Prejsť na obsah

Ficova vláda chystá alarmujúce zmeny vo verejnom obstarávaní, pokračuje v deštrukcii základných pilierov právneho štátu

Progresívne Slovensko varuje pred pripravovanými zmenami vo verejnom obstarávaní. Informácie, ktoré máme k dispozícii sú alarmujúce, vláda Roberta Fica pokračuje v deštrukcii základných pilierov právneho štátu, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka.  “K dispozícii máme pripravovanú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Z nej vieme, že Ficova vláda pripravuje ďalšie radikálne zmeny

Progresívne Slovensko varuje pred pripravovanými zmenami vo verejnom obstarávaní. Informácie, ktoré máme k dispozícii sú alarmujúce, vláda Roberta Fica pokračuje v deštrukcii základných pilierov právneho štátu, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka. 

K dispozícii máme pripravovanú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Z nej vieme, že Ficova vláda pripravuje ďalšie radikálne zmeny vytvárajúce priestor pre netransparentnosť, klientelizmus a korupciu. Po zmenách v kompetenčnom zákone a trestných kódexoch sa chystajú ovládnuť verejné obstarávanie,” upozornil Šimečka a vyzval vládu aby okamžite upustila od týchto zmien.

Poslanec NR SR Ján Hargaš poukázal, že vláda v pripravovanej novele zásadne znižuje nezávislosť Úradu pre verejné obstarávanie. 

Koalícia chce zrušiť druhostupňovú právomoc predsedu ÚVO rozhodovať o námietkach a chce získať možnosť bez udania dôvodu odvolať ktoréhokoľvek z jeho podpredsedov. A úplne sa chystajú pokriviť inštitucionálnu nezávislosť orgánu tým, že vyčlenia podpredsednícke miesto pre strategické investície, ktoré menuje vláda na návrh ministra dopravy,” vysvetlil Hargaš.

Novela podľa jeho slov okliešťuje právomoci ÚVO pri dohľade nad zákonnosťou pri nákupoch za peniaze daňových poplatníkov na nutné minimum.

V súvislosti s predloženou novelou zákona o strategických investíciách si vláda navyše otvára dvere k tomu, aby bolo možné zadávať zákazky z verejných zdrojov bez riadneho výberového procesu v hodnotách stoviek miliónov eur,” zdôraznil Hargaš a dodal, že vládny návrh zákona o VO, ktorý podľa PS už koluje v odborných kruhoch, zvyšuje finančný limit, pri ktorom možno podať námietky a legálne sa brániť v prípade možného pochybenia orgánov verejnej moci pri stavebných prácach zo súčasných 800-tisíc eur až na 3 milióny eur. 

Stavebné zákazky do 3 miliónov eur bude po novom možné zadať priamo, oslovením jedného jediného záujemcu v uzavretom štátnom alebo súkromnom systéme – bez verejnej kontroly,” poukázal.

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková pripomenula pripravované zmeny v Trestnom zákone – znižovanie trestných sadzieb, zvyšovanie hraníc škody či skracovanie premlčacích dôb.

V tomto kontexte chystaná novela verejného obstarávania akoby až pozývala na prelievanie verejných zdrojov do súkromných vreciek vybraných ľudí. Úplne dokonale to podčiarkuje navrhované zníženie pokút zo súčasných 5 % na 0,1 až 3 % s hornou hranicou 50-tisíc eur, ktoré sa má týkať najzávažnejších porušení pravidiel verejného obstarávania,” upozornila Plaváková s tým, že ide o prípady, kedy prakticky dochádza k obchádzaniu verejného obstarávania. 

Pri veľkých zákazkách teda bude pokuta predstavovať taký zanedbateľný finančný dopad, že prakticky stráca svoj odrádzajúci účinok.

Táto novela zásadne ohrozuje naše verejné financie. Rozsiahle zmeny si navyše vyžadujú riadny legislatívny proces , odbornú diskusiu a medzirezortné pripomienkové konanie. Apelujeme preto na vládu, aby opäť nepristúpila k ich obídeniu,” uzavrela Plaváková.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Vláda ohrozuje ďalšie peniaze z Bruselu. Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

Útok Iránu je hrozbou pre globálnu bezpečnosť, apelujeme na zdržanlivosť všetkých zúčastnených strán

Vypálenie stoviek rakiet a dronov proti Izraelu zo strany Iránu je odsúdeniahodné a v kontexte diania na Blízkom východe mimoriadne nebezpečné, uviedol podpredseda a zahraničnopolitický...

Fico je videopremiér, vláda zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare