Prejsť na obsah

Koalícia vzala FPU verejnoprávnosť, závisí od neho kultúra vo všetkých regiónoch

Progresívne Slovensko odmieta zmeny v zákone o FPU. Paralýza fungovania fondu bude plnou zodpovednosťou všetkých, ktorí za tento likvidačný zákon hlasovali, vyhlásila podpredsedníčka PS a podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová.  „Diskusia o takzvanej reforme FPU vzbudila silné vášne a spôsobila dokonca prvú viditeľnú roztržku vo vládnej koalícii. Napriek tomu, že

Progresívne Slovensko odmieta zmeny v zákone o FPU. Paralýza fungovania fondu bude plnou zodpovednosťou všetkých, ktorí za tento likvidačný zákon hlasovali, vyhlásila podpredsedníčka PS a podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová. 

Diskusia o takzvanej reforme FPU vzbudila silné vášne a spôsobila dokonca prvú viditeľnú roztržku vo vládnej koalícii. Napriek tomu, že s týmto zákonom prakticky nikto nesúhlasí, odhlasovala dnes koalícia novelu, ktorá znamená likvidáciu verejnoprávnej podstaty fondu a jeho ovládnutie ministerkou kultúry. To, čo sme celé roky budovali, dnes koalícia šmahom ruky zničila,” zdôraznila Jaurová.

Bývalý premiér a líder kandidátky PS do európskych volieb Ľudovít Ódor poukázal na to, že viacerí poslanci, ktorí návrh schvaľovali, sú zároveň zástupcami samosprávnych krajov. 

Nimi zriaďované kultúrne a umelecké inštitúcie sú neraz odkázané práve na podporu z fondov. Buď teda nevedia, ako regionálna kultúra funguje, alebo ich to nezaujíma. Verím, že prezidentka Čaputová ešte zasiahne a tento škodlivý zákon vráti do parlamentu,” dodal Ódor. 

Odborníčka na európsku politiku Ľubica Karvašová, ktorá kandiduje za PS na druhom mieste kandidátky do EP, považuje takýto krok za opak toho, čo by sa v kultúre malo na národnej aj európskej úrovni presadzovať.
“Dnes schválené zmeny vrhajú kultúrne inštitúcie a umelcov do obrovskej neistoty. Kultúra vytvára dôležitý komunitný priestor pre neformálne vzdelávanie detí a mladých, čím bojuje aj proti vyľudňovaniu našich regiónov. Ovládnutie fondu politickými nominantmi neveští v tomto smere nič dobré,” uzavrela Karvašová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare