Prejsť na obsah

Michal Šimečka: Nesmieme zabudnúť na hrôzy 2. svetovej vojny

Pripomíname si dnes koniec najhoršej vojny v dejinách ľudstva. Výročie, ktoré by sme si mali pripomínať každý rok. Mali by sme si pripomínať obete a mali by sme si pripomínať zlo fašizmu a nacizmu, ktoré rozpútali vojnu na európskom kontinente, povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„O to viac si to všetko treba pripomínať dnes, keď vidíme, že mnohé tieto ideologické prvky sa znova normalizujú a legitimizujú aj v slovenskej politike. A musíme sa proti tomu ozvať. Musíme si to pripomínať dnes, keď opäť zúri vojna na európskom kontinente. Keď ruská invázia na Ukrajine pokračuje už piaty rok.

Akoby sme zabúdali na hrôzy vojny a ja mám niekedy pocit, že aj v slovenskej politike a verejnej debate toto úplne absentuje. Ako je možné, že náš predseda vlády ide osláviť koniec vojny stretnutím s človekom, ktorý vojnu začal, a ktorý v nej pokračuje?!

Náš odkaz je: nezabudnúť na to, čo sa udialo počas 2. svetovej vojny, nezabudnúť na jej obete a hlavne nezabudnúť na to, čo to znamená aj pre dnešný svet, dnešnú politiku a pre dnešnú spoločnosť,“ dodal.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Ivan Korčok: Ministerstvo nie je cestovná kancelária. Kým diplomacia doma kolabuje, Blanár chodí na safari

Kým doma Juraj Blanár likviduje diplomatickú službu, v zahraničí sa snaží budovať kulisy úspechu. Jeho cesta do Tanzánie a otvorenie nového zastupiteľského úradu sú symbolom...

Koalícia pri Takáčovi ukázala zbabelosť a strach. Vo funkcii ministra mal skončiť už dávno

Koalícia podržala ministra Takáča a schôdzu parlamentu, na ktorej mal čeliť odvolávaniu, ani neotvorila. Podľa Tamary Stohlovej, líderky zmeny PS pre životné prostredie, tým koaličná...

Stačí dovolenkovanie na jachte so smerákmi na získanie dotácie? Migaľ priklepol viac ako milión eur pochybnej firme

Minister investícii Samuel Migaľ neprestáva prekvapovať. Nie svojou aktivitou, ale tým, akým firmám rozdáva dotácie z Plánu obnovy v rámci neslávnej výzvy Podpora výskumu a vývoja v...

Čo presne myslíte tým, že sa „ideologické prvky fašizmu“ znova normalizujú v slovenskej politike?

V Progresívnom Slovensku vidíme s veľkým znepokojením, ako sa do verejného priestoru vracajú metódy, ktoré kedysi dláždili cestu k totalite. Ide najmä o dehumanizáciu názorových oponentov, útoky na menšiny, snahy o ovládnutie nezávislých médií a spochybňovanie demokratických inštitúcií. Keď politici používajú slovník nenávisti a rozdeľujú spoločnosť na „vlastencov“ a „nepriateľov štátu“, priamo tým legitimizujú radikálne prúdy, ktoré sme po roku 1945 považovali za definitívne porazené.

Prečo spájate oslavy konca 2. svetovej vojny s kritikou aktuálnej zahraničnej politiky vlády?

Pretože odkaz víťazstva nad fašizmom nie je len o kladení vencov, ale o záväzku „Nikdy viac“. Je pokrytecké hovoriť o mieri a úcte k obetiam historickej vojny a zároveň sa podhadzovať agresorovi, ktorý dnes, v 21. storočí, vedie brutálnu inváziu u nášho suseda. Ak sa predseda vlády SR v čase piateho roku ruskej agresie priamo či nepriamo líška režimu, ktorý pošliapava medzinárodné právo a hranice, je to urážka pamiatky tých, ktorí padli za našu slobodu a suverenitu.

Čo by mali ľudia a politici robiť inak, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo?

Nestačí len spomínať, musíme konať. Pre nás v PS to znamená aktívnu obranu demokracie a jasné hodnotové smerovanie k civilizovanej Európe. Musíme sa nahlas ozvať vždy, keď vidíme nespravodlivosť alebo prekrúcanie histórie. Prakticky to znamená podporovať kritické myslenie, vzdelávanie mladých a hlavne stáť na správnej strane dejín v súčasných konfliktoch. Nezabudnúť znamená pochopiť, že sloboda končí tam, kde začína ľahostajnosť k zlu.

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare