Prejsť na obsah

Kišš: Vyzývame poslancov, aby nepochovali hodnotu za peniaze vo výstavbe diaľnic

Stavať budeme neskôr a za drahšie, ak parlament pri zákone o výstavbe diaľnic prelomí veto prezidentky - je to presný opak toho, čo sľubuje minister Andrej Doležal a ohrozené sú miliardy eur, varuje ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš.

“Novela zákona predstavuje frontálny útok na hodnotu za peniaze pri výstavbe diaľnic, pretože projekty za vyše 10 miliárd eur vyníma z povinného hodnotenia, ktoré má zo zákona na starosti Útvar hodnoty za peniaze. Vyzývame poslancov a poslankyne, aby za ňu nehlasovali,” vyhlásil Kišš s tým, že veto prezidentky predstavuje šancu tieto zdroje zachrániť.

“Peniaze nerastú na stromoch. Tieto miliardy potrebujeme na pomoc ľuďom a investície do kolabujúcich nemocníc a školstva. Ak chceme zabezpečiť dôstojnú budúcnosť pre všetkých, nemôžeme si takýto hazard dovoliť,” uviedol predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. 

Novela zákona z dielne ministerstva dopravy má podľa ministra dopravy Andreja Doležala urýchliť prípravu úsekov diaľnic D1 Turany – Hubová, D3 na Kysuciach a R4 od Prešova po hranice s Poľskom.

Ekonomickí experti však varujú, že zákon nesmeruje k vytýčenému cieľu, pretože hodnotenie efektívnosti ÚHP posúva do bodu, kedy je už určením trasy, rozsahu a ďalších stavebných náležitostí zafixovaných až do 90% celkových nákladov. Vo výsledku tak novela môže znamenať výrazné zvýšenie nákladov na výstavbu, ktoré nám budú chýbať inde.

“To, čo v skutočnosti predlžuje a predražuje výstavbu našich diaľnic, nie je 30-dňové hodnotenie ÚHP, ale nekompetentnosť politikov a zlé manažérske procesy a rozhodnutia v Národnej diaľničnej spoločnosti. Diaľnica z Bratislavy do Košíc sa stavia od roku 1972, kým ÚHP vznikol v roku 2016 a odvtedy nám pri výstavbe ušetril stovky miliónov eur,” podčiarkol Kišš.

O prelomení veta prezidentky a opätovnom schválení novely budú poslanci NR SR hlasovať na nadchádzajúcej májovej schôdzi.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare