Prejsť na obsah

Fico je videopremiér, vláda zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. “Upozorňujeme vládu už mesiace. Prosíme, kričíme, navrhujeme. Partia okolo Roberta Fica je však hluchá a svojim konaním ohrozuje investície po celom Slovensku. Nemocnice v Martine a Banskej

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

“Upozorňujeme vládu už mesiace. Prosíme, kričíme, navrhujeme. Partia okolo Roberta Fica je však hluchá a svojim konaním ohrozuje investície po celom Slovensku. Nemocnice v Martine a Banskej Bystrici, obnova rodinných domov, výstavba a oprava železničných tratí a nespočet ďalších projektov,” varuje Šimečka.

“Prečo to Ficova vláda hádže von oknom? Kvôli pomste a beztrestnosti pre vlastných ľudí, ktoré má zabezpečiť zrušenie špeciálnej prokuratúry. Majú všetku moc v krajine, ale využívajú ju len pre vlastný prospech. A namiesto vládnutia sa na čele s premiérom zaoberajú akurát natáčaním videí na sociálne siete. Zachráňte radšej štyri miliardy eur, inak to budete vy, kto pácha vlastizradu na Slovensku,” vyzval vládu Šimečka.

Premiér Fico musí prevziať zodpovednosť, hovorí jeho predchodca a líder kandidátky PS do eurovolieb Ľudovít Ódor.
“Veľmi si želám, aby Robert Fico prestal míňať toľko energie na hľadanie vinníkov za vlastné zlyhania – hoci treba uznať, že má na to mimoriadny talent. Najprv boli na vine vraj všemocní europoslanci za PS, potom to mala byť pomsta Európskej komisie za výsledok prezidentských volieb, a čoskoro si isto spomenie ešte aj na Ivetu Radičovú a druhú Dzurindovu vládu,” povedal Ódor.

“Je zvláštne, že Robert Fico je štvornásobný premiér, ale akosi sú za všetko zodpovední ostatní. Je to nedôstojné. Ja som bol premiérom úradníckej vlády, ale nemal som potrebu fňukať a vyhovárať sa. Pripravili sme tiež pre budúcu vládu odporúčania a mechanizmy, ako pri čerpaní európskych peňazí postupovať,” uviedol bývalý premiér a viceguvernér NBS.

Podľa dlhoročnej diplomatky a poradkyne premiérov pre európsku politiku Ľubice Karvašovej, musí Ficova vláda okamžite začať konať a intenzívne lobovať, aby nám nepozastavili eurofondy. “Potrebujeme mať tím odborníkov, ktorý intenzívne rokuje s Komisiou v Bruseli. A Robert Fico by mal za nimi vycestovať, nie točiť videá. Dohody sa totiž uzatvárajú za rokovacím stolom po ťažkom hľadaní kompromisov. Takzvaná suverénna zahraničná politika spočívajúca v silných rečiach je v skutočnosti irelevantná a vláda ňou pre ľudí na Slovensku nič nedosiahne,” podčiarkla Karvašová.

Expertka na európsku politiku Lucia Yar upozornila, že Európska komisia vidí najväčší problém v rušení špeciálnej prokuratúry. “Zastavením peňazí z Plánu obnovy chce chrániť finančné záujmy Únie, teda zabezpečiť, aby tieto peniaze neboli na Slovensku rozkradnuté. Preto má Ficova vláda problém pred eurokomisiou obhájiť zrušenie Špeciálnej prokuratúry. To isté platí pre stiahnutie špeciálne vyškolených prokurátorov z viacerých živých prípadov,” vysvetlila Yar.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare