Prejsť na obsah

Kišš: Nový zákon o diaľniciach je hodenou rozbuškou do verejných financií

Tlačové správy

Za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej hlasovalo 123 poslancov a poslankýň.

BRATISLAVA – Prelomením prezidentkinho veta pri zákone o diaľniciach nás parlament oberá o približne miliardu eur, za ktorú sme mohli postaviť hneď dve nemocnice, upozornil ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš.

Novela pri diaľničných projektoch za 10 miliárd eur ruší hodnotenie efektívnosti, ktoré mal zo zákona robiť Útvar hodnoty za peniaze. “V tejto fáze sa fixuje až do 90 percent nákladov, a pokiaľ k hodnoteniu nedôjde, stavba diaľnic sa nebezpečne predraží. Poslanci a poslankyne týmto zákonom hádžu rozbušku do verejných financií,“ vysvetľuje Kišš, ktorý Útvar hodnoty za peniaze zakladal.

“Hrozí aj to, že sa stavba dôležitých diaľničných úsekov pre prehliadnuté chyby v plánovaní natiahne – v tomto prípade by sa stal presný opak toho, čo sľubuje minister Andrej Doležal,” uviedol Kišš.

Za prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej hlasovalo 123 poslancov a poslankýň. “Je smutným svedectvom o stave parlamentu, že úplne odignoroval protesty Najvyššieho kontrolného úradu, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, viceguvernéra Národnej banky a ekonomických expertov na čele s Ivanom Miklošom, ktorý zákon označil za šialenstvo. Takto dôveru v inštitúcie neobnovíme,” vyhlásil poslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek.

“Rovnako sme sklamaní z toho, že na deštrukcii vplyvu ÚHP sa podieľali aj strany, ktoré sa odvolávajú na odbornosť a rolu expertov a expertiek pri riadení štátu,” skonštatoval Valášek.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare