Prejsť na obsah

Hlúpu transakčnú daň musíme zrušiť, zvolávame preto mimoriadnu schôdzu

Bratislava, 5. marec – Zvolávame mimoriadnu schôdzu k zrušeniu transakčnej dane, ktorú dokonca aj Andrej Danko nazval hlúpou. Nepoužíva sa takmer nikde vo vyspelom svete, a dobre vedia prečo. Okrem nej už drasticky zvýšili DPH, ľudia platia viac za potraviny, bývanie, služby a na rodinu im zostáva čoraz menej, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„Táto daň bude zaťažovať každý jeden výrobok a službu. Vláda mohla ušetriť stovky miliónov eur na zbytočných výdavkoch, ako je ministerstvo športu pre Rudolfa Huliaka, predražené štátne IT projekty alebo neadresná energetická pomoc. Nehovoriac o ich dvojnásobných platoch a doživotných rentách, ktorými sa vysmievajú ľuďom do očí. Riešia radšej vlastné fleky a ústavné zákony, na ktoré potrebujú 90 hlasov. Pritom nemajú istú ani väčšinu v parlamente,“ dodal Šimečka.

„Spustili sme preto aj bilboardovú kampaň, aby voliči Smeru, Hlasu a SNS videli, ako ich vláda touto daňou škrtí. Budeme distribuovať aj ďalšie vydanie našich novín, aby sme informovali ľudí v regiónoch. Garantujem, že keď túto hlúpu daň nezruší Ficova vláda, bude to jedna z úplne prvých vecí, ktoré spravíme my v novej vláde,“ uzavrel predseda PS.

„Rozdiel medzi mnou a Andrejom Dankom je v tom, že PS je proti tejto dani od začiatku, zatiaľ čo on sa k nej postaví len vtedy, keď trucuje. Celá transakčná daň je nepremyslený chaos bez analýzy a pokračovanie Ficovej drahoty. Jej dôsledky budú deštruktívne,“ povedal člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet Štefan Kišš.

Ako príklad uviedol malú rodinnú firmu v Rožňave, ktorá vyrába múku: „Najskôr jej vláda zvýšila DPH o tri percentuálne body, teraz na ňu uvalí ďalšiu daň za každú transakciu – energie, suroviny, mzdy. Múka sa predraží pre pekárne, ktoré musia tiež platiť transakčnú daň. Tie potom chlieb predajú obchodným reťazcom, ktoré znova platia transakčnú daň. Výsledkom bude, že koncový zákazník zaplatí viac. A takto to bude so všetkými výrobkami a službami,“ vysvetlil.

Transakčná daň spôsobí stratu konkurencieschopnosti Slovenska, odradí zahraničných investorov a prehĺbi infláciu. „Inflácia v službách bola vo februári na Slovensku najvyššia v eurozóne. Ceny stúpajú a ja sa stavím s kýmkoľvek – o najdrahšiu komoditu, 10 kilogramov masla – že vláda nevyberie, koľko sľubuje. Toto je výsledok ekonomického babráctva Ficovej vlády,“ uzavrel Kišš a vyzýval občanov, aby Progresívnemu Slovensku posielali konkrétne príklady, ako ich táto daň zasiahne.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Tomáš Valášek: Kaliňák pripravil plán rozvoja plný nezmyslov

Podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek poukázal na mizernú kvalitu dokumentu, ktorý má podľa neho byť „bibliou“ Ministerstva obrany SR. Dlhodobý plán rozvoja rezortu...

Ženy sú základom fungujúceho zdravotníctva. Na Slovensku tvoria 80 % ľudí pracujúcich v zdravotníctve

V Európskej únii chýba 1,2 milióna pracovníkov a pracovníčok v zdravotníctve. Výbor Európskeho parlamentu pre verejné zdravie (SANT) preto veľkou väčšinou hlasov schválil správu o...

Minister Kamenický musí odstúpiť, slovenská ekonomika naďalej zlyháva

Opozícia spoločne navrhuje odvolanie ministra financií Ladislava Kamenického. Slovo konsolidácia je podľa Progresívneho Slovenska po dvoch rokoch Ficovej vlády na smiech a dnes už je na...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare