Podpredsedníčka Výboru pre rozpočet a členka obranného Výboru v Európskom parlamente Lucia Yar rokovala na Ukrajine o obrannom priemysle a strategickej spolupráci. Varuje pred ilúziou rýchleho mieru a poukazuje na to, že Ukrajina potrebuje najmä stabilné financovanie a bezpečnostné záruky. Hrozba rozšírenia vojny hlbšie do Európy v najbližších rokoch je podľa Yar stále reálna. „V
Podpredsedníčka Výboru pre rozpočet a členka obranného Výboru v Európskom parlamente Lucia Yar rokovala na Ukrajine o obrannom priemysle a strategickej spolupráci. Varuje pred ilúziou rýchleho mieru a poukazuje na to, že Ukrajina potrebuje najmä stabilné financovanie a bezpečnostné záruky. Hrozba rozšírenia vojny hlbšie do Európy v najbližších rokoch je podľa Yar stále reálna.
„V Kyjeve som počula veľmi jasné posolstvo – Ukrajina nepotrebuje ďalšie nefunkčné Minské dohody, potrebuje bezpečnostné záruky. A tie budú musieť mať aj istú schopnosť mier garantovať,” vysvetľuje poslankyňa Európskeho parlamentu. Ukrajinci podľa nej veľmi dobre chápu rozdiel medzi „rýchlym” mierom, ktorý im už viac ako 20-krát Vladimír Putin sľúbil, a skutočným mierom, ktorý je dlhodobo udržateľný.
Yar absolvovala v sobotu sériu bilaterálnych stretnutí s predstaviteľmi ukrajinskej vlády, ako aj s členmi ukrajinského parlamentu, Verchovnej rady, či zástupcami obranného priemyslu.
„Rusi zbroja, akoby už nič pozajtra nemalo existovať,” uviedol na bilaterálnom stretnutí viceminister obrany Serhii Boiev, s ktorým sa rozprávali o výzvach pre ukrajinskú armádu. Podľa Yar sa Ukrajinci obávajú, že by tlak na rýchle uzavretie mieru mohol viesť k zrušeniu alebo oslabeniu sankcií. To by Rusku umožnilo opäť otvoriť svoj trh, no zároveň by získalo priestor na doplnenie zásob, reorganizáciu armády a prípravu na ďalší útok. Potvrdzujú tak varovania pobaltských krajín, Poľska a aj Nemecka, že Rusi sa môžu pokúsiť v najbližších rokoch zaútočiť na krajiny EÚ a NATO.
Pracovná cesta europoslankyne do Kyjeva nadväzuje na najnovšie aktivity európskeho prezbrojovania, ktoré v marci predstavila Európska komisia v obrannom balíku ReArm Europe a v Bielej knihe európskej obrany. Tie počítajú aj s možnosťou finančnej podpory obranného priemyslu krajín mimo EÚ, konkrétne Ukrajiny.
„Ak sa EÚ rozhodne investovať do vlastnej obrany, je nevyhnutné, aby bola Ukrajina jej súčasťou – a spolu s ňou aj Slovensko, ktoré nemôže zostať bokom pri formovaní takto zásadných rozhodnutí,” uviedla Yar. Podľa nej je strategickým záujmom Slovenska byť súčasťou spoločného riešenia, nie sa pasívne prizerať z okraja.
„Ukrajinci nás varovali, že ak Rusov spoločne nezastavíme, toto im stačiť nebude a pôjdu ďalej. Ficova vláda sa, žiaľ, rozhodla z týchto debát stiahnuť a pokračovať v nadbiehaní Putinovi a ruskej strane. Doslova tým ohrozuje slovenský záujem a bezpečnosť obyvateľov. Preto budeme robiť aj naďalej všetko pre to, aby Slovensko malo pri európskom stole svoj hlas a naši európski aj ukrajinskí partneri nás považovali za dôveryhodných,” povedala Yar na záver pracovnej cesty.
Podobné články

Transakčná daň udusí našu ekonomiku, dávame vláde poslednú šancu ju zastaviť
01. apríla
Dnes začala platiť najhlúpejšia daň v dejinách Slovenska. Popri Ficovej drahote a začínajúcej obchodnej vojne, ktorú spustili Ficom obdivovaní Trump s Muskom, vláda uvalila na ľudí aj...

Obyvatelia Levíc sa boja, vláda zlyhala v krízovom riadení
31. marca
Obyvatelia v okolí Levíc nemajú ani len základné informácie o postupe pri slintačke a krívačke. Pochopiteľne sa boja. “Dnes sme spolu s kolegami a kolegyňami z Progresívneho Slovenska v...

Ak sa parlament mohol zaoberať vymyslenou správou SIS, mimoriadnu správu ombudsmana nemôže ignorovať
31. marca
Progresívne Slovensko žiada o zaradenie mimoriadnej správy verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského o policajnom násilí na rokovanie parlamentu ešte na prebiehajúcej schôdzi,...