Prejsť na obsah

Veronika Cifrová Ostrihoňová

moderátorka, dlhoročná novinárka bojujúca za práva zraniteľných

Verím, že empatia a slušnosť majú priestor vo verejnom živote. Chcem byť nápomocná pri otváraní dverí ženám a dievčatám, chcem, aby bol online priestor bezpečnejším miestom pre nás všetkých, a chcem zastupovať Slovensko, pre ktoré nie sú európske inštitúcie nepriatelia, ale spojenci. Nevykrikovať zo zadných lavíc, ale pomáhať EÚ spolutvoriť.

Sociálne siete

Aktivity

Vládni a koaliční poslanci neustále útočia na ľudí z mimovládnych organizácii, novinárov a novinárky, kultúrnu obec, aj menšiny.

Miera útokov sa stále stupňuje a je neúnosná. Ženy ich zažívajú ešte častejšie ako muži, či už v online alebo offline priestore. ...Len za uplynulých niekoľko dní politici útočili na novinárky ako je Martina Töröková, alebo Soňa Mäkká.

Online vyhrážky často kopírujú nenávistné a agresívne vyjadrenia vládnych politikov. V marci bol v Európskej únii schválený Akt o slobode médií a teda, nové právne predpisy na ochranu novinárskej obce a médií pred politickými alebo ekonomickými zásahmi. Ten môže Slovensku pomôcť.

Máme tiež historicky prvú celoeurópsku smernicu proti násiliu na ženách, kde prvýkrát chránime aj obete násilia v online priestore.

Je dôležité, aby všetky ženy v Európe mali rovnakú ochranu - a aj preto sú spoločné pravidlá. Násilie nepozná hranice.

Sú to prvé lastovičky, ktoré sa teraz budú zapracovávať v členských krajinách, vyhodnocovať, precizovať. A úlohou europoslankýň a europoslancov je byť v kontakte s prostredím, kde sa zákon uplatňuje, teda špecificky hovoriť, čo u nás na Slovensku nefunguje a prichádzať s riešeniami.

Slová majú obrovskú moc. Čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie.

Ochrana práv žien aj médií je jednou z mojich kľúčových priorít ako kandidátky do Európskeho parlamentu🇪🇺

Náš mladý muž (ten ešte mladší ako @sajfa rozumej), mi dnes doniesol počas jogy kvety, ktoré odtrhol u nás na balkóne. A mňa to úplne neočakávane potešilo. Lebo je to jednoducho milé, malé gesto.

Takýchto pocitov a gest by sa nám teraz zišlo každému a každej ...priehrštím. Šimi to celé neobehá, tak musíme zabrať aj my ostatní/é.

Upokojme sa. Nadýchnime, vydýchnime. Usmejme. Slnko svieti na všetkých rovnako, bez ohľadu na volebné či iné preferencie. A poďme ďalej. Pravdivo k sebe samým, ale zároveň slušne.

Inak, akýkoľvek pohyb k tomu pomáha, odporúčam! Vďaka Ti @pina_yoga 🩵

Vyše tretina žien z Európskej únie zažila po 15 roku života fyzické alebo sexuálne násilie.

Dnes česká Snemovňa schválila návrh redefinície znásilnenia. Bude tak zahŕňať viac situácií, ktoré budú vyhodnotené ako znásilnenie. Po novom sa zaň považuje každá ...súlož, či styk, s ktorým jeden z účastníkov nebude súhlasiť, a tento nesúhlas dá akokoľvek najavo, či už slovne, fyzickým odporom alebo plačom. Bitka ešte nie je vyhratá, zákon musi schváliť aj Senát.

Česko nám však v tejto téme ukazuje cestu a veľmi by som si priala, aby sme sa na Slovensku inšpirovali. Efektívna ochrana práv obetí je nevyhnutná pre celkové zlepšenie situácie v oblasti boja proti násiliu na ženách.

Napriek prijatiu Istanbulského dohovoru, Európska únia v súčasnosti nemá žiadny právny nástroj, ktorý by komplexne riešil rodovo podmienené násilie páchané na ženách.

Členské krajiny EÚ a europarlament dosiahli začiatkom tohto roku dohodu o prvých pravidlách bloku na boj proti násiliu páchanému na ženách.

Cieľom zákona je chrániť ženy v štátoch Európskej únie pred násilím založeným na rodovej príslušnosti, nútenými sobášmi, mrzačením ženských pohlavných orgánov a obťažovaním na internete.

Zákon však neobsahuje spoločnú definíciu znásilnenia, čo je obrovská škoda. Tento bod v právnom predpise bol najkontroverznejším v rámci rokovaní.

Hoci v texte chýba definícia znásilnenia, členské štáty sa budú snažiť zvýšiť povedomie o tom, že sex bez súhlasu sa považuje za trestný čin, uviedol Európsky parlament vo svojom vyhlásení.

Komisia bude musieť každých päť rokov podať správu o tom, či je potrebné pravidlá aktualizovať.

Ako europoslankyňa by som apelovala na to, aby sa do tejto smernice dostala aj redefinícia znásilnenia. Pretože NIE znamená NIE.

Foto: @g0mboska

Pred šiestimi rokmi zavraždili novinára Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Ľudia vtedy pochopili, že útok na novinára je útokom na nás všetkých. Robert Fico v tom čase musel odísť. Dnes je späť a v plnej sile znovu útočí na novinárov.

Len pár dní po zvolení ...nového prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý sľuboval pokoj, Robert Fico nabral novú silu a útočí na novinárov a novinárky viac než predtým.

Premiér vo videu nazval novinárky a novinárov “prascami.” Dnes v útokoch pokračoval, keď povedal, že so sebou do lesa nosí papierové vydanie Denníka N na rozkurovanie.

Ja si prácu novinárok a novinárov, Denníka N, aj všetkých, ktorí/é robia svoju prácu poctivo, podla novinárskych štandardov a etiky, veľmi vážim.

Neprajem si, aby sa z novinárov a novinárok robili opäť terče. Táto vláda útočí nielen na Denník N, ale aj na ďalšie médiá a pod paľbou majú aj RTVS.

Novinári vykonávajú svoju prácu vo verejnom záujme a nesmú byť cieľom nenávistných kampaní.

Aj preto, aj pre viacero vrážd novinárov v Európe, vrátane vraždy Jána Kuciaka, sa za bezpečnosť novinárov a novinárok zasadzuje aj Európska únia.

V Európskom parlamente v marci definitívne schválili nové právne predpisy na ochranu novinárov a médií pred politickými alebo ekonomickými zásahmi. Tie zaväzujú členské štáty, aby chránili nezávislosť médií, a zakazujú všetky formy zásahov do redakčných rozhodnutí.

Ak sa dostanem do Európskeho parlamentu, urobím všetko pre to, aby boli novinári a novinárky chránení viac, ako je tomu teraz.

Je to téma mne bytostne blízka, prostredie, v ktorom som sa roky pohybovala, a z ktorého ľudí poznám, nesmierne si ich vážim a mám rada.

Útok na nich je útokom na nás všetkých.

Mnohí a mnohé sme sa po sobote nezobudili do dobrého rána. Nie preto, že vyhral iný kandidát ako ten, ktorého by sme radi v prezidentskom kresle videli, ale pre spôsob akým vyhral. Mrzí ma, že vo veľkej miere mobilizovali strach, obavy a klamstvo.

Je nebezpečné a ...ľahkovážne hazardovať s našim zahranično-politickým ukotvením a využívať hoaxy a dezinformácie ako pracovný nástroj. Je to príliš vysoká cena za jednu kampaň a zaplatíme ju my všetci a všetky.

Teraz niektorí/é z nás potrebujú čas, iní sú nahnevaní, ďalší veľmi sklamaní. Je to tak v poriadku. Čokoľvek cítime, nechajme tomu priebeh a čas.

Spôsoby, akými s mocou narába súčasná vláda, sú v rozpore s tým, ako si zodpovednú vládu predstavujem ja. Tieto spôsoby teraz získali silnú oporu v osobe nášho nového prezidenta.

Moja nádej ale je 1 243 709 hlasov pre kandidáta, ktorý reprezentuje hodnoty, za ktoré bojoval Ivan Korčok. Slovensko otvorené, jednoznačne prozápadné a proeurópske.

Sme tu a je nás naozaj veľa. Potrebujeme každú jednu a každého jedného z vás.

Naozaj nemôžu mať všetko. Presne o dva mesiace bude šanca dokázať to. Preto bude teraz kľúčový dátum 8. jún - voľby do Európskeho parlamentu.

Potrebujeme uchrániť našu skvelú krajinu, ktorú poznám ako otvorenú, proeurópsku a odvážnu.

Potrebujeme našich európskych spojencov, potrebujeme naozaj silné zastúpenie v Európe. Po prezidentských voľbách to platí ešte omnoho viac ako predtým.

Nie sme samy/i, je nás vyše milióna. A nenecháme sa, však?

Druhé kolo, s druhým dieťaťom, no rovnakou voľbou ako pred dvomi týždňami.

Volebné miestnosti sú otvorené do desiatej, tak tí a tie, čo ste ešte neboli, máte ešte priestor.

“Naše životy sa končia vtedy, keď začneme mlčať o veciach, na ktorých ...záleží”
- Martin Luther King Jr.

🇸🇰

#slovakia

Dnešný sviatok demokracie je zároveň aj sviatkom športu! V Bratislave sa začal ČSOB maratón kratšími behmi.

My sme dnes mali v behu do päť rokov prvýkrát želiezka v ohni, s pracovnými názvami Kipčoge a Kipčoge junior, z čoho Kipčoge Jr. išiel zväčša na pleciach ...svojho nosiča @sajfa 🩵

Kipčogeová Sári súťažila v sprievode trénerky, prepnutej matky VCO, ktorá ešte sedem sekúnd pred štartom netušila, že bude bežať so zverenkyňou. Nasledovali medaily, čokoládové croissanty a spotení rodičia.

A bolo to skrátka čarovné. Čarovné vidieť toľko usmiatych, nadšených ľudí pokope, s jedným cieľom - zabehnúť si, povzbudiť, užiť si jedny druhých. Je to naozaj krásna udalosť, ktorú vystihuje slovo “komunita.”

Tvoriť komunity a povzbudzovať sa navzájom, to je niečo, čo má zmysel.

Aj preto - zajtra sa chystám ísť podporiť Kipčogeho seniora - @sajfa do cieľa na polmaratón.

Ak ho bežia aj Vaši blízki, a máte chuť, fandime v cieli spolu! Bežcom, bežkyniam, sebe navzájom, Slovensku🇸🇰

📍Bod stretnutia: socha Štefánika, 10.00 Eurovea námestie, Bratislava.

Ak sa plánujete pridať, pokojne mi napíšte🤝

A športu a komunite zdar!

PS: dnešný beh a všetko okolo by sa neudialo bez neskutočnej a trpezlivej organizácie a pomoci @hanakobliskova ktorá zmanažuje všetko na svete a nás najviac. A po dnešku s osemsto vecami a dvomi deťmi si podľa mňa išla dať domov analgetikum😂 Ľúbime Ťa, Hani!

Želáme vám so Sári (nielen) piatok plný lásky! Alebo láskavosti. Alebo oboch. Alebo, vlastne, čoho chcete! Nech Vám je čo najlepšie.
🤝😍

Končí sa kampaň, v sobotu sa dúfam uvidíme vo volebných miestnostiach.
A ja si (nielen) po dnešnom zhromaždení na podporu @ivankorcok hovorím, akých skvelých ľudí máme v kultúre, športe, občianskej spoločnosti. Takých, ktorým nechýba odvaha a zároveň slušnosť a ...láskavosť.

Zároveň ďakujem všetkým, ktorí a ktoré dokážu svoju volebnú (či inú) preferenciu vyjadriť slušne, kultivovane, sú otvorení/é diskusii, bez osočovania, ale s rešpektom.

Názory môžeme mať rôzne, to je úplne v poriadku, pokiaľ fakty máme jedny.

Lebo úcta k faktom a pravdivej debate je to, čo nás vždy posúvalo a bude posúvať vpred.

A myslime na to, že Slovensko nám patrí všetkým. Je to naša vlasť, na ktorej nám, verím, všetkým záleží. Verím, že sa tak budeme správať aj - a nielen - po voľbách.

Držme si palce 🇸🇰

Podujatia

ČAS: 18:00

Príďte sa porozprávať v stredu 17.4. do bratislavského Kácečka s lídrom našej kandidátky Ľudom Ódorom a ďalšími kandidátmi a kandidátkami PS do eurovolieb - Ľubicou Karvašovou, Martinom Hojsíkom, Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou, Michalom Wiezikom a Luciou Yar.
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare