Prejsť na obsah

Lex bezpečnosť na školách ochráni deti. Ak koalícii záleží na krajine, musí zákon podporiť

Robert Fico vládne na Slovensku už 14 rokov, no školstvo je stále na chvoste jeho záujmu. Kvalita vzdelávania stagnuje, desiatky tisíc mladých ľudí odchádzajú zo Slovenska. Na školstve sa nedá rýchlo nakradnúť, ani ním strašiť, vyžaduje si poctivú dlhodobú prácu, čo je premiérovi absolútne cudzie, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.  “Žiaľ, slovenské školy prestávajú

Robert Fico vládne na Slovensku už 14 rokov, no školstvo je stále na chvoste jeho záujmu. Kvalita vzdelávania stagnuje, desiatky tisíc mladých ľudí odchádzajú zo Slovenska. Na školstve sa nedá rýchlo nakradnúť, ani ním strašiť, vyžaduje si poctivú dlhodobú prácu, čo je premiérovi absolútne cudzie, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. 

“Žiaľ, slovenské školy prestávajú byť bezpečným miestom. Tragické vraždy v Spišskej Starej Vsi, útok sekerou na škole v Novákoch, vraždenie na škole vo Vrútkach, tento hrozivý trend musíme zastaviť. Preto sme v PS pripravili Lex Bezpečnosť na školách,” uviedol Šimečka s tým, že ide o návrh zmien, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť na školách.

Ak koalícii aspoň trochu záleží na Slovensku, tak musí Lex Bezpečnosť na školách v parlamente podporiť. Tu nejde o žiadne stranícke tričká, ani politické body. Tu ide o jediné – o životy a bezpečnosť našich detí,” zdôraznil predseda PS.

Už v januári, po útoku v Spišskej Starej Vsi, sme upozornili na slabé miesta v právnych predpisoch a vyzvali ministerstvo školstva, aby prišlo s legislatívou, ktorá ochráni žiakov aj učiteľov, vyhlásila členka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch Ingrid Kosová.

Ministerstvo však predstavilo len smernicu o šikanovaní, ktorá s prípadom v Spišskej Starej Vsi takmer nesúvisí. Na jedného školského psychológa dnes pripadá viac ako tristo detí, čiže bez finančnej podpory sa aj táto smernica stane len ďalšou byrokratickou záťažou pre školy. Z našich škôl sa stávajú inštitúcie, kde sú mladí ľudia odkázaní sami na seba. Potrebujú zmeny, ktoré však nemôžu byť založené len na trestoch. Na školách nesmie vládnuť strach, ale úcta, rešpekt a spolupráca,” vyhlásila Kosová. 

Lex bezpečnosť na školách rieši problematiku v troch oblastiach, prvou z nich je uloženie povinnosti poskytovať informácie o žiakovi s problémovým správaním medzi školami, inštitúciami a zákonnými zástupcami, povedala poslankyňa NR SR Viera Kalmárová. 

Posilniť musíme aj právomoc škôl pri riešení problémového správania žiakov formou zavedenia ochranného opatrenia. To by umožnilo za jasných pravidiel dočasne vylúčiť žiaka z prezenčnej výchovy a vzdelávania. Treťou oblasťou je zabezpečenie podpory žiaka s problémovým správaním. Tá stojí na odbornej diagnostike a podporných opatreniach aj v prípadoch, keď sa žiak vzdeláva osobitnou formu školskej dochádzky,” uviedla Kalmárová.

Keď sa niekto správa agresívne, ako prvé potrebujeme chrániť ľudí okolo neho. Ale na skutočné odbúranie agresívneho správania je potrebná odborná pomoc aj pre agresora, pripomenula členka výboru pre vzdelávanie Tina Gažovičová.

“Izolácia bez odbornej podpory môže jeho ťažkosti ešte prehĺbiť. Navrhujeme, aby žiak, ak z dôvodu správania nastúpi na individuálny učebný plán, musel  najprv absolvovať diagnostiku v poradni. Žiak tak má zachované právo na psychologickú podporu aj vtedy, ak nechodí denne do školy. Duševné zdravie mladých ľudí je extrémne dôležité. Musíme urobiť všetko preto, aby sme predchádzali tragédiam, ako sa stala v Spišskej Starej Vsi. Ak koaličným poslancom skutočne záleží na bezpečnosti na školách a mladých ľuďoch, tento zákon podporia,” uzavrela Gažovičová. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla

Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením

Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú

Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare