Pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným znevýhodnením Progresívne Slovensko zdôraznilo svoju dlhodobú snahu o systematickú podporu ľudí so zdravotným znevýhodnením. Vláda Roberta Fica im však nevenuje dostatočnú pozornosť a namiesto toho rieši primárne seba. „Za posledný rok sme podali niekoľko návrhov zákonov, ktoré priamo reagujú na potreby zdravotne znevýhodnených. Patrí medzi ne právo na
Pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným znevýhodnením Progresívne Slovensko zdôraznilo svoju dlhodobú snahu o systematickú podporu ľudí so zdravotným znevýhodnením. Vláda Roberta Fica im však nevenuje dostatočnú pozornosť a namiesto toho rieši primárne seba.
„Za posledný rok sme podali niekoľko návrhov zákonov, ktoré priamo reagujú na potreby zdravotne znevýhodnených. Patrí medzi ne právo na nepretržitý sprievod v nemocnici a ambulancii či umožnenie overovania listín aj v domácnosti. Minister práce Erik Tomáš sa našimi návrhmi inšpiroval, ale mnohé z nich nedotiahol do konca. My sa nevzdávame a naďalej budeme hlasom zdravotne znevýhodnených v parlamente,“ vyhlásila poslankyňa PS a členka Výboru pre sociálne veci Veronika Veslárová.
„Deti so zdravotným znevýhodnením často nie sú prijaté do spádových škôl. To je v priamom rozpore so zákonom. Tento rok sme preto navrhli novelu školského zákona, ktorá by umožnila rodičom kontaktovať školy tri roky pred nástupom ich dieťaťa, aby bol jeho nástup pripravený. Ani tento návrh koalícia nepodporila. Vzdelávanie zdravotne znevýhodnených detí by malo byť dostupné a poskytovať šance na nezávislý život,“ zdôraznila poslankyňa Tina Gažovičová.
„Predstavili sme iniciatívu AJ MY, ktorá podporuje zdravotne znevýhodnených ľudí, aby sa cítili prijatí a bezpečne začlenení do spoločnosti. Musíme sa zamerať na odstraňovanie bariér a poskytovanie kvalitného poradenstva pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Je to o rešpekte, pomoci, ohľaduplnosti a všímavosti. Nemôžeme ľudí so zdravotným znevýhodnením naďalej ignorovať.“ dodala poslankyňa Jana Hanuliaková.
„Minister práce sa rád chváli opatreniami, ktoré údajne pomáhajú zdravotne znevýhodneným. Realita však ukazuje opak. V lete sme upozornili na zákon, ktorý krátil opatrovateľské príspevky na základe príjmov opatrovanej osoby. Až pod tlakom prijal nápravu, no za stratené mesiace nikto opatrovateľom peniaze nevráti. Ľudia so zdravotným znevýhodnením nie sú nástrojom marketingu, sú to ľudia, ktorí potrebujú systematickú a dôstojnú podporu,“ povedala podpredsedníčka PS a Výboru pre sociálne veci Simona Petrík.
“Spoločnosť je taká silná, ako sa dokáže postarať o tých najzraniteľnejších. Kým na Slovensku máme v tomto smere obrovské rezervy, oceňujem, že EÚ sa snaží situáciu ľudí so zdravotným znevýhodnením zlepšovať. Napríklad, len pred pár mesiacmi schválil europarlament jednotné európske preukazy pre osoby so zdravotným postihnutím a európsky parkovací preukaz, čo odstráni mnoho bariér naprieč členskými krajinami. Za najdôležitejšie považujem ale to, ako si s tým doma poradíme pri zavádzaní do praxe,” pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Veronika Cifrová Ostrihoňová.
Europoslankyňa tiež privítala, že nastupujúca Európska komisia vidí prioritu v boji s chudobou, ktorej pre ťažkosti zamestnať sa čelia aj ľudia so zdravotným znevýhodnením. Rovnako vidí príležitosť u nového komisára pre bývanie, Dana Jørgensena, ktorý by sa mal sústrediť na dostupné a udržateľné bývanie aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Podobné články
Slovensko má na viac. Spustili sme petíciu za zachovanie orientácie Slovenska
20. januára
V pondelok nastupuje nová americká administratíva na čele s Donaldom Trumpom, preto je dôležité, aby sme si jasne zadefinovali slovenské záujmy voči nášmu kľúčovému spojencovi. Presne...
Huliakov deštruktívny zákon nesmie získať podporu, vyzývame ministrov Tarabu a Kmeca, aby konali
19. januára
Rudolf Huliak chce deštruktívnym návrhom zákona zvrátiť reformu národných parkov. Je to nehorázny krok, ktorý by slovenské národné parky vrátil o desiatky rokov späť. Prioritou by...
Robertovi Ficovi sme v Kyjeve otvorili dvere, teraz je rad na ňom
18. januára
Rokovania delegácie Progresívneho Slovenska v Kyjeve dokazujú, že Robert Fico klamal. Našou hlavnou misiou bolo prispieť k tomu, aby sa vyriešila situácia s tranzitom plynu, ktorú premiér...