Prejsť na obsah

Investície áno, ale zmysluplne. Ponúkame koalícii návod na opravu

Progresívne Slovensko poukázalo na zásadné nedostatky v zmene zákonov o strategických investíciách, o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) a o verejnom obstarávaní. V PS chceme efektívnejšie investovanie a obstarávanie, ponúkame koalícií návod, ako problémy opraviť, vyhlásil poslanec NR SR Ivan Štefunko. “Na zdĺhavé procesy doplácajú firmy aj bežní občania. Akútne potrebujú reformu, ale tá

Progresívne Slovensko poukázalo na zásadné nedostatky v zmene zákonov o strategických investíciách, o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) a o verejnom obstarávaní. V PS chceme efektívnejšie investovanie a obstarávanie, ponúkame koalícií návod, ako problémy opraviť, vyhlásil poslanec NR SR Ivan Štefunko.

Na zdĺhavé procesy doplácajú firmy aj bežní občania. Akútne potrebujú reformu, ale tá musí byť poriadna a dlhodobá. Koalícia prišla s riešením “na veľkú dieru veľká záplata”. Lepšie projekty ale nedosiahneme obchádzaním pravidiel, musíme ich vylepšiť. Preto ako konštruktívna opozícia prinášame sériu pozmeňujúcich návrhov, ktoré zodpovedne urýchlia investície aj verejné obstarávanie či podporia stavebníctvo,” zdôraznil Štefunko a dodal, že napríklad vďaka rozporuplným podmienkam v novele zákona sa môže strategickou stavbou stať čokoľvek.

Otvárajú tým priestor pre projekty robené narýchlo a nekvalitne. My navrhujeme jasnú definíciu strategickej investície. Chceme, aby vnikol zoznam veľkých projektov, ktoré nebudú obchádzať procesy, ale budú prioritou, aby si každý okresný predseda strán koalície nepresadzoval svoj lokálny projekt,” dodal.

Poslanec NR SR Ján Hargaš poukázal, že koalícia pri zmenách vo verejnom obstarávaní otvára možnosť, aby sa približne pol miliardy eur mohlo rozdeľovať netransparentne a bez reálnej súťaže.

Možnosti firiem brániť sa voči neférovým podmienkam v tendroch tak budú minimálne. Vláda navyše narúša nezávislosť Úradu pre verejné obstarávanie tým, že si naň dosadí vlastného podpredsedu pre strategické investície, z ktorého vytvára druhého štatutára úradu. Verejné obstarávanie určite potrebuje zefektívniť, ale nie takto,” povedal Hargaš. 

Odborník hnutia na verejné obstarávanie Pavol Krajči vidí riešenie v rozumnej úprave limitov pri zachovaní zverejňovania zákaziek, odklonení sa od zbytočných dvojfázových súťaží a byrokracie či v štátnom i samosprávnom centrálnom obstarávaní tovarov a služieb ako elektrika, plyn či IT služby. “Investovať je dôležité najmä do prípravnej fázy VO,” doplnil.

Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) výrazne obmedzuje prístup verejnosti k celému procesu a mení aj kľúčové limity, poukázala podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová. “V zisťovacom konaní, čo je vyše 90 percent všetkých zámerov, je verejnosť vylúčená úplne. My, bežní ľudia, už nebudeme mať informácie ani možnosť zasiahnuť pri investíciách v našom okolí. Je to vážny zásah do našich práv,” uviedla Stohlová s tým, že pri zdĺhavej EIA je dôležité adresovať najmä nedostatočnú kapacitu úradníkov a úradníčok a chýbajúce materiálne zabezpečenie.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare