Prejsť na obsah

Martin Hojsík: Ján Budaj by mal verejnosti vysvetliť svoje dotácie z plánu obnovy na rozvoj regiónov

Tlačové správy

Podľa europoslanca Martina Hojsíka je nevyhnutné, aby poverený minister Budaj projekty za státisíce eur preveril.

Niektoré dotácie Budajovho ministerstva  v Poloninách a na Muráni môžu budiť v širokej verejnosti rozpaky. Vo výzve z Plánu obnovy na rozvoj mäkkého turizmu v regiónoch uspeli aj súkromné spoločnosti bez dohľadateľnej webstránky či s minimálnymi tržbami v minulých rokoch. Podľa europoslanca Martina Hojsíka je nevyhnutné, aby poverený minister Budaj projekty za státisíce eur preveril. 

Podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík upozornil na zoznam schválených žiadostí o poskytnutie prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti na rozvoj národných parkov Muránska planina a Poloniny. Medzi úspešnými žiadateľmi figurujú aj firmy, ktoré s ochranou prírody, či regionálnym rozvojom doteraz významne spájané neboli. Pri dvoch spoločnostiach sa nepodarilo nájsť ani webstránku. Pri jednom žiadateľovi rovnomenná webstránka zas hovorí, že ide o autoservis. 

„Poverený minister Ján Budaj by mal ešte dnes verejnosť uistiť, že nejde o žiadny omyl alebo nedopatrenie. Špeciálne po skúsenosti, kedy dotáciu z rezortu Jána Budaja takmer dostal aj poradca vtedajšieho premiéra Matoviča. Plán obnovy má pomôcť obyvateľom a obyvateľkám daného regiónu ako aj prírode, preto si nemôžeme dovoliť žiadne pochybnosti “ podotkol Martin Hojsík. 

Podľa europoslanca môžu verejnosť zaskočiť predovšetkým tri súkromné spoločnosti, ktoré uspeli ako žiadatelia vo výzvach na rozvoj mäkkého turizmu v národných parkoch. Jednou z nich je firma Transportit. Podľa zverejneného zoznamu schválených žiadostí uspela s projektom „Tradičná mazanka v Zboji.“ Na realizáciu projektu má získať 665 000 eur. Podľa verejne dostupných informácií spoločnosť funguje od roku 2017, no tržby vykazovala len v roku 2020 a 2021, v oboch obdobiach okolo 4000 eur. V ochranárskej obci nie je spoločnosť širšie známa a jej webové sídlo sa nepodarilo nájsť.  

„Verejnosť má právo vedieť, v čom žiadateľ napríklad predbehol projekt informačného a turistického centra  ochrany tetrovitých vtákov,“ pokračuje podpredseda Progresívneho Slovenska.  

Druhý úspešný žiadateľ v Poloninách, ktorý môže budiť rozpaky u verejnosti, je spoločnosť Autolanc. Na rovnomennej webstránke sídli autoservis. Žiadateľ uspel s projektom „Bigovský potok – oddychová zóna pre turistov“ za 212 000 eur. Do tretice vo výzve z plánu obnovy uspela aj spoločnosť TEAM WORKS s projektom „Organická pastva pre oči“ za 150 000 eur v Národnom parku Muránska planina. Ani v tomto prípade sa nepodarilo nájsť príslušnú webstránku či informácie o jej ochranárskych aktivitách. Je to plán odolnosti, nie pochybností. 

“Ján Budaj musí predstúpiť pred verejnosť a predísť akýmkoľvek nedorozumeniam. Ide o európske financie, ktoré môžu citlivému rozvoju a kvalite života obyvateľov v okolí národných parkov. Akékoľvek pochybnosti nie sú v záujme ani Slovenska, ani národných parkov, ani samotných žiadateľov,“ uzavrel Hojsík.

Podľa europoslanca ja zvláštnou kapitolou dotácia pre Lesy SR na revitalizáciu chovu Norika muránskeho. Ján Budaj by rovnako mal verejnosť uistiť, že projekt nie je ohrozený aktuálnym sporom s ministerstvom pôdohospodárstva. Plán obnovy a odolnosti má vytvárať príležitosti pre ľudí a nie vytvárať pochybnosti. Preto žiadame povereného ministra aby zverejnil proces schvalovania žiadostí a objasnil výber projektov. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare