Prejsť na obsah

Michal Šimečka: Nesmieme zabudnúť na hrôzy 2. svetovej vojny

Pripomíname si dnes koniec najhoršej vojny v dejinách ľudstva. Výročie, ktoré by sme si mali pripomínať každý rok. Mali by sme si pripomínať obete a mali by sme si pripomínať zlo fašizmu a nacizmu, ktoré rozpútali vojnu na európskom kontinente, povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„O to viac si to všetko treba pripomínať dnes, keď vidíme, že mnohé tieto ideologické prvky sa znova normalizujú a legitimizujú aj v slovenskej politike. A musíme sa proti tomu ozvať. Musíme si to pripomínať dnes, keď opäť zúri vojna na európskom kontinente. Keď ruská invázia na Ukrajine pokračuje už piaty rok.

Akoby sme zabúdali na hrôzy vojny a ja mám niekedy pocit, že aj v slovenskej politike a verejnej debate toto úplne absentuje. Ako je možné, že náš predseda vlády ide osláviť koniec vojny stretnutím s človekom, ktorý vojnu začal, a ktorý v nej pokračuje?!

Náš odkaz je: nezabudnúť na to, čo sa udialo počas 2. svetovej vojny, nezabudnúť na jej obete a hlavne nezabudnúť na to, čo to znamená aj pre dnešný svet, dnešnú politiku a pre dnešnú spoločnosť,“ dodal.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Minister Susko bagatelizuje fenomén násilia na ženách a nemá pripravené žiadne riešenia

V posledných dňoch Slovensko šokovala ďalšia vražda ženy jej manželom. Vyšlo tiež najavo, že Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) eviduje aspoň 10 prípadov omámenia žien a...

Ján Mažgút v majetkovom priznaní nepriznal byt, ktorý užíva. Podávame podnet na prešetrenie

Poslanec Smeru Ján Mažgút by vraj rád žiaril ako maják, ktorý je vzorom pre ostatných, no v jeho majetkovom priznaní je čierna diera. Byt, ktorý užíva, totiž nepriznáva, upozornila...

Ďalšia vražda ženy nemôže ostať bez povšimnutia vlády. Zvolávame výbor a budeme žiadať riešenia

Chcem vyjadriť hlboké zdesenie a smútok nad vraždou pani Zuzany z Gelnice, ktorú zabil jej manžel, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka na regionálnom výjazde PS na...

Čo presne myslíte tým, že sa „ideologické prvky fašizmu“ znova normalizujú v slovenskej politike?

V Progresívnom Slovensku vidíme s veľkým znepokojením, ako sa do verejného priestoru vracajú metódy, ktoré kedysi dláždili cestu k totalite. Ide najmä o dehumanizáciu názorových oponentov, útoky na menšiny, snahy o ovládnutie nezávislých médií a spochybňovanie demokratických inštitúcií. Keď politici používajú slovník nenávisti a rozdeľujú spoločnosť na „vlastencov“ a „nepriateľov štátu“, priamo tým legitimizujú radikálne prúdy, ktoré sme po roku 1945 považovali za definitívne porazené.

Prečo spájate oslavy konca 2. svetovej vojny s kritikou aktuálnej zahraničnej politiky vlády?

Pretože odkaz víťazstva nad fašizmom nie je len o kladení vencov, ale o záväzku „Nikdy viac“. Je pokrytecké hovoriť o mieri a úcte k obetiam historickej vojny a zároveň sa podhadzovať agresorovi, ktorý dnes, v 21. storočí, vedie brutálnu inváziu u nášho suseda. Ak sa predseda vlády SR v čase piateho roku ruskej agresie priamo či nepriamo líška režimu, ktorý pošliapava medzinárodné právo a hranice, je to urážka pamiatky tých, ktorí padli za našu slobodu a suverenitu.

Čo by mali ľudia a politici robiť inak, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo?

Nestačí len spomínať, musíme konať. Pre nás v PS to znamená aktívnu obranu demokracie a jasné hodnotové smerovanie k civilizovanej Európe. Musíme sa nahlas ozvať vždy, keď vidíme nespravodlivosť alebo prekrúcanie histórie. Prakticky to znamená podporovať kritické myslenie, vzdelávanie mladých a hlavne stáť na správnej strane dejín v súčasných konfliktoch. Nezabudnúť znamená pochopiť, že sloboda končí tam, kde začína ľahostajnosť k zlu.

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare