Progresívne Slovensko považuje programové vyhlásenie vlády v oblasti ochrany životného prostredia za hrubo nedostatočné. Nerieši skutočné problémy ochrany životného prostredia, neodpovedá na najzásadnejšie environmentálne výzvy našej doby a mýli si kompetencie rezortu. Podľa Michala Saba, člena Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie „zelená kapitola“ PVV v mnohých bodoch pripomína skôr biznisplán iných rezortov
Progresívne Slovensko považuje programové vyhlásenie vlády v oblasti ochrany životného prostredia za hrubo nedostatočné. Nerieši skutočné problémy ochrany životného prostredia, neodpovedá na najzásadnejšie environmentálne výzvy našej doby a mýli si kompetencie rezortu. Podľa Michala Saba, člena Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie „zelená kapitola“ PVV v mnohých bodoch pripomína skôr biznisplán iných rezortov ako reálny záväzok voči životnému prostrediu.
„Zrejme prvýkrát v dejinách Slovenskej republiky sa do programového vyhlásenia vlády v kapitole ochrany životného prostredia zjavilo slovné spojenie – rozvoj PPP projektov na úseku lodnej dopravy a využívanie slovenských prístavov,“ upozornil Michal Sabo. Podľa jeho slov pritom rezort životného prostredia ani lodnú dopravu či prístavy nemá v gescii, tie totiž spadajú pod rezort dopravy.
Zásadným problémom podľa poslankyne NR SR a podpredsedníčky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamary Stohlovej je, že zelenú transformáciu a ochranu životného prostredia vláda vníma ako záťaž, niečo, na čo treba našetriť. “Toto je zastaralý pohľad, ktorý v 21. storočí nemá miesto. Zelená transformácia spoločnosti je príležitosťou, bez ktorej v 21. storočí nebude možné zabezpečiť dlhodobý ekonomický rozvoj, vznik kvalitných pracovných miest, zvyšovanie životnej úrovne ani konkurencieschopnosti Slovenska. Bez zelenej transformácie sa naše deti budú mať horšie, ako sa máme my a ich deti sa budú mať ešte horšie ako tie naše,” varovala Stohlová.
Špeciálnou kapitolou je popretie globálneho trendu odkláňania sa od spaľovania odpadu. Viaceré európske krajiny, ktoré v minulosti postavili svoju energetiku na energetickom zhodnocovaní odpadov, aktuálne čelia problémom s nedostatkom paliva. Príkladom je Holandsko a Švédsko, ktoré sú už závislé na dovoze odpadu z iných krajín. Nedostatok paliva komplikuje vykurovanie a výrobu elektriny zo spaľovania odpadu.
„Programové vyhlásenie vlády dokonca o spaľovaní hovorí ako o najlepšom riešení. To je absolútny nezmysel a popretie reality. Nové vedenie ministerstva si neuvedomuje škody, ktoré môže spôsobiť. Či už v oblasti porušovania európskej legislatívy, dlhodobej neudržateľnosti tohto druhu nakladania s odpadom či dopadov na zdravie,“ pripomenul Sabo.
Vláda sa pomerne obšírne venuje aj ochrane prírody a národných parkov. Téma, ktorá by mala byť zdrojom našej hrdosti, v jej rukách pokračuje ako prostriedok na rozoštvávanie spoločnosti.
“Ochrana prírody je príležitosťou pre vidiek aj regióny, nie hrozbou. Jediná hrozba je v šírení nenávisti a klamstiev o tom, čo predstavuje. Namiesto vyhrážok prehodnocovaním sústavy chránených území, potrebujú národné parky štatút orgánov štátnej správy, aby mohli rozhodovať, čo sa na ich území deje. Potrebujú nezávislé a odborné riadenie, nie dosadzovanie ľudí, ktorí obhajujú všetko, len nie záujmy ochrany prírody. A potrebujú politickú stabilitu, aby rozvinuli svoj potenciál pre rozvoj regiónov, na ktorých území ležia,” zhodnotila Stohlová.
Vo finále teda kapitola k životnému prostrediu podľa PS neposkytuje perspektívu rozvoja a ochrany prírody na Slovensku, opomína klimatickú krízu, úplne vynecháva tému znečistenia ovzdušia a stanovuje ciele, ktoré ministerstvo nemá kompetencie splniť.
Podobné články

Keketi poslúchol a dostal dobre platený flek. Je to politická korupcia
20. marca
Koaličná rodina sa o svojich verných členov postará, aj keby malo ísť o politickú korupciu či kupčenie s hlasmi. Najnovším prípadom je Dušan Keketi, ktorý odovzdal ministerstvo športu...

Vlády Roberta Fica na Gemer zabudli, dokonale to ilustruje prázdne pole a neexistujúca rýchlostná cesta
20. marca
Výjazdy Progresívneho Slovenska pokračujú v regiónoch Ficovej chudoby a nesplnených sľubov, na Gemeri a Malohonte. Ficova vláda tu rokovala viac ako desaťkrát, vždy nasľubovala hory doly,...

Robert Fico chráni ruských oligarchov a hrozí blokovaním sankcií
20. marca
Robert Fico pred odchodom na samit v Bruseli neodpovedal, prečo Slovensko spoločne s Maďarskom trvali na vyškrtnutí 4 ruských oligarchov zo sankčných zoznamov. Namiesto toho hovoril o tom,...