Prejsť na obsah

Ficova drahota ešte viac prehĺbi krízu bývania

Bývanie je pre mnohých ľudí na Slovensku nedostupné a vyzerá to tak, že situácia sa ešte zhorší aj kvôli antisociálnej vláde Roberta Fica, vyhlásila poslankyňa NR SR Beáta Jurík. Progresívne Slovensko preto vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, aby si osvojil ich návrh na zavedenie príspevku na úhradu nákladov na bývanie.  “Ficova

Bývanie je pre mnohých ľudí na Slovensku nedostupné a vyzerá to tak, že situácia sa ešte zhorší aj kvôli antisociálnej vláde Roberta Fica, vyhlásila poslankyňa NR SR Beáta Jurík. Progresívne Slovensko preto vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, aby si osvojil ich návrh na zavedenie príspevku na úhradu nákladov na bývanie. 

“Ficova drahota v podobe konsolidácie najviac zasiahne peňaženky ľudí, ktorí na rozdiel od poslancov koalície vedia, koľko stojí rožok či liter mlieka. Zhorší to už teraz tragickú situáciu s dostupnosťou bývania,” tvrdí Jurík.

Podľa poslankyne sa vláda o bývanie nezaujíma, hoci ide o ľudské právo. “V Smere sa kríza bývania rieši jednoducho, vedia si napríklad kúpiť byt od kolegu hlboko pod trhovú cenu,” doplnila Jurík.

Poslanec za PS Dávid Dej upozornil na to, že mladí ľudia na Slovensku odchádzajú z domu v priemere ako 31-roční, kým priemer v EÚ je 26 rokov.“Ak sa chce dnes mladý človek na Slovensku osamostatniť, má v zásade 2 možnosti. Buď platiť drahý komerčný nájom alebo si kúpiť vlastný byt cez hypotéku. Mladý človek potrebuje minimálne 40-tisíc eur na to aby si mohol vziať úver. Priemerná výška úrokovej sadzby je okolo 4 percent,” podčiarkol Dej.

Nedostatok verejného nájomného bývania a fakt, že príslušné orgány dlhodobo tému dostupnosti bývania ignorujú, sa týka najmä zraniteľných a nízkopríjmových skupín obyvateľstva, tvrdí poslankyňa NR SR Ingrid Kosová. “Týmto ľuďom v prístupe k bývaniu bránia systémové bariéry. Patria medzi ne napríklad podmienka dokazovania vysokého minimálneho príjmu, nutnosť zložiť vysokú kauciu pri preberaní bytu alebo podmienka, že nemáte dlhy, napríklad za smeti, čo je banálnou a najčastejšou bariérou,” povedala Kosová. 

Problém s bývaním sa tiež čoraz významnejšie dotýka rómskej komunity. “Smer už dávno nie je sociálnou demokraciou, ale skôr extrémnou pravicou, ktorá Rómov zneužíva a nemá záujem o reálne riešenie ich problémov,” zdôraznila. 

“Vyzývame preto ministra Erika Tomáša, aby si osvojil náš návrh na zavedenie príspevku na úhradu nákladov na bývanie. Dnes príspevok na bývanie poberajú len ľudia v hmotnej núdzi, vďaka jeho rozšíreniu by mohol pomôcť približne 500-tisíc ľuďom. Existuje odborný konsenzus na tom, že ide o efektívny spôsob adresnej pomoci ľuďom v núdzi. Keď sme ho však v tomto volebnom období predložila, koalícia ho mávnutím ruky zmietla zo stola. ,” doplnila Jurík.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Prémier by vianočnou cestou do Moskvy nič nevyriešil, o tranzite plynu musí rokovať v Kyjive

21. decembra

Vyzývame predsedu vlády, nech sa vyjadrí k informáciám, že sa ešte pred Vianocami chystá na návštevu Moskvy, uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Udávajú to podľa...

Zora Jaurová: Machalovi nominanti vo FPU spôsobili hneď na prvom stretnutí chaos

20. decembra

Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zora Jaurová sa zúčastnila na mimoriadnom zasadnutí sa Rady Fondu na podporu umenia, "Po dlhom čase bolo uznášaniaschopné, keďže nominanti...

Zdravotníctvo je dočasne stabilizované, ale stále v ohrození života

20. decembra

Dohoda s odbormi je dobrou správou pre pacientov a sme pripravení kvôli nej prísť do parlamentu, reagoval poslanec Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák. "Zdravotníctvo však je dočasne...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare