Prejsť na obsah

Na ľudskoprávnom výbore vystúpi prenasledovaný spisovateľ Farhad Babaei

Tlačové správy

Pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa ľudských práv (10. december) a prebiehajúcich 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách vystúpi na pôde Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny prenasledovaný iránsky spisovateľ Farhad Babaei. V Iráne čelil perzekúcii aj preto, že podporoval protesty za práva iránskych žien, preto nás teší, že našiel bezpečie v Bratislave, a prijal

Pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa ľudských práv (10. december) a prebiehajúcich 16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách vystúpi na pôde Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny prenasledovaný iránsky spisovateľ Farhad Babaei. V Iráne čelil perzekúcii aj preto, že podporoval protesty za práva iránskych žien, preto nás teší, že našiel bezpečie v Bratislave, a prijal naše pozvanie, vyhlásila predsedníčka výboru Lucia Plaváková.

V tejto dobe považujeme za mimoriadne potrebné hovoriť na pôde ľudskoprávneho výboru o tom, že aj v 21. storočí čelia ľudia prenasledovaniu z dôvodu uplatňovania ľudských práv, či už je to sloboda vyjadrovania alebo presadzovanie práv žien, a oceniť to, že Slovensko, ktoré má podobnú historickú skúsenosť dnes poskytlo útočisko prenasledovanému spisovateľovi v exile,“ povedala Plaváková s tým, že sa to podarilo vďaka spolupráci medzinárodnej siete ICORN, Hlavného mesta Bratislava a Nadácie Milana Šimečku. 

Knihy Farhada Babaeiho sú v Iráne zakázané a čelil silnej cenzúre, niekoľkokrát bol zatknutý a vypočúvaný, vysvetlila členka výboru Zuzana Števulová.

Osud pána Babaeiho ukazuje na to, že je potrebné venovať sa ochrane ľudí, ktorí presadzujú ľudské práva, konajú vo verejnom záujme, alebo sú napríklad novinármi a novinárkami, pretože neustále čelia za svoju prácu represáliám. V tomto kontexte budeme v Progresívnom Slovensku presadzovať, aby Slovensko prijalo právnu úpravu na ochranu novinárov a občianskych aktivistov, ktorá sa momentálne pripravuje v rámci Európskej únie (tzv. anti- SLAPP smernica),“ dodala Števulová. 

Obhajoba práv žien je podľa člena ľudskoprávneho výboru Ondreja Prostredníka univerzálna téma, a netýka sa len Iránu. 

Pre mňa je to, čo sa deje v Iráne, vážnym upozornením aj pre nás na Slovensku. Náboženský fundamentalizmus povýšený na úroveň štátnej moci sa ľahko môže zmeniť na nástroj obmedzovania základných práv a slobôd. Aj preto nám v Progresívnom Slovensku záleží na ochrane princípu náboženskej neutrality štátu zakotvenom aj v našej ústave, ktorá deklaruje, že Slovensko sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu,” uzavrel Prostredník.  

Rokovanie ľudskoprávneho výboru sa uskutoční dňa 6.12.2023 od 11:30 v priestoroch NR SR, Farhad Bababei bude sprevádzaný tlmočníkom.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare