Podpredsedníčka Výboru pre rozpočet a členka obranného Výboru v Európskom parlamente Lucia Yar rokovala na Ukrajine o obrannom priemysle a strategickej spolupráci. Varuje pred ilúziou rýchleho mieru a poukazuje na to, že Ukrajina potrebuje najmä stabilné financovanie a bezpečnostné záruky. Hrozba rozšírenia vojny hlbšie do Európy v najbližších rokoch je podľa Yar stále reálna. „V
Podpredsedníčka Výboru pre rozpočet a členka obranného Výboru v Európskom parlamente Lucia Yar rokovala na Ukrajine o obrannom priemysle a strategickej spolupráci. Varuje pred ilúziou rýchleho mieru a poukazuje na to, že Ukrajina potrebuje najmä stabilné financovanie a bezpečnostné záruky. Hrozba rozšírenia vojny hlbšie do Európy v najbližších rokoch je podľa Yar stále reálna.
„V Kyjeve som počula veľmi jasné posolstvo – Ukrajina nepotrebuje ďalšie nefunkčné Minské dohody, potrebuje bezpečnostné záruky. A tie budú musieť mať aj istú schopnosť mier garantovať,” vysvetľuje poslankyňa Európskeho parlamentu. Ukrajinci podľa nej veľmi dobre chápu rozdiel medzi „rýchlym” mierom, ktorý im už viac ako 20-krát Vladimír Putin sľúbil, a skutočným mierom, ktorý je dlhodobo udržateľný.
Yar absolvovala v sobotu sériu bilaterálnych stretnutí s predstaviteľmi ukrajinskej vlády, ako aj s členmi ukrajinského parlamentu, Verchovnej rady, či zástupcami obranného priemyslu.
„Rusi zbroja, akoby už nič pozajtra nemalo existovať,” uviedol na bilaterálnom stretnutí viceminister obrany Serhii Boiev, s ktorým sa rozprávali o výzvach pre ukrajinskú armádu. Podľa Yar sa Ukrajinci obávajú, že by tlak na rýchle uzavretie mieru mohol viesť k zrušeniu alebo oslabeniu sankcií. To by Rusku umožnilo opäť otvoriť svoj trh, no zároveň by získalo priestor na doplnenie zásob, reorganizáciu armády a prípravu na ďalší útok. Potvrdzujú tak varovania pobaltských krajín, Poľska a aj Nemecka, že Rusi sa môžu pokúsiť v najbližších rokoch zaútočiť na krajiny EÚ a NATO.
Pracovná cesta europoslankyne do Kyjeva nadväzuje na najnovšie aktivity európskeho prezbrojovania, ktoré v marci predstavila Európska komisia v obrannom balíku ReArm Europe a v Bielej knihe európskej obrany. Tie počítajú aj s možnosťou finančnej podpory obranného priemyslu krajín mimo EÚ, konkrétne Ukrajiny.
„Ak sa EÚ rozhodne investovať do vlastnej obrany, je nevyhnutné, aby bola Ukrajina jej súčasťou – a spolu s ňou aj Slovensko, ktoré nemôže zostať bokom pri formovaní takto zásadných rozhodnutí,” uviedla Yar. Podľa nej je strategickým záujmom Slovenska byť súčasťou spoločného riešenia, nie sa pasívne prizerať z okraja.
„Ukrajinci nás varovali, že ak Rusov spoločne nezastavíme, toto im stačiť nebude a pôjdu ďalej. Ficova vláda sa, žiaľ, rozhodla z týchto debát stiahnuť a pokračovať v nadbiehaní Putinovi a ruskej strane. Doslova tým ohrozuje slovenský záujem a bezpečnosť obyvateľov. Preto budeme robiť aj naďalej všetko pre to, aby Slovensko malo pri európskom stole svoj hlas a naši európski aj ukrajinskí partneri nás považovali za dôveryhodných,” povedala Yar na záver pracovnej cesty.
Podobné články

Aj zamestnanci železníc už upozorňujú, že vláda a minister Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice
02. mája
Aj zamestnanci dnes varujú pred stavom slovenských železníc. Do tejto situácie nás dostal nezodpovedný a diletantský prístup 14 rokov vlád Roberta Fica, vyhlásil odborník Progresívneho...

Nie cesty či nemocnice, milióny z eurofondov idú na kaštiele a haciendy Ficových kumpánov
02. mája
Kaštieľ v Sebechleboch je ukážkovým príkladom papalášizmu tejto vlády. Haciendy a kaštiele pre seba platia z eurofondov, ktoré mali financovať rozvoj našich regiónov, kým mamičkám s...

Zuzana Mesterová: Vláde pri udelení dotácie neprekáža korupčná minulosť mimovládky
02. mája
Minister spravodlivosti Susku udelil dotáciu 40-tisíc eur na projekt tolerancie k iným názorom. "Vôbec mu pritom neprekáža, že štatutár občianskeho združenia PGM Patrik Murza sa v...