Prejsť na obsah

Kišš: Vyzývame poslancov, aby nepochovali hodnotu za peniaze vo výstavbe diaľnic

Tlačové správy

Stavať budeme neskôr a za drahšie, ak parlament pri zákone o výstavbe diaľnic prelomí veto prezidentky - je to presný opak toho, čo sľubuje minister Andrej Doležal a ohrozené sú miliardy eur, varuje ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš.

“Novela zákona predstavuje frontálny útok na hodnotu za peniaze pri výstavbe diaľnic, pretože projekty za vyše 10 miliárd eur vyníma z povinného hodnotenia, ktoré má zo zákona na starosti Útvar hodnoty za peniaze. Vyzývame poslancov a poslankyne, aby za ňu nehlasovali,” vyhlásil Kišš s tým, že veto prezidentky predstavuje šancu tieto zdroje zachrániť.

“Peniaze nerastú na stromoch. Tieto miliardy potrebujeme na pomoc ľuďom a investície do kolabujúcich nemocníc a školstva. Ak chceme zabezpečiť dôstojnú budúcnosť pre všetkých, nemôžeme si takýto hazard dovoliť,” uviedol predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. 

Novela zákona z dielne ministerstva dopravy má podľa ministra dopravy Andreja Doležala urýchliť prípravu úsekov diaľnic D1 Turany – Hubová, D3 na Kysuciach a R4 od Prešova po hranice s Poľskom.

Ekonomickí experti však varujú, že zákon nesmeruje k vytýčenému cieľu, pretože hodnotenie efektívnosti ÚHP posúva do bodu, kedy je už určením trasy, rozsahu a ďalších stavebných náležitostí zafixovaných až do 90% celkových nákladov. Vo výsledku tak novela môže znamenať výrazné zvýšenie nákladov na výstavbu, ktoré nám budú chýbať inde.

“To, čo v skutočnosti predlžuje a predražuje výstavbu našich diaľnic, nie je 30-dňové hodnotenie ÚHP, ale nekompetentnosť politikov a zlé manažérske procesy a rozhodnutia v Národnej diaľničnej spoločnosti. Diaľnica z Bratislavy do Košíc sa stavia od roku 1972, kým ÚHP vznikol v roku 2016 a odvtedy nám pri výstavbe ušetril stovky miliónov eur,” podčiarkol Kišš.

O prelomení veta prezidentky a opätovnom schválení novely budú poslanci NR SR hlasovať na nadchádzajúcej májovej schôdzi.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

PS kritizuje konflikt záujmov v dotáciách pre organizácie blízke Anne Záborskej

BRATISLAVA - Hnutie Progresívne Slovensko kritizuje schválenie dotácií na podporu rovnosti pre subjekty, v ktorých figuruje poslankyňa Anna Záborská. Podľa podpredsedníčky PS Lucie...

Progresívne Slovensko diskutovalo s veľvyslancami z troch desiatok krajín EÚ a NATO

BRATISLAVA - Progresívne Slovensko dnes diskutovalo s veľvyslancami a zástupcami vyše 25 krajín. Na stretnutí sa zúčastnili veľvyslanci či veľvyslankyne Nemecka, Talianska, USA,...

Mladí nevidia svoju budúcnosť na Slovensku, musíme to zmeniť

BRATISLAVA - Každý rok študuje v zahraničí asi 30-tisíc mladých ľudí zo Slovenska, a mnohí sa už nikdy nevrátia, upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Hnutie po...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare