Obľúbenec Roberta Fica Donald Trump hodil odistený granát do svetovej ekonomiky. Na Slovensku hrozí strata 20-tisíc pracovných miest a pokles HDP o 2,7 % do roku 2027. Vláda kašle na slovenskú ekonomiku, rieši len seba a zástupné problémy, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. “Všetky vlády sveta hľadajú riešenia. Zasadajú krízové ekonomické štáby, rokujú s
Obľúbenec Roberta Fica Donald Trump hodil odistený granát do svetovej ekonomiky. Na Slovensku hrozí strata 20-tisíc pracovných miest a pokles HDP o 2,7 % do roku 2027. Vláda kašle na slovenskú ekonomiku, rieši len seba a zástupné problémy, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
“Všetky vlády sveta hľadajú riešenia. Zasadajú krízové ekonomické štáby, rokujú s kľúčovými hráčmi svojej ekonomiky. Len naša vládna koalícia rieši počet pohlaví a mimovládky, ministerka hospodárstva odcestuje do Číny a premiér si točí videá na Úrade vlády s Bödörom. Takúto rezignáciu na národný záujem Slovensko dávno nezažilo,” vyhlásil Šimečka.
Progresívne Slovensko preto vyzýva premiéra, aby predstavil jasný plán ako zachrániť slovenskú ekonomiku. “Vyzývam Roberta Fica, aby išiel rokovať do Bruselu, aby pomohol zamestnávateľom, aby prišiel na výbor vysvetliť, aké kroky spraví, aby zachránil slovenskú ekonomiku. Začať môže tým, že zruší transakčnú daň, ktorá zabíja ekonomickú aktivitu,” povedal Šimečka.
“Slovensko potrebuje jasný plán, aké peniaze a na čo chceme z Bruselu. Plán, ako budeme podporovať firmy doma,” dodal podpredseda PS a člen Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ivan Štefunko.
“Potrebujeme sa zamerať na stredné a malé podniky, aj v rámci automobilového priemyslu. Tým potrebujeme prestať hádzať polená pod nohy a začať im podávať pomocnú ruku. A to začína tak, že si priznáte chybu a zrušíte tú hlúpu transakčnú daň,” uviedol Štefunko.
Ficova vláda nikdy nepremešká príležitosť kopnúť si do Európskej únie, no porazenými budú akurát naše firmy a naši ľudia, upozornil poslanec.
“Dajte už preč túto pretvárku, ako za všetko môže Európska únia. Zabezpečte, žepri vyjednávacích stoloch zaznie silný hlas Slovenska, aby naša ekonomika neskončila na kolenách. A postavte sa pred občanov, predstavte im stratégiu pre našu ekonomiku. Jediné riešenie, ktoré ste doteraz ukázali, je financovanie investícií cez dôchodkové úspory v druhom pilieri. To ale nepomôže zachrániť slovenskú ekonomiku, je to kvapka v mori,” zdôraznil Štefunko.
Na budúci týždeň PS zároveň zvolalo mimoriadnu schôdzu Výboru NR SR pre európske záležitosti k téme ciel, na ktorú žiadajú aj účasť eurokomisára Šefčoviča. Podpredsedníčka výboru Beáta Jurík upozornila, že na dnešné rokovanie bola pozvaná ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá ale odcestovala do Číny.
“Nevieme, čo pani Saková presadzovala na pondelkovom rokovaní členských štátov k obchodnej vojne USA. EÚ koná, snaží sa všemožne zmierniť dopady ciel a chrániť náš trh. Aký je postoj Slovenska, okrem toho, že vláda neustále kydá na našich partnerov?” spýtala sa Jurík.
Na rokovaní výboru sa poslanci a poslankyne nedozvedeli ani to, aké opatrenia plánuje Slovensko zaviesť v reakcii.
“Ja som sa pýtala aj na náš najzasiahnutejší automobilový priemysel. Za rok 2024 sme do Spojených štátov vyviezli automobily v hodnote viac ako 3 miliardy eur. Z odpovedí štátneho tajomníka sme sa nedozvedeli, či budeme konať spoločne s ďalšími zasiahnutými krajinami ako Česko a Nemecko, alebo sa aspoň inšpirujeme ich opatreniami,” dodala poslankyňa.
Americká administratíva spustila pred mesiacom sériu jednostranných ciel a dnes na ne EÚ odpovedá vlastnými opatreniami, priblížila europoslankyňa Ľubica Karvašová.
“Ako členka Výboru pre medzinárodný obchod v Európskom parlamente túto reakciu podporujem. Ide o obranu férového prístupu, ktorý chráni aj slovenských výrobcov. Brusel tým vysiela jasný signál, že nebude stáť bokom. O to zarážajúcejšie je, že Robert Fico mlčí, hoci ide aj o slovenské hospodárske záujmy,” uzavrela Karvašová.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...