Prejsť na obsah

Kišš: Nový zákon o diaľniciach je hodenou rozbuškou do verejných financií

Tlačové správy

Za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej hlasovalo 123 poslancov a poslankýň.

BRATISLAVA – Prelomením prezidentkinho veta pri zákone o diaľniciach nás parlament oberá o približne miliardu eur, za ktorú sme mohli postaviť hneď dve nemocnice, upozornil ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš.

Novela pri diaľničných projektoch za 10 miliárd eur ruší hodnotenie efektívnosti, ktoré mal zo zákona robiť Útvar hodnoty za peniaze. “V tejto fáze sa fixuje až do 90 percent nákladov, a pokiaľ k hodnoteniu nedôjde, stavba diaľnic sa nebezpečne predraží. Poslanci a poslankyne týmto zákonom hádžu rozbušku do verejných financií,“ vysvetľuje Kišš, ktorý Útvar hodnoty za peniaze zakladal.

“Hrozí aj to, že sa stavba dôležitých diaľničných úsekov pre prehliadnuté chyby v plánovaní natiahne – v tomto prípade by sa stal presný opak toho, čo sľubuje minister Andrej Doležal,” uviedol Kišš.

Za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej hlasovalo 123 poslancov a poslankýň. “Je smutným svedectvom o stave parlamentu, že úplne odignoroval protesty Najvyššieho kontrolného úradu, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, viceguvernéra Národnej banky a ekonomických expertov na čele s Ivanom Miklošom, ktorý zákon označil za šialenstvo. Takto dôveru v inštitúcie neobnovíme,” vyhlásil poslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek.

“Rovnako sme sklamaní z toho, že na deštrukcii vplyvu ÚHP sa podieľali aj strany, ktoré sa odvolávajú na odbornosť a rolu expertov a expertiek pri riadení štátu,” skonštatoval Valášek.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

PS kritizuje konflikt záujmov v dotáciách pre organizácie blízke Anne Záborskej

BRATISLAVA - Hnutie Progresívne Slovensko kritizuje schválenie dotácií na podporu rovnosti pre subjekty, v ktorých figuruje poslankyňa Anna Záborská. Podľa podpredsedníčky PS Lucie...

Progresívne Slovensko diskutovalo s veľvyslancami z troch desiatok krajín EÚ a NATO

BRATISLAVA - Progresívne Slovensko dnes diskutovalo s veľvyslancami a zástupcami vyše 25 krajín. Na stretnutí sa zúčastnili veľvyslanci či veľvyslankyne Nemecka, Talianska, USA,...

Mladí nevidia svoju budúcnosť na Slovensku, musíme to zmeniť

BRATISLAVA - Každý rok študuje v zahraničí asi 30-tisíc mladých ľudí zo Slovenska, a mnohí sa už nikdy nevrátia, upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Hnutie po...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare