Prejsť na obsah

Kišš: Vyzývame poslancov, aby nepochovali hodnotu za peniaze vo výstavbe diaľnic

Tlačové správy

Stavať budeme neskôr a za drahšie, ak parlament pri zákone o výstavbe diaľnic prelomí veto prezidentky - je to presný opak toho, čo sľubuje minister Andrej Doležal a ohrozené sú miliardy eur, varuje ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš.

“Novela zákona predstavuje frontálny útok na hodnotu za peniaze pri výstavbe diaľnic, pretože projekty za vyše 10 miliárd eur vyníma z povinného hodnotenia, ktoré má zo zákona na starosti Útvar hodnoty za peniaze. Vyzývame poslancov a poslankyne, aby za ňu nehlasovali,” vyhlásil Kišš s tým, že veto prezidentky predstavuje šancu tieto zdroje zachrániť.

“Peniaze nerastú na stromoch. Tieto miliardy potrebujeme na pomoc ľuďom a investície do kolabujúcich nemocníc a školstva. Ak chceme zabezpečiť dôstojnú budúcnosť pre všetkých, nemôžeme si takýto hazard dovoliť,” uviedol predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. 

Novela zákona z dielne ministerstva dopravy má podľa ministra dopravy Andreja Doležala urýchliť prípravu úsekov diaľnic D1 Turany – Hubová, D3 na Kysuciach a R4 od Prešova po hranice s Poľskom.

Ekonomickí experti však varujú, že zákon nesmeruje k vytýčenému cieľu, pretože hodnotenie efektívnosti ÚHP posúva do bodu, kedy je už určením trasy, rozsahu a ďalších stavebných náležitostí zafixovaných až do 90% celkových nákladov. Vo výsledku tak novela môže znamenať výrazné zvýšenie nákladov na výstavbu, ktoré nám budú chýbať inde.

“To, čo v skutočnosti predlžuje a predražuje výstavbu našich diaľnic, nie je 30-dňové hodnotenie ÚHP, ale nekompetentnosť politikov a zlé manažérske procesy a rozhodnutia v Národnej diaľničnej spoločnosti. Diaľnica z Bratislavy do Košíc sa stavia od roku 1972, kým ÚHP vznikol v roku 2016 a odvtedy nám pri výstavbe ušetril stovky miliónov eur,” podčiarkol Kišš.

O prelomení veta prezidentky a opätovnom schválení novely budú poslanci NR SR hlasovať na nadchádzajúcej májovej schôdzi.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare