Je nesmierne dôležité, aby si Európska komisia dôsledne plnila svoje úlohy a bránila právny štát, okomentoval podpredseda Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko Martin Hojsík rozhodnutie Komisie žalovať Maďarsko za takzvaný zákon o ochrane suverenity. Ten je namierený mimovládnym organizáciám. “Snaha o očierňovanie až likvidáciu občianskej spoločnosti je jedným zo znakov nedemokratických režimov. Vidíme to v
Je nesmierne dôležité, aby si Európska komisia dôsledne plnila svoje úlohy a bránila právny štát, okomentoval podpredseda Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko Martin Hojsík rozhodnutie Komisie žalovať Maďarsko za takzvaný zákon o ochrane suverenity. Ten je namierený mimovládnym organizáciám.
“Snaha o očierňovanie až likvidáciu občianskej spoločnosti je jedným zo znakov nedemokratických režimov. Vidíme to v Putinovom Rusku, Lukašenkovom Bielorusku či Orbánovom Rusku,” vyhlásil Hojsík, podľa ktorého je občianska spoločnosť kľúčovou súčasťou právneho štátu. “Žiaľ, od nástupu štvrtej vlády Roberta Fica to vidno aj na Slovensku,” dodal Hojsík.
Na Slovensku koalícia ešte v júni posunula do druhého čítania obdobný zákon, v ktorom okopírovala Orbánov zákon o zahraničných agentoch. O tom, už Súdny dvor EÚ rozhodol, že nie je v súlade s európskou legislatívou. “Koalíciu sme v rozprave viackrát upozornili, že zákon z dielne SNS je v rozpore s právom Európskej únie. Že nám rovnako ako v prípade maďarského zákona hrozí začatie konania a pokuta,” pripomenula podpredsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Beáta Jurík.
Koalícia však tieto varovania nepočúvla a kopíruje Orbánove kroky. “Po prijatí trestných kódexov, snahách o politizáciu súdnictva a zastrašovaní novinárskej obce aj občianskej spoločnosti je to ďalší krok smerom k autoritativnemu vládnutiu,” vyhlásila.
Zákon schválený v prvom čítaní je podľa predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucie Plavákovej dokonca ešte horší ako ten Orbánov, ktorý európsky súd odmietol. “Jeho cieľom je rozdeliť občiansky sektor na “dobrý” a “zlý”. SNS už navyše avizovala ďalšie sprísnenie v podobe trestnoprávneho postihu mimovládok, ktoré sa podľa nej politicky angažujú,” zdôraznila Plaváková.
“Neziskové organizácie dnes v mnohom suplujú štát a napriek tomu sa im koalícia namiesto podpory vyhráža a chce ich zlikvidovať,” uzavrela Plaváková.
Podobné články
Štefan Kišš: Čísla Eurostatu ukázali, že na Slovensko už dorazila Ficova drahota
31. októbra
Eurostat vo štvrtok zverejnil dáta o raste cien za október pre krajiny eurozóny. "Vyplýva z nich, že na Slovensku máme infláciu na úrovni 3,5 percent. Po roku Ficovej vlády teda máme...
Vláda ohrozuje to najcennejšie, čo na Slovensku máme. Rok Tarabu bol hororovou jazdou
31. októbra
Súčasné dianie okolo zlepenca SNS vypovedá veľa o stave koalície, ale aj o prvom roku Ficovej vlády v rezorte životného prostredia. Príroda sa stala rukojemníkom mocenských hier v čase...
Richard Dubovický: Koalícia postavila Kotlára nad zákon
31. októbra
Poslanec zvolený za SNS Peter Kotlár porušil zákon. "Takmer celý rok počas výkonu svojho mandátu bol zároveň konateľom obchodnej spoločnosti, čím porušil ústavný zákon. Mal preto...