Prejsť na obsah

Kapitola životného prostredia v programovom vyhlásení vlády je najhoršia za posledných 10 rokov

Progresívne Slovensko považuje programové vyhlásenie vlády v oblasti ochrany životného prostredia za hrubo nedostatočné. Nerieši skutočné problémy ochrany životného prostredia, neodpovedá na najzásadnejšie environmentálne výzvy našej doby a mýli si kompetencie rezortu. Podľa Michala Saba, člena Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie „zelená kapitola“ PVV v mnohých bodoch pripomína skôr biznisplán iných rezortov


Progresívne Slovensko považuje programové vyhlásenie vlády v oblasti ochrany životného prostredia za hrubo nedostatočné. Nerieši skutočné problémy ochrany životného prostredia, neodpovedá na najzásadnejšie environmentálne výzvy našej doby a mýli si kompetencie rezortu. Podľa Michala Saba, člena Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie „zelená kapitola“ PVV v mnohých bodoch pripomína skôr biznisplán iných rezortov ako reálny záväzok voči životnému prostrediu.

Zrejme prvýkrát v dejinách Slovenskej republiky sa do programového vyhlásenia vlády v kapitole ochrany životného prostredia zjavilo slovné spojenie – rozvoj PPP projektov na úseku lodnej dopravy a využívanie slovenských prístavov,“ upozornil Michal Sabo. Podľa jeho slov pritom rezort životného prostredia ani lodnú dopravu či prístavy nemá v gescii, tie totiž spadajú pod rezort dopravy.

Zásadným problémom podľa poslankyne NR SR a podpredsedníčky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamary Stohlovej je, že zelenú transformáciu a ochranu životného prostredia vláda vníma ako záťaž, niečo, na čo treba našetriť. “Toto je zastaralý pohľad, ktorý v 21. storočí nemá miesto. Zelená transformácia spoločnosti je príležitosťou, bez ktorej v 21. storočí nebude možné zabezpečiť dlhodobý ekonomický rozvoj, vznik kvalitných pracovných miest, zvyšovanie životnej úrovne ani konkurencieschopnosti Slovenska. Bez zelenej transformácie sa naše deti budú mať horšie, ako sa máme my a ich deti sa budú mať ešte horšie ako tie naše,” varovala Stohlová.

Špeciálnou kapitolou je popretie globálneho trendu odkláňania sa od spaľovania odpadu. Viaceré európske krajiny, ktoré v minulosti postavili svoju energetiku na energetickom zhodnocovaní odpadov, aktuálne čelia problémom s nedostatkom paliva. Príkladom je Holandsko a Švédsko, ktoré sú už závislé na dovoze odpadu z iných krajín. Nedostatok paliva komplikuje vykurovanie a výrobu elektriny zo spaľovania odpadu.

Programové vyhlásenie vlády dokonca o spaľovaní hovorí ako o najlepšom riešení. To je absolútny nezmysel a popretie reality. Nové vedenie ministerstva si neuvedomuje škody, ktoré môže spôsobiť. Či už v oblasti porušovania európskej legislatívy, dlhodobej neudržateľnosti tohto druhu nakladania s odpadom či dopadov na zdravie,“ pripomenul Sabo.

Vláda sa pomerne obšírne venuje aj ochrane prírody a národných parkov. Téma, ktorá by mala byť zdrojom našej hrdosti, v jej rukách pokračuje ako prostriedok na rozoštvávanie spoločnosti.

Ochrana prírody je príležitosťou pre vidiek aj regióny, nie hrozbou. Jediná hrozba je v šírení nenávisti a klamstiev o tom, čo predstavuje. Namiesto vyhrážok prehodnocovaním sústavy chránených území, potrebujú národné parky štatút orgánov štátnej správy, aby mohli rozhodovať, čo sa na ich území deje. Potrebujú nezávislé a odborné riadenie, nie dosadzovanie ľudí, ktorí obhajujú všetko, len nie záujmy ochrany prírody. A potrebujú politickú stabilitu, aby rozvinuli svoj potenciál pre rozvoj regiónov, na ktorých území ležia,” zhodnotila Stohlová.

Vo finále teda kapitola k životnému prostrediu podľa PS neposkytuje perspektívu rozvoja a ochrany prírody na Slovensku, opomína klimatickú krízu, úplne vynecháva tému znečistenia ovzdušia a stanovuje ciele, ktoré ministerstvo nemá kompetencie splniť.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare