, preto nás teší, že našiel bezpečie v Bratislave, a prijal

Pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa ľudských práv (10. december) a prebiehajúcich 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách vystúpi na pôde Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny prenasledovaný iránsky spisovateľ Farhad Babaei. V Iráne čelil perzekúcii aj preto, že podporoval protesty za práva iránskych žien, preto nás teší, že našiel bezpečie v Bratislave, a prijal naše pozvanie, vyhlásila predsedníčka výboru Lucia Plaváková.

V tejto dobe považujeme za mimoriadne potrebné hovoriť na pôde ľudskoprávneho výboru o tom, že aj v 21. storočí čelia ľudia prenasledovaniu z dôvodu uplatňovania ľudských práv, či už je to sloboda vyjadrovania alebo presadzovanie práv žien, a oceniť to, že Slovensko, ktoré má podobnú historickú skúsenosť dnes poskytlo útočisko prenasledovanému spisovateľovi v exile,“ povedala Plaváková s tým, že sa to podarilo vďaka spolupráci medzinárodnej siete ICORN, Hlavného mesta Bratislava a Nadácie Milana Šimečku. 

Knihy Farhada Babaeiho sú v Iráne zakázané a čelil silnej cenzúre, niekoľkokrát bol zatknutý a vypočúvaný, vysvetlila členka výboru Zuzana Števulová.

Osud pána Babaeiho ukazuje na to, že je potrebné venovať sa ochrane ľudí, ktorí presadzujú ľudské práva, konajú vo verejnom záujme, alebo sú napríklad novinármi a novinárkami, pretože neustále čelia za svoju prácu represáliám. V tomto kontexte budeme v Progresívnom Slovensku presadzovať, aby Slovensko prijalo právnu úpravu na ochranu novinárov a občianskych aktivistov, ktorá sa momentálne pripravuje v rámci Európskej únie (tzv. anti- SLAPP smernica),“ dodala Števulová. 

Obhajoba práv žien je podľa člena ľudskoprávneho výboru Ondreja Prostredníka univerzálna téma, a netýka sa len Iránu. 

Pre mňa je to, čo sa deje v Iráne, vážnym upozornením aj pre nás na Slovensku. Náboženský fundamentalizmus povýšený na úroveň štátnej moci sa ľahko môže zmeniť na nástroj obmedzovania základných práv a slobôd. Aj preto nám v Progresívnom Slovensku záleží na ochrane princípu náboženskej neutrality štátu zakotvenom aj v našej ústave, ktorá deklaruje, že Slovensko sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu,” uzavrel Prostredník.  

Rokovanie ľudskoprávneho výboru sa uskutoční dňa 6.12.2023 od 11:30 v priestoroch NR SR, Farhad Bababei bude sprevádzaný tlmočníkom.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare