Prejsť na obsah

Ficova koalícia bodla Maroša Šefčoviča od chrbta a poškodila slovenské záujmy

Progresívne Slovensko oceňuje, že prioritami novozvolenej Európskej komisie sú konkurencieschopnosť, demokracia a bezpečnosť. Europoslanci a europoslankyne za PS sa však obávajú, že ambície Komisie bude podkopávať vláda Roberta Fica s jej takzvanou politikou na všetky svetové strany, uviedol podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík. Hojsík označil za absurdné, že delegácia Smeru odmietla v hlasovaní podporiť vlastného

Progresívne Slovensko oceňuje, že prioritami novozvolenej Európskej komisie sú konkurencieschopnosť, demokracia a bezpečnosť. Europoslanci a europoslankyne za PS sa však obávajú, že ambície Komisie bude podkopávať vláda Roberta Fica s jej takzvanou politikou na všetky svetové strany, uviedol podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Hojsík označil za absurdné, že delegácia Smeru odmietla v hlasovaní podporiť vlastného nominanta na eurokomisára Maroša Šefčoviča len preto, že sa prihlásil k spoločným európskym prioritám.

“Vládni predstavitelia svojou prvoplánovou sebapropagáciou pre domáce publikum môžu ešte viac poškodiť reputáciu Slovenskej republiky. Prehĺbenie priepasti medzi Slovenskom a povestným Ficovým jadrom Európy poškodí diplomatické a najmä ekonomické záujmy Slovenska,” podotkol Hojsík s tým, že nová Komisia sa bude na ekonomiku intenzívne zameriavať. 

“Príklon novej Komisie k zvyšovaniu konkurencieschopnosti treba privítať. Zúčastnil som sa na vypočúvaniach viacerých kvalitných komisárok a komisárov, ktorí budú zodpovedať za digitálnu a zelenú transformáciu, zníženie byrokracie a zlepšenie financovania inovácií,” podotkol Ľudovít Ódor, podpredseda výboru pre hospodárske a menové veci.

Práve ekonomické záujmy Slovenska by podľa jeho slov mali byť jedným z dôvodov, prečo by vládna koalícia mala prehodnotiť svoje neustále výpady voči našim najbližším partnerom v európskom priestore. “Naši najbližší európski ekonomickí partneri sú na západ od Slovenska. Príklady z iných krajín ukazujú potenciálne riziká orientácie na čínsku ekonomiku. A investície z Ruskej federácie zrejme nemôže čakať ani Ľuboš Blaha,” podčiarkol Ódor. 

“Dôležitou súčasťou budovania konkurencieschopnosti EÚ bude zefektívnenie prístupu k zdrojom a nástrojom potrebným na rozvoj regiónov EÚ. Potrebujeme zníženie regionálnych rozdielov pri zohľadnení ich špecifických potrieb a výziev,” vyzdvihla europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Karvašová tiež zdôraznila, že koalícia Roberta Fica klamala o procese výberu novej komisie. “Celé týždne klamali, že niekto z opozície chystá Šefčovičovi peklo, až mu napokon sami bodli dýku do chrbta. A oslabením jeho pozície poškodili slovenské záujmy,” uviedla europoslankyňa, ktorá sa zúčastnila híringu slovenského eurokomisára.

Zásadným spojivom Slovenska a Európskej únie musí byť podľa progresívnych europoslancov hodnotové a demokratické zakotvenie v západnom civilizačnom okruhu.

“Európa a Slovensko potrebujú účinný štít, aby sa naša demokracia mohla chrániť pred útokmi. Či už pred zahraničným zasahovaním do našich vnútorných záležitostí, šírením dezinformácií, ale aj pred útokmi na nezávislé a slobodné médiá. Budúci eurokomisár McGrath nás pri vypočutiach jednoznačne presvedčil, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne,” pridala sa europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá je vice-koordinátorkou vo výbore pre právny štát a občianske slobody (LIBE).

Europoslankyňa Lucia Yar poukázala na potrebu jednotnej európskej politiky najmä v oblastiach zahraničnej politiky a spoločnej obrany. “Mám plnú dôveru v Kaju Kallas, ktorá dostala silný mandát a stane sa šéfkou európskej diplomacie. Jej výkon v roli estónskej premiérky mi dáva istotu, že bude silným hlasom voči hrozbám z Ruska a zárukou pokračovania pomoci Ukrajine. V oblasti obrany proti hybridným hrozbám či militarizácii vesmíru bude rozhodným partnerom jej litovský kolega Andrius Kubilius.“

“Podporujem priority novej Komisie, no zároveň s veľkým znepokojením sledujem niektoré kroky, ktoré by mohli oslabiť ochranu prírody. Ak si chceme zachovať dôveryhodnosť v otázkach riešenia klimatickej krízy a biodiverzity, nemôžeme cúvať práve v oblasti, kde máme byť lídrom. Podpora Komisie nie je bianco šek. Budeme dôsledne monitorovať jej kroky a zasadzovať sa za to, aby príroda nebola obetovaná v mene krátkodobých záujmov a populistických hesiel,” upozornil Michal Wiezik, člen výboru pre životné prostredie (ENVI). 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Žilinka porušil sľub o otvorenej prokuratúre, presadili sme historicky prvý poslanecký prieskum na GP

12. decembra

Ústavnoprávny výbor dnes na základe našej iniciatívy schválil historicky prvý poslanecký prieskum na generálnej prokuratúre. Aj generálny prokurátor musí podliehať parlamentnej a...

Zákon o mimoriadnych situáciách dokazuje, že Fica slovenskí pacienti nezaujímajú

11. decembra

Aktuálne kroky Ficovej koalície v súvislosti s lekármi predstavujú neakceptovateľný signál voči zdravotníckym pracovníkom i občanom Slovenska. Vláda nielenže zlyhala pri rokovaniach,...

Prípad rómskej rodiny v Nižnej Myšli je dôsledkom nezáujmu Ficových vlád

11. decembra

Dozvedeli sme sa o prípade rómskej rodiny, ktorá si kúpila dom vo východoslovenskej obci Nižná Myšľa a čelí vlne odporu miestneho obyvateľstva. To vyústilo až do absurdného kroku...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare