Prejsť na obsah

Kišš: Nový zákon o diaľniciach je hodenou rozbuškou do verejných financií

Za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej hlasovalo 123 poslancov a poslankýň.

BRATISLAVA – Prelomením prezidentkinho veta pri zákone o diaľniciach nás parlament oberá o približne miliardu eur, za ktorú sme mohli postaviť hneď dve nemocnice, upozornil ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš.

Novela pri diaľničných projektoch za 10 miliárd eur ruší hodnotenie efektívnosti, ktoré mal zo zákona robiť Útvar hodnoty za peniaze. “V tejto fáze sa fixuje až do 90 percent nákladov, a pokiaľ k hodnoteniu nedôjde, stavba diaľnic sa nebezpečne predraží. Poslanci a poslankyne týmto zákonom hádžu rozbušku do verejných financií,“ vysvetľuje Kišš, ktorý Útvar hodnoty za peniaze zakladal.

“Hrozí aj to, že sa stavba dôležitých diaľničných úsekov pre prehliadnuté chyby v plánovaní natiahne – v tomto prípade by sa stal presný opak toho, čo sľubuje minister Andrej Doležal,” uviedol Kišš.

Za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej hlasovalo 123 poslancov a poslankýň. “Je smutným svedectvom o stave parlamentu, že úplne odignoroval protesty Najvyššieho kontrolného úradu, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, viceguvernéra Národnej banky a ekonomických expertov na čele s Ivanom Miklošom, ktorý zákon označil za šialenstvo. Takto dôveru v inštitúcie neobnovíme,” vyhlásil poslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek.

“Rovnako sme sklamaní z toho, že na deštrukcii vplyvu ÚHP sa podieľali aj strany, ktoré sa odvolávajú na odbornosť a rolu expertov a expertiek pri riadení štátu,” skonštatoval Valášek.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare