Prejsť na obsah

Minister práce chce odopierať dávky v hmotnej núdzi zraniteľným skupinám

Poslankyne Progresívneho Slovenska reagovali na zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister pri tomto návrhu podľa nich nemyslí na zdravotne znevýhodnených a nepracujúcich sa nesnaží motivovať. „Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie.

Poslankyne Progresívneho Slovenska reagovali na zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister pri tomto návrhu podľa nich nemyslí na zdravotne znevýhodnených a nepracujúcich sa nesnaží motivovať.

„Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie. Ak vláda chce skutočne motivovať ľudí k práci, mala by začať vytváraním dôstojných pracovných miest. Minister zároveň stále nespresnil, kedy bude môcť uchádzač pracovnú ponuku odmietnuť bez toho, aby o dávku prišiel,“ uviedla podpredsedníčka PS Simona Petrík.

Petrík zároveň upozornila, že chýbajú jasné kritériá, kedy môže človek ponuku odmietnuť a aký typ pracovných miest sa bude ponúkať: „Budú to plnohodnotné pracovné miesta alebo len aktivačné práce? Čo bude s tými, ktorí zo zdravotných alebo iných vážnych dôvodov nemôžu pracovať?“ pýta sa poslankyňa.

Poslankyňa a členka Výboru pre sociálne veci Veronika Veslárová zdôraznila ignorovanie potrieb ľudí so zdravotným znevýhodnením: „Ako chce minister zaistiť, aby úrady práce ponúkali vhodné pracovné miesta aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením? Prečo nerieši otvorený trh práce a bezbariérové podmienky?“  Veslárová upozornila, že bez podpory týchto opatrení vláda znemožňuje zapojenie tisícov ľudí do pracovného procesu.

„Odpoveďou na otázku, čo v prípade, ak ľudia pracovať odmietnu a prídu o jediný príjem v domácnosti, nemôže byť nech neodmietnu pracovnú ponuku. Táto dávka totiž slúži na pokrytie základných životných potrieb. O tom by mal vedieť aj splnomocnenec pre rómske komunity a neslúžiť koalícii ako užitočný idiot,“ dodala poslankyňa Ingrid Kosová.

Dávka v hmotnej núdzi má podľa predsedníčky Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucie Plavákovej slúžiť na pokrytie základného práva nenechať ľudí umierať od hladu. „Je to pozitívny záväzok štátu a nemôže byť nástrojom vydierania. Návrh z dielne ministerstva práce zároveň ľuďom sťažuje možnosti zosúladenia práce s rodinným životom a starostlivosťou o deti,” uzavrela Plaváková.

Zástupkyne Progresívneho Slovenska zároveň oznámili, že tieto otázky predložia ministrovi na najbližšom rokovaní výboru pre sociálne veci. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Oskar Dvořák: Minister Šaško mešká s medicínskym plánom národnej univerzitnej nemocnice

Uplynuli takmer tri mesiace odkedy minister zdravotníctva veľkolepo predstavil víziu novej nemocnice v Bratislave. Dodnes však verejnosť ani opozícia nepoznajú základné podrobnosti tohto...

T. Stohlová: Minister Taraba robí z Gabčíkova darček pre Orbána, zvolávame výbor

Minister Tomáš Taraba pravidelne označuje vodné dielo Gabčíkovo za náš národný poklad a chváli sa, koľko na ňom zarábame. Je nepochopiteľné, prečo chce zrazu veľkú časť tohto...

To, čo dnes predvádza Robert Fico, až desivo pripomína posledné fázy mečiarizmu

Bratislava, 30. jún - Robert Fico si uvedomuje, že už nie je schopný vyhrať voľby, preto sa snaží ohnúť pravidlá politickej súťaže a zabetónovať sa pri moci, konštatoval predseda PS...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare