Prejsť na obsah

Ficova vláda valcuje demokratické inštitúcie, musíme ich brániť vo voľbách

Dnes je posledný deň existencie Úradu špeciálnej prokuratúry. Jej zrušenie je podľa Progresívneho Slovenska pomstou Ficovej vlády. Pokračujú v čistkách a valcovaní nezávislých inštitúcií, demokraciu musíme brániť vo voľbách, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Roberta Fica potrebujeme poraziť v najbližších voľbách, inak nás zvalcuje tak, ako špeciálnu prokuratúru. Nijako nepomohol Slovensku,

Dnes je posledný deň existencie Úradu špeciálnej prokuratúry. Jej zrušenie je podľa Progresívneho Slovenska pomstou Ficovej vlády. Pokračujú v čistkách a valcovaní nezávislých inštitúcií, demokraciu musíme brániť vo voľbách, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Roberta Fica potrebujeme poraziť v najbližších voľbách, inak nás zvalcuje tak, ako špeciálnu prokuratúru. Nijako nepomohol Slovensku, iba zabezpečuje beztrestnosť pre svojich ľudí. A kvôli jeho krokom nám teraz navyše hrozí, že prídeme o stovky miliónov z Plánu obnovy. Nezávislé inštitúcie potrebujeme ubrániť vo voľbách. Preto pozývam všetkých ľudí, aby išli voliť a zvolili si nezávislú hlavu štátu, Ivana Korčoka, a odborné zastúpenie v Európskom parlamente, nie Blahu a Danka,” zdôraznil Šimečka.

Poslanec NR SR Branislav Vančo poukázal na to, že generálny prokurátor Maroš Žilinka posadil elitných prokurátorov na úradnícke pozície.

Spôsob, akým sa “vysporiadal” s prokurátormi špeciálnej prokuratúry svedčí o tom, že sa stal nástrojom pomsty Roberta Fica. Vyzývame ho, aby verejnosť informoval podľa akého kľúča rozhodoval o umiestnení prokurátorov ÚŠP. Prečo skončili na oddeleniach, kde nebudú mať priestor robiť to, čo vedia najlepšie, teda a bojovať za spravodlivosť a stíhať najnebezpečnejších zločincov?” spýtal sa Vančo s tým, že Žilinka dokonca zamedzil presunu dvoch špeciálnych prokurátorov na krajské prokuratúry. 

Zrušenie ÚŠP je podľa poslankyne NR SR a podpredsedníčky PS Lucie Plavákovej súčasťou plánu Roberta Fica znefunkčniť riadne postihovanie korupcie na najvyšších miestach. 

Už sme videli ich hanebnú novelu Trestného zákona či postavenie mimo služby vyšetrovateľov, ktorí stíhali najzásadnejšie kauzy. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa navyše vôbec netají plánom oslabiť Národnú kriminálnu agentúru. Svet, ktorý prinášajú, pritom symbolicky vystihuje dianie okolo nehody Andreja Danka,” doplnila Plaváková. 

Poslankyňa NR SR Zuzana Števulová zdôraznila, že teraz je zodpovednosťou generálneho prokurátora zabezpečiť, aby boli otvorené kauzy riadne vyšetrené.

Ak Maroš Žilinka manažérsky nezvládne zrušenie ÚŠP a rozdelenie spisov, alebo jeho činnosť sabotuje vyšetrovanie týchto káuz, mal by čeliť disciplinárnemu stíhaniu. Aj preto sme na poslednej parlamentnej schôdzi presadzovali – a naďalej aj budeme presadzovať – návrh, ktorý sfunkční podanie disciplinárneho návrhu voči generálnemu prokurátorovi poslancami a poslankyňami,” uzavrela Števulová. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Vláda ohrozuje ďalšie peniaze z Bruselu. Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

Útok Iránu je hrozbou pre globálnu bezpečnosť, apelujeme na zdržanlivosť všetkých zúčastnených strán

Vypálenie stoviek rakiet a dronov proti Izraelu zo strany Iránu je odsúdeniahodné a v kontexte diania na Blízkom východe mimoriadne nebezpečné, uviedol podpredseda a zahraničnopolitický...

Fico je videopremiér, vláda zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare