Prejsť na obsah

Fico vedie Slovensko k bankrotu, je najvyšší čas naštartovať ekonomiku

Vyzývame vládu Roberta Fica, aby prestala ignorovať žalostný stav verejných financií a podporila náš balíček pre naštartovanie ekonomiky, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka. „Už dnes musíme chystať Slovensko na roky po Ficovi. Rozhodol sa totiž vládnuť len pre svojich kumpánov a kriminálnikov, a problémy bežných ľudí na Slovensku ho vôbec

Vyzývame vládu Roberta Fica, aby prestala ignorovať žalostný stav verejných financií a podporila náš balíček pre naštartovanie ekonomiky, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

„Už dnes musíme chystať Slovensko na roky po Ficovi. Rozhodol sa totiž vládnuť len pre svojich kumpánov a kriminálnikov, a problémy bežných ľudí na Slovensku ho vôbec nezaujímajú. Preto sme pripravili balíček pre naštartovanie ekonomiky a lepšie podnikateľské prostredie. Nemôžeme a nechceme sa len prizerať, ako Ficova vláda vedie Slovensko k bankrotu,“ povedal Šimečka.

Podpredseda PS a poslanec NR SR Michal Truban zdôraznil, že lepšie podnikateľské prostredie je pre dlhodobo zdravú ekonomiku nevyhnutnosťou, no koalícia si to zjavne neuvedomuje. „Ficova vláda ani nešetrí, ani neinvestuje, len prejedá našu budúcnosť. My v PS sme presvedčení, že sa to dá robiť lepšie. Zo zdrojov ušetrených adresnou pomocou môžeme investovať do lepšieho podnikateľského prostredia,“ uviedol Truban. Plošné stropovanie cien energií stojí Slovensko 1,25 miliardy eur ročne, kým príspevok na bývanie o 850 miliónov menej.

Firmy chcú podporiť napríklad rozumnejšou politikou pri odpisoch. „V našom balíku je zvýšenie limitov na jednorazové odpisy na 2400 eur, zvýšenie limitov superodpočtu na 200 % pri nákladoch do 1 milióna eur, ale zameriavame sa aj na rýchlejšie odpisovanie administratívnych budov či tepelných čerpadiel a fotovoltaických panelov,“ vysvetľuje Truban.

Slovensko má jedny z najprísnejších pravidiel odpočtu daňovej straty v Európskej únii, pripomenula poslankyňa NR SR Darina Luščíková. Firmám, ktoré sa rozbiehajú, alebo prichádzajú s veľkými investíciami, by pomohlo, ak by mohli stratu odpočítavať až pätnásť rokov, nie len päť rokov, ako je to v súčasnosti. “Uvoľnenie pravidiel odpočtu straty podporí investície do inovácií a modernizácie. Pre krajinu by tiež bolo konkurenčnou výhodou oproti susedným štátom, ktoré majú rovnakú dobu odpisovania ako my dnes. To pomôže nalákať nových investorov,” zdôraznila.

“Podnikatelia a podnikateľky by nemali zabíjať čas nosením papierov hore-dole. Je v záujme nás všetkých, aby ho mohli radšej využívať produktívne. Preto chceme umožniť, aby banky či poisťovne mali prístup k údajom, ktoré si medzi sebou už zdieľajú štátne úrady – samozrejme iba s dovolením klienta. Naša novela otvára cestu k tomu, aby bolo Slovensko digitálnou krajinou, ktorá uľahčuje životy svojim občanom,” vyhlásil poslanec za PS Ján Hargaš. 

Podmienkou rastu ekonomiky a životnej úrovne ľudí je zvýšenie príjmov, ktoré za prácu dostávajú, povedal poslanec NR SR Štefan Kišš. “Navrhujeme znovu zaviesť odpočítateľnú položku na zdravotné odvody, zamestnancov s nízkou mzdou by tak na účet prichádzalo viac peňazí,” uviedol Kišš. 

Dnešné odvody sú demotivujúce pre pracujúcich aj zamestnávateľov, čo brzdí ekonomický rast. “V Progresívnom Slovensku chceme pomôcť tým, čo počítajú každé euro a pracujú v najmenej platených profesiách,” uzavrel.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Vláda ohrozuje ďalšie peniaze z Bruselu. Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

Útok Iránu je hrozbou pre globálnu bezpečnosť, apelujeme na zdržanlivosť všetkých zúčastnených strán

Vypálenie stoviek rakiet a dronov proti Izraelu zo strany Iránu je odsúdeniahodné a v kontexte diania na Blízkom východe mimoriadne nebezpečné, uviedol podpredseda a zahraničnopolitický...

Fico je videopremiér, vláda zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare